Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić najavio je u četvrtak da Hrvatska će Hrvatska pooštriti kriterije za ulazak izbjeglica te će, kao što su to već odlučile Slovenija, Srbija i Makedonija, na granici zaustavljati prihvat stranaca koji ne dolaze iz ratom zahvaćenih zemalja.
“Osobe dolaze iz zemalja koje ne mogu dobiti međunarodnu zaštitu. Prije svega radi se o državljanima Maroka, Bangladeša, Šri Lanke, Alžira, Liberije, Konga, Sudana i Pakistana. Zahtjev Slovenije nismo prihvatili, ali smo odmah obavijestili kolege iz Makedonije i Srbije da građani ovih zemalja više neće moći prolaziti ovom rutom”, rekao je Ostojić u slavonskobrodskom prihvatnom centru
“U tom slučaju morat ćemo ih tretirati kao ilegalne migrante”, poručio je.
Odgovorio je time na upit novinara kako tumači zahtjev Slovenije za povratom 162 osobe prispjelih preko Hrvatske izbjegličkim valom, a koje dolaze iz zemalja koje nisu zahvaćene ratom. Najavio je i kako će o tome biti riječi na današnjoj video konferenciji organiziranoj za sve zemlje na izbjegličkoj ruti, na kojoj bi se trebala usuglasiti stajališta.
“Hrvatska povrat nije prihvatila, jer o ovom problemu izbjegličke krize dosad nije postojao dogovor”, rekao je. Dodao je kako broj od 162 osobe, čiji povrat u Hrvatsku zahtijeva Slovenija, nije problem, ali bi mogao rasti ako se ne uzmu mjere na početku izbjegličke rute. Za skupinu od 162 osobe koje su trenutno u Sloveniji, naglasio je, odluka Hrvatske znači da ondje i ostaju.
Ostojić je napomenuo kako je Hrvatska i ranije odbijala prolaz u slučaju kada su detektirani građani Alžira, Turske, Kosova, a u jednom slučaju i državljanka Haitija.
Slovenija je počela zaustavljati prihvat stranih državljana na svojoj granici s Hrvatskom, za koje sumnja da su čisti ekonomski migranti, a ne izbjeglice koje bježe iz ratom zahvaćenih zona na Bliskom istoku, potvrdila je u četvrtak slovenska policija. Za slične su se mjere već odlučile Makedonija i Srbija.
U protekla 24 sata u Hrvatsku je izbjegličkom rutom ušlo 5.180 osoba, a od početka krize kroz Hrvatsku je prošlo 416.915 izbjeglica.
Ostojić o ubojstvu vojnika u Sarajevu: dok ne dobijemo službene podatke ne bih govorio o terorističkom napadu
Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić rekao je u čertvrtak kako sinoćnje ubojstvo dvojice pripadnika Oružanih snaga BiH, dok ne dobije službene podatke, ne bi promatrao kao teroristički čin, izrazivši solidarnost s kolegama u BiH te sućut obiteljima poginulih.
“U ovom trenutku neću se usuđivati davati ocjene o kakvom napadu se radi dok ne dobijemo službene podatke. Naravno da smo svi sad posebno osjetljivi i da svaki događaj promatramo u kontekstu terorističkog napada. Ovo nije isti slučaj koji smo imali ranije u Zvorniku, kad su od nas traženi određeni podaci” , rekao Ostojić novinarima u Slavonskom Brodu.
Upitan ima li kakvih prijetnji po sigurnost hrvatskih građana, ponovio je kako su kontinuirano u tijeku provjere. “Naravno da Hrvatska može biti cilj terorističkog akta i naravno da smo na stupnju pripravnosti i na najvišoj razini spremnosti odgovora”, kazao je Ostojić. Istaknuo je kako bi hrvatsku javnost odmah obavijestili da je bilo događaja koji su prijetnja njihovoj sigurnosti.
Glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić potvrdio je u četvrtak kako je to tužiteljstvo preuzelo istragu u slučaju ubojstva dvojice vojnika u Sarajevu, jer postoje naznake kako bi se moglo raditi o kaznenom djelu terorizma.
Napadač, koji je identificiran kao Enes Omeragić (34), upao je u jednu kladionicu u sarajevskom predgrađu Rajlovac i tamo pucajući iz strojnice ubio vojnike Armina Salkića (26) i Nedeljka Radića (34). Ubojica je nakon napada pobjegao, no policija ga je locirala i opkolila u kući u naselju Sokolje gdje je i živio, a Omeragić se, suočen s neizbježnim uhićenjem, nešto prije ponoći raznio bombom koju je aktivirao u kući.
O motivima napadača i dalje se tek nagađa, a među različitim verzijama je i ona kako je u posljednje vrijeme postao blizak radikalnim islamistima pa se sumnja da je napad bio teroristički čin.
Tekst se nastavlja ispod oglasa