Kajin: Iza interesa za brodogradilište Uljanik stoji kupac s planovima za izgradnju hotela

Foto: snimka zaslona

U emisiji Otvoreno tema je bila opstanak brodogradilišta Uljanik u Puli, te koliko je radnih mjesta na kocki. Pitanje je hoće li Europska komisija odobriti državno jamstvo za kredit brodogradilištu Uljanik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gosti u emisiji Mislava Togonala bili su Vedran Dragičević; predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske, Valter Flego; istarski župan, Željko Kardum; ekonomski analitičar HRT-a, Tomislav Debeljak; predsjednik Uprave DIV grupe, a
u Rijeci Damir Kajin; bivši saborski zastupnik.

Pulsko brodogradilište neće moći vratiti 96 milijuna eura u roku šest mjeseci ako Europska komisija potvrdi državno jamstvo dano Uljaniku, smatra Damir Kajin.

“Ako Uljanik ne dobije taj novac, na naplatu dolazi 569 milijuna eura jamstava koja je Uljanik već dobio”, rekao je Kajin te komentirao kako bi izgledalo restrukturiranje, pa zaključio da će ova generacija Puležana imati priliku vidjeti kako umire i “otac i mati Istre” – pulski Uljanik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske, Vedran Dragičević misli da bi ovaj tjedan trebali znati odluku Europske komisije o odobrenju državnog jamstva za spas Uljanika.

“Bila bi katastrofa kad odluka ne bi došla. U brodogradilište Uljanik prije pet godina nije ušlo restrukturiranje kao u mnoga druga brodogradilišta pa postoji osnova na temelju koje bi iz Bruxellesa trebalo stići dopuštenje za državno jamstvo” kazao je Dragičević.

Rekao je i da se brodogradnji treba osigurati konstantna likvidnost i da se u slučaju kreditiranja ne radi o nedopuštenim potporama koje štete tržišnom natjecanju u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U Italiji, Njemačkoj, Nizozemskoj postoje privatne agencije čiji je suvlasnik država koje financiraju brodogradilišta”, rekao je Dragičević koji smatra da brodogradnja mora ostati prioritet u procesu dokapitalizacije.

Valter Flego rekao je da će učiniti sve da spase svako radno mjesto, te da je došlo vrijeme za restrukturiranje Uljanika.

“Do potrebe za time došlo jer su se odluke oko jamstava trebale donositi brže, a trebalo je i poslušati dok se razgovaralo o obrazovanju i nedostatku kadrova.  Sada treba učiniti sve kako bi se sačuvala proizvodnja”, izjavio je istarski župan Flego.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomislav Debeljak smatra da su Brodosplitovi projekti sada pozitivni i da uprava DIV grupe u procesu restrukturiranja nije mogla dopustiti dogovaranje projekata koji bi donijeli gubitak.

“Situaciju treba promatrati s pozicije što je kome u cilju. Država se želi izvući iz danih jamstva koja otprilike iznose jednu milijardu eura, a uprava želi pronaći strateškog partnera bez kojeg idu u stečaj,” objasnio je Željko Kardum koji se pita i zašto sindikati u ovoj situaciji najavljuju štrajk kad su radnici većinski dioničari Uljanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.