Je li istina da je Tomislav Tomašević bio konzultant u 40 zemalja?

Zagreb, 10.5.2021 - Kandidat platforme Možemo! za gradonačelnika Zagreba Tomislav Tomašević (na slici), zajedno sa suradicima na konferenciji za medije predstavio je "Otvoreni zrak", sustav za građansku kontrolu kvalitete zraka u Zagrebu kao jedno od digitalnih komunikacijskih rješenja Možemo! za transparentni i pametni grad. Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

Ostalo je par dana do prvog kruga lokalnih izbora u Republici Hrvatskoj (16. svibnja), a kampanja je posebno napeta u Gradu Zagrebu, gdje u utrci više nema dugogodišnjeg gradonačelnika Milana Bandića koji je preminuo. U fokusu se posebno našao kandidat ekstremno lijeve platforme Možemo koji bi po tvrdnjama gotovo svih anketa gotovo sigurno trebao ući u drugi krug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević se našao na meti kritika jer iza sebe ima preko 20 godina iskustva u aktivističkim vodama, ali ne i radnog iskustva. Tomaševića se posebno kritizira jer mu je udruga obilato financirana iz inozemstva. Narod.hr je opširno pisao prošle godine u četiri navrata o financijama koje njegova udruga primila od Georgea Sorosa i političke zaklade njemačke ekstremno lijeve stranke Die Linke (1., 2., 3., i 4.).

Miroslav Škoro (DP) je tako u kampanji istaknuo da je prema izvješćima udruge Institut za političku ekologiju Tomašević od 12 milijuna kuna 70 posto potrošio na plaće, a HDZ-ov Davor Filipović je kazao da Tomašević nije imao osmosatno vrijeme zbog čega mu je kandidat platforme Možemo zaprijetio tužbom.

Tomašević je u debati Večernjeg lista na otvoreno pitanje “Jeste li lagali da ste bili konzultant u 40 zemalja?” kazao: “Nisam, moja je biografija na webu. Čak su i popisane zemlje koje sam u najranijim danima poslovno posjetio”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koga je zapravo savjetovao Tomislav Tomašević?

Prije nego odgovorimo na pitanje je li Tomašević bio konzultant, kakav i u koliko zemalja, podsjetimo da je Tomaševićeva udruga godinama u medijima bila predstavljana isključivo kao “Institut”, pa je neupućeni čitatelj mogao zaključiti kako njegova udruga Institut za političku ekologiju (IPE) ima status javnog znanstvenog instituta, iako je riječ organizaciji civilnog društva.

A kada je riječ o Tomislavu Tomaševiću kao konzultantu u navodno 40 zemalja u niti jednog njegovoj biografiji ili van nje, nije moguće pronaći da je Tomašević bilo imao konzultantsku bilo bio zaposlenik neke konzultantske tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada Tomašević tvrdi da je bio konzultant u 40 zemalja, on se vjerojatno referira na činjenicu da je 2003. (u vrijeme kada je bio student prava, odnosno odustajao od studija) postao mladi savjetnik UN-ove agencije za zaštitu okoliša (UNEP). Riječ je zapravo počasnoj funkciji koju je obnašao oko dvije godine.

Nadalje, Tomašević navodi kako je u te dvije godine  posjetio petnaest zemalja: Južnu Koreju, Keniju, Indiju, SAD, Ujedinjene Arapske Emirate, Rusiju, Kirgistan, Španjolsku, Dansku, Njemačku, Francusku, Italiju, Belgiju, Mađarsku i Finsku, a je li ikoga tamo savjetovao nije poznato niti se navodi u ijednoj njegovoj biografiji.

Malo je podataka dostupno o njegovom radu za UNEP, ali je moguće naći kako je bio konzultiran 2004. godine glede izvješća ad hoc radne skupine za mladež i ciljeve milenijskog razvoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević je sudjelovao kao glavni savjetnik za mlade u procesu izrade UNDP-ovog izvješća o ljudskom razvoju.

Tomašević je gotovo 23 godine neprekidno aktivan u nevladinom sektoru

Kako je u međuvremenu postao potpredsjednik udruge Mreže mladih Hrvatske, Tomašević 2005. postaje član Savjeta za mlade Vlade RH, a od 2012. do 2015. će biti član Savjeta za održivi razvoj i zaštitu okoliša Vlade RH. Od 2007. je aktivan u svjetskom pokretu za održivi razvoj kao član uprave globalne mreže za održivi razvoj (ANPED) te do 2012. godine profesionalno posjećuje Indoneziju, Brazil, Tanzaniju, Švedsku, Češku, Ukrajinu, Sloveniju, BiH, Srbiju, Makedoniju, Bugarsku i Crnu Goru.

U tom kontekstu vrijedi istaknuti kako se prema Tomaševićevoj biografiji njegov “konzultantski posao” uglavnom svodio na savjetovanje nevladinih organizacija ili savjetovanje međunarodnih organizacija u ime nevladinih organizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomašević se aktivizmom počeo baviti još 1998. godine, a 2000. je upisao Pravni fakultet. Od njega je odustao na trećoj godini te 2006. upisuje Fakultet političkih znanosti, a 2013. je magistrirao u Velikoj Britaniji a Cambridgeu na odsjeku za geografiju s temom iz područja okoliša, društva i razvoja, uz pomoć tri stipendije: Marshall Memorial, Chevening i Cambridge Overseas.

Tomašević je jedan od suosnivača Zelene akcije čiji predsjednik postaje 2007., a 2010. je bio suosnivač inicijative Prava na grad. O inicijativi, odnosno pokušaju think-tanka Grupa 22 ne zna se puno, ali Tomašević je i njen suosnivač zajedno s Danijelom Dolenec, Karin Doolan, Darijem Čerepinkom, Draženom Šimlešom, Mladenom Domazetom, Vladimirom Cvijanovićem i Nikolom Vrdoljakom.

Tomašević je također bio voditelj zagrebačkog ureda zaklade Heinrich Böll do 2015. kada osniva sada već javnosti poznatu udrugu Institut za političku ekologiju. On će dvije godine kasnije odlučiti za politiku, što je planirao najmanje od 2013. (vidi intervju od 16:40). S lokalnom političkom platformom Zagreb je naš Tomašević ulazi u gradsku skupštinu, a tri godine kasnije u koaliciji ORAH-om, platformom Za Grad i Novom ljevicom okupljeni oko platforme Možemo postaje saborski zastupnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.