Josipović Haški sud okrivljuje za slučaj Šešelj, ne kritizira šutnju ministrice Pusić

Predsjednik države Ivo Josipović u srijedu je najodgovornijim za slučaj Vojislava Šešelja, koji nakon privremenog puštanja iz pritvora slobodno nastupa u javnosti i pritom se služi ratnohuškačkom retorikom, prozvao Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i izrazio žaljenje što je sud u Den Haagu propustio učiniti ono što mu je dano kao mandat. Također, Josipović je komentirao i datum predsjedničkih izbora rekavši kako mu je  “potpuno svejedno” kojeg su datuma predsjednički izbori koje će vlada raspisati za 28. prosinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad govorimo o odgovornosti, primarno odgovornim držim Haški sud”, kazao je Josipović u izjavi novinarima nakon predstavljanja knjige “Sveta Stolica i Republika Hrvatska. Dvadeset godina diplomatskih odnosa (1992-2012)” u zagrebačkim Dvercima.

Šef države je podsjetio da je dosadašnja praksa Suda bila, čak i ako to nije bilo izričito napisano, da se onima koji su puštani na privremenu slobodu uvjetuje da javno ne nastupaju, “a posebice da ne šire onu ideologiju koja je i razlog zbog koje su u Hagu”.

“Nažalost, iz nekih razloga, Haški sud je i tu popustio ili propustio učiniti ono što treba”, rekao je Josipović i još jednom Šešeljeve izjave ocijenio “skandaloznim i strašnim”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je zazivanje duha iz boce, duha šovinizma, nacionalizma, agresije, zločina i svega onoga što ne bismo poželjeli da se pojavi ne samo ovdje nego nigdje u svijetu”, dodao je predsjednik. Potvrdio je da ga u uredu čeka odgovor na pismo predsjedniku ICTY-ja Theodoru Meronu uoči obilježavanja vukovarske tragedije, ali da od toga “ne očekuje previše”.

“Od pisma i odgovora ne očekujem previše. Nije za očekivati da će Haški sud reagirati na poticaj iz politike, ali bi bilo dobro da prizna svoju pogrešku”, rekao je Josipović i najavio da će od hrvatskog veleposlanika u UN-u tražiti “da u u skoroj raspravi o izvješću predsjednika Haškog suda i izvješća o radu cijelog Suda reagira i da jasnim i odlučnim govorom u Vijeću sigurnosti kaže što mi u Hrvatskoj o tome mislimo”.

Josipoviću su na tome što je pisao Meronu zahvalile “Majke Srebrenice i Žepe” jer je to bilo u “interesu pravde i žrtava”, priopćila je ta udruga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik je nakon posljednje Šešeljeve provokacije promptno reagirao na svom profilu na Twitteru, rekavši da ga treba vratiti u Den Haag.

Govoreći o reagiranju službene Srbije na Šešeljeve istupe, Josipović očekuje da u skladu sa svojim pravnim poretkom, Beograd “spriječi eskalaciju nacionalizma i mržnje”, još jednom ponovivši da se “u prvom redu, radi o haškoj krivnji”.

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić je, komentiravši Šešeljev slučaj, kazao kako “smatra da je važno da se državne vlasti postave državnički prema državama u kojima on djeluje, da se postave hrvatski”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josipoviću svejedno kad su predsjednički izbori

Josipović je rekao kako mu je  “potpuno svejedno” kojeg su datuma predsjednički izbori koje će vlada raspisati za 28. prosinca.

“Veselim se nadmetanju, izborima i nadam se da će ovi izbori proteći u ozračju demokratske borbe, ako to tako mogu reći, sučeljavanja i nuđenja dobrih ideja”, rekao je Josipović poslije predstavljanje knjige “Sveta Stolica i Republika Hrvatska. Dvadeset godina diplomatskih odnosa (1992-2012)” u zagrebačkim Dvercima.

Izbori za predsjednika Republike Hrvatske održat će se 28. prosinca, potvrđeno je Hini u srijedu iz vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik vlade Nikola Jelić potvrdio je, na upit Hine, da će izbori biti održani 28. prosinca, a formalnu odluku vlada će donijeti na sjednici u četvrtak.

To znači da će drugi krug izbora, ako do njega dođe, biti 11. siječnja iduće godine.

Uz sadašnjeg predsjednika Ivu Josipovića, kandidature su do sada najavili Kolinda Grabar Kitarović, Milan Kujundžić, Ivan Grubišić, Anto Đapić i Ivan Rude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.