Udruga U ime obitelji informirala je čelnike međunarodnih institucija – Europskog parlamenta, Europske komisije, Vijeća Europske unije, Agencije Europske unije za temeljna prava, Odbora za ljudska prava Europskog parlamenta, Ureda za demokratske institucije i ljudska prava pri Organizaciji za europsku sigurnost i suradnju (OESS), Odbora za pravne poslove i ljudska prava kao i Odbora za politička pitanja i demokraciju Parlamentarne skupštine Vijeća Europe te Europskog ombudsmana, generalnog direktora za ljudska prava i vladavinu prava Venecijanske komisije, Povjerenika za ljudska prava Vijeća Europe i Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za ljudska prava, o zamjetnom porastu lijevog (komunističkog) ekstremizma u Republici Hrvatskoj, koji se između ostalog ogleda u tome što različite udruge, institucije i političke stranke javno zagovaraju rehabilitaciju i veličaju lik i djelo jugoslavenskog komunističkog diktatora i zločinca Josipa Broza Tita.
Priopćenje prenosimo u cijelosti:
Iako je prošlo 27 godina od pada komunističkog režima u Hrvatskoj, jedan od najljepših trgova Grada Zagreba još uvijek nosi ime toga komunističkog diktatora – “Trg maršala Tita”. U hrvatskom društvu i politici postoji višegodišnja inicijativa da se ime Trga promijeni, upravo jer je u potpunoj suprotnosti s demokratskim poretkom suvremene hrvatske države da bilo koja javna površina nosi ime osobe koja je odgovorna za masovna kršenja ljudskih prava, ubojstva, deportacije, mučenja, progone, zatiranje slobode izražavanja, tiska, političkog pluralizma, itd.
Nakon što je postalo izvjesno da će Skupština Grada Zagreba u 2017. odlučivati o imenu Trga maršala Tita, pojedine organizacije civilnog društva i političke stranke će 22. lipnja 2017. organizirati prosvjedni skup pod nazivom “Trg je naš!” kojim žele pružiti potporu zadržavanju trenutnog imena Trga i javno veličati i rehabilitirati lik i djelo komunističkog diktatora Josipa Broza Tita. Srpsko narodno vijeće (SNV), institucija koja je koordinacijsko tijelo općina srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj, je jedan od organizatora ovog skupa, a predsjednik SNV-a, Milorad Pupovac, koji javno podržava lik i djelo komunističkog diktatora Tita, izabran je 19. 6. 2017. za predsjednika Odbora Hrvatskog sabora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
Udruga U ime obitelji smatra potpuno neprihvatljivim da osoba koja javno podržava vođu komunističkog režima, pod kojim su masovno kršena ljudska prava, predsjeda saborskim odborom koja bi ta prava trebao štititi.
Djelovanje navedenih organizacija u Republici Hrvatskoj u potpunosti je suprotno odredbama i načelima Rezolucija 1096 (1996) i 1481 (2006) Parlamentarne skupštine Vijeća Europe i Rezoluciji Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu (2008.) kojima se na razini Europe osudio komunizam te komunistički režimi koji su do devedesetih godina bili na snazi u mnogim zemljama Europe. Tim se rezolucijama poziva na zajedničku međunarodnu te unutarnarodnu osudu komunizma te iz njega proizišlih režima koji su kao posljedicu imali veliki broj žrtava te gruba kršenja ljudskih prava. Tako se u točki 2. Rezolucije 1481 (2006) pod nazivom “Nužnost osude zločina totalitarnih komunističkih režima na međunarodnoj razini” napominje:
“Totalitarni komunistički režimi što su vlada li u Središnjoj i Istočnoj Europi u prošlome stoljeću, a kakvi i danas postoje u nekoliko zemalja u svijetu, bili su bez iznimke obilježeni masovnim kršenjem ljudskih prava. Ta kršenja, koja se razlikuju ovisno o kulturi, zemlji i povijesnom razdoblju, uključivala su ubojstva i pogubljenja, kako individualna tako i kolektivna, umiranje u koncentracijskim logorima, smrt od gladi, deportacije, mučenje, prisilni rad i druge oblike kolektivnog fizičkog mučenja, progone zbog etničkih ili vjerskih razloga, odricanje slobode savjesti, mišljenja i izražavanja, slobode tiska, te odsutnost političkog pluralizma.”
Udruga U ime obitelji izražava zabrinutost što u modernoj hrvatskoj državi, 27 godina nakon pada komunizma, još uvijek postoje udruge, institucije i političke stranke koje veličaju i rehabilitiraju lik i djelo jugoslavenskog komunističkog diktatora i zločinca Josipa Broza Tita.
Upravo je Josip Broz Tito, kao diktator na čelu komunističkog režima u tadašnjoj Jugoslaviji, odgovoran za brojne zločine te sustavno kršenje ljudskih prava koje navodi točka 2. Rezolucije o nužnosti osude zločina totalitarnih komunističkih režima na međunarodnoj razini iz 2006. Pod komunističkim režimom učinjeni su brojni poslijeratni zločini u bivšoj Jugoslaviji – pokolj na Bleiburgu, križni putevi, masovna stratišta poput Hude jame, koncentracijski logori poput Golog otoka, progoni i ubojstva političkih protivnika i emigranata, itd. Jugoslavenski jednopartijski totalitarni sustav kršio je te ukidao građanske i političke slobode političkim neistomišljenicima, a vjerske slobode bile su uvelike gušene. Pravosuđe je bilo kompromitirano montiranim političkim procesima protiv neistomišljenika i tzv. “državnih neprijatelja”, a zasigurno najpoznatiji takav proces bio je onaj usmjeren protiv kardinala Alojzija Stepinca koji je osuđen na 16 godina zatvora i prisilnog rada te je lišen svih građanskih prava na 5 godina, a u zatvoru je sustavno trovan zbog čega je i preminuo. Sve ovo, ali i mnogo više od toga, svjedoči diktaturi Josipa Broza Tita koji je komunistički režim u bivšoj Jugoslaviji koristio za počinjenje brojnih zločina i sustavno kršenje ljudskih prava.
Udruga U ime obitelji poziva čelnike međunarodnih institucija koje su prve pozvane osuditi svaki totalitarni režim i njegove posljedice da razmotre gore navedene informacije o sudjelovanju određenih organizacija u događajima kojima se veliča jugoslavenski komunistički režim te njegov zločinački vođa Josip Broz Tito, što u hrvatskom društvu potiče jačanje lijevog ekstremizma.
Ivan Munjin,
član Upravnog odbora udruge U ime obitelji