Ivan Kovačić: Složili smo se oko reformi lokalne samouprave i regionalne uprave

foto HINA/ Denis CERIÆ /dc

Pregovarači SDP-ove koalicije i Mosta pregovarali su u četvrtak o poglavlju uprave te lokalne i regionalne samouprave, a nakon sastanka su izjavili kako su suglasni da je Hrvatskoj nužan teritorijalni preustroj, odnosno smanjenje broja općina i županija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U dosta se stvari jesmo usuglasili oko lokalne samouprave i regionalne samouprave”, kazao je novinarima Ivan Kovačić (Most).

“Ne postoje prijepori, 90 posto stvari smo usuglasili, čak i više, iz našega programa. Mi smo zadovoljni, sada ćemo to izložiti u središnjici Mosta u Smičiklasovoj. Naravno da će biti teška odluka je li to samo načelni pristanak u postizborno vrijeme, s obzirom na uspostavu vlasti, ili stvarno iskreno tako misle. Na nama je da procijenimo”, rekao je Kovačić.

Potvrdio je da SDP pristaje na regionalizaciju i smanjenje broja županija, ali i naglasio kako je u kratko vrijeme nemoguće odlučiti koliki bi doista trebao biti broj županija ili jedinica lokalne samouprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne možemo ni mi tek tako u dva sata odlučiti hoćemo li staviti na pet, sedam, deset ili 15 županija. I jedni i drugi su ostavili otvoreno pitanje smanjenja broja županija, što bi struka trebala vidjeti. Isto tako i na smanjenje broja općina i gradova na nekakvih 150, 200 ili će biti nešto čak radikalnije, to ćemo ipak ostaviti struci, ali pristali su i na jedno i na drugo”, kazao je.

Kad je riječ o ukidanju pojedinih općina, kazao je kako se na taj način nije razgvaralo te kako će se kriteriji naknadno utvrditi i objaviti, ali i naglasio kako je više od 550 općina prevelik broj te da se isto odnosi i na županije.

O plaćama zastupnika i smanjenu njihova broja se, kaže, danas nije pričalo, no ističe kako je Most stav o tome iznio još u predizbornoj kampanji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I SDP-ov Branko Grčić ističe kako su suglasni da broj županija u Hrvatskoj mora biti manji. “Slažemo se oko toga jer je to direktno povezano s drugim aspektom, 550 jedinica lokale samouprave. Oko toga smo isto tako dosta vremena potrošili, posebno oko onih jedinica, a jako ih je veliki broj, koji nemaju fiskalni kapacitet da normalno funkcioniraju i gdje će sigurno određenih promjena biti. Prvi korak je svakako taj volonterski pristup u vođenju tih jedinica i preuzimanje dijela funkcija od susjednih prije svega gradova koji mogu za određenu naknadu obavljati dio upravnih funkcija za male jedinice lokalne samouprave, time se omogućava bitna racionalizacija”, rekao je.

Kad je riječ o povećanju efikasnosti javne uprave, Grčić kaže da je postignut visok stupanj suglasnosti oko nužnosti mjerenja učinkovitosti svakog zaposlenika i sustava kontinuiranog praćenja, ocjenjivanja i nagrađivanja najboljih.

Rekao je kako racionalnija uprava ne znači nužno i otkaze, ali i dodao kako je dogovoreno da će se i u idućem mandatu nastaviti proces racionalizacije ukupnog broja zaposlenika. “Ne drastično, jer neki omjeri govore da smo mi tu negdje blizu prosjeka EU, ali taman toliko da stvorimo prostor za novac koji nam treba za nagrađivanje najboljih u sustavu”, kazao je Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvijestio je i kako se razgovaralo o smanjenju broja lokalnih dužnosnika, gotovo za polovicu, odnosno o ukidanju funkcije zamjenika neposredno izabranog čelnika jedinice lokalne samouprave, osim tamo gdje su zamjenici iz reda nacionalnih manjina ili iz reda hrvatskog naroda, u jedinicama u kojima pripadnici nacionalnih manjina čine većinu u ukupnom broju stanovnika.

Naglasio je da se zakonske promjene neće primjenjivati prije sljedećeg izbornog ciklusa.

O tome koliko bi pregovori s Mostom još mogli potrajati Grčić nije želio nagađati. “Ne bih špekulirao, vodimo vrlo ozbilje razgovore, na jednoj visokoj, stručnoj i kvalitativnoj razini”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.