Index nastavlja širiti mržnju: 5 800 roditelja odgojitelja optužio da su ‘nepismeni’!

Foto: narod.hr, snimka zaslona, montaža narod.hr

Index nastavlja s govorom mržnje – proglasio je 5 800 roditelja odgojitelja da su “nepismeni”, a sve to u svom nastojanju da omalovaži njihovo neslaganje s onim što je Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića, predstavila na konferenciji za novinare. U ovome im se pridružio i Telegram.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, roditelji odgojitelji i udruga U ime obitelji upozoravali su da retorika kojom se koriste Možemo, gradonačelnik Tomašević i njegovi zamjenici, širi govor mržnje, laži i predrasude o roditeljima odgojiteljima. Index sada nastavlja s istim.

> GI U djeci je budućnost prijavila prijetnje i vrijeđanje; Lovrić o presudi: Tomašević zamagljuje istinu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića, Danijela Dolenec, održala je konferenciju oko izmjene Odluke o novčanoj pomoći za roditelje odgojitelje, a ispod prijenosa uživo, na FB stranici Grada Zagreba na dijelu gdje je prenošen video, bilo je zabranjeno komentiranje, navodno zbog mogućeg govora mržnje.

Poručila je kako je cilj promjene donijeti u rujnu ove godine, tako da se 6 mjeseci ništa ne mijenja za korisnike, a od 31. ožujka 2023. bi se snizila naknada na iznos minimalne plaće. Od 30. lipnja 2023. bi to bilo 50 posto iznosa minimalne plaće. Dana 30. rujna prvi korisnici izlaze iz ove mjere. Svaki sljedeći mjesec korisnik kojem dijete napuni sedam godina izlazi iz mjere. Novih korisnika neće biti.

> U ime obitelji: Tomašević ignorira Odluku Suda praznim obećanjima o izgradnji vrtića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dolenec objavila plan Možemo za ukidanje mjere roditelj odgojitelj: Prvo će smanjivati iznos naknade, a zatim…

Što je istina o roditeljima odgojiteljima?

Udruga U ime obitelji u jednom je priopćenju iznijela važne i točne informacije:

  1. Mjeru roditelj odgojitelj koristi oko 5.800 obitelji koje se brinu o oko 21.000 djece, od toga više od 6.000 vrtićke dobi.
  2. Oko 50 % treće i sljedeće rođene djece u gradu Zagrebu živi u obiteljima koji su korisnici mjere.
  3. U četiri godine, od 2016. do 2020. u Zagrebu rodilo se 1004 treće i daljnje djece VIŠE nego u prethodnom četverogodišnjem razdoblju. Računa se da je oko polovice te djece rođeno u obiteljima koje su korisnici mjere, dakle više od 500 djece. To znači da je ova mjera omogućila da parovi koji to žele – rode 500 više trećeg, četvrtog i daljnjeg djeteta, odnosno, 20 razreda po 25 učenika!
  4. Oko 50 % obitelji koje se koriste mjerom, nakon što su u nju ušli s troje djece – dobili su najmanje još jedno dijete.
  5. Mjera je omogućila roditeljima koji se ne žele ili se ne mogu koristiti statusom odgojitelja – dobivanje mjesta za svoju djecu u gradskim vrtićimaMjesta u gradskim vrtićima nedostajalo je i  uz mjeru roditelj odgojitelj kroz koju su se roditelji brinu o više od 6.000 djece vrtićke dobi. Gradonačelnik obećava osigurati dodatna mjesta za nekoliko stotina djece, dok će prema izračunima na temelju gradskih statistika oko 12.000 djece ostati bez svog mjesta u vrtiću. U situaciji kada gradonačelnik Tomašević nije u stanju osigurati mjesto u vrtiću za svako dijete te tako omogućiti roditeljima normalno funkcioniranje na tržištu rada i usklađivanje profesionalnih s obiteljskim obvezama, ukidanje ove mjere dodatno će opteretiti sustav ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Time će se nanijeti nemjerljiva šteta i onim obiteljima koje nisu korisnice ove mjere, ali koje su profitirale od činjenice da je mjera roditelj odgojitelj rasteretila zagrebačke vrtiće i omogućila upis djeci koja od iduće godine više neće imati osigurana mjesta u gradskim vrtićima.
  6. Tomašević je odlučio u svom prvom proračunu izdvojiti za bebe rođene 2022. pet puta manje novaca nego što se izdvajalo prošlih godina. Iako Zagreb ima najveći prirez u RH – čak 18 %.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.