Kako je odlučeno da Cesarea majka mora predati ocu: Krenula u Italiju za sinom, dječak se na putu uz oca smirio

Foto: Fah

U utorak oko 14.30 sati Cesare Avenati (8) prešao je granicu i nakon sedam godina došao u zemlju u kojoj je rođen – Italiju. Odmah nakon što je predan ocu Alessandru u utorak iza 10 sati Cesare se s njim u automobilu kojim je upravljao očev prijatelj uputio prema izlazu na autocestu u Dugopolju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Teta malog Cesarea puštena iz policije: ‘Bilo je grozno, Cesare je izveden bos’

Pratila ih je splitska policija, a po dolasku u Šibensko-kninsku županiju preuzeli su ih tamošnji policajci i tako se dalje putem sve do Rijeke izmjenjivalo policijsko osiguranje. Osim dječaka, oca mu i obiteljskog prijatelja u automobilu je s njima bila i psihologinja iz Rijeke koja govori talijanski jezik. Cesare se putem smirio nakon traumatičnog doživljaja tog jutra te su se oko podne zaustavili i on je pojeo sendvič i popio sok. Razgovarali su te im je kazao: “Volim i mace i psiće, ali mace volim više!”, javlja Jutarnji list.

Iako je imala priliku da u trenutku ovršne drame nad djetetom odabere otputovati s njima za Torino, kako bi, među ostalim, izvršila i svoju sudsku obvezu javljanja u tamošnju policijsku postaju, Cesareova majka Nina Kuluz prekasno je došla k sebi od proživljenog šoka jer je sinčić već bio daleko s ocem na autocesti, pa je tako majka kojoj je nakon osam godina oduzeto dijete, u Torino otputovala autobusom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO, FOTO) Otac je na silu ugurao malenoga u automobil: Cesare Avenati predan ocu Alessandru

Tijekom jednosatne agonije u stanu prepunom stranaca za devetogodišnjaka, maleni Cesare je rekao okupljenima da, iako ide na tečaj talijanskog, taj jezik ne govori dovoljno dobro. Dječak je iz stana izveden bos zbog nespremnosti majke da prihvati mogućnost da će otići s ocem. Cesare je plakao i vikao kada su došli u stan provesti predaju, ali se kasnije smirio tijekom razgovora sa psihijatricom i dvije psihologinje koje su ga odvojile nasamo. Tijekom boravka s dječakom zaključeno je da je izmanipuliran i data je dozvola za provođenjem ovrhe do kraja.

U stanu su osim policajaca i sudskog izvršitelja bile i tri osobe iz Centra za socijalnu skrb Split: socijalna radnica, pravnica i psihologinja, zatim psihijatrica koju je angažirao sud te prevoditelj za talijanski jezik i psihologinju koji su morali doći iz Rijeke jer se nitko sa splitskog područja nije želio angažirati u slučaju. U jednom trenutku Cesare je vikao: “Tata, nemoj mi to raditi! Tata, nemoj me voditi”, a njegov djed je napao djelatnice Centra za socijalnu skrb. Upravo stoga su one po okončanju predaje dječaka izašle iz zgrade potpuno blijede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mučna situacija u stanu trajala je sat vremena, od 9 do 10 sati. Tijekom tog perioda sestra Nine Kuluz Vanja Kuluz snimala je sve mobitelom i slala prosvjednicima ispred kuće. U jednom trenutku policija joj je oduzela mobitel jer se radi o sudskoj radnji u koju je uključena malodobna osoba. Tijekom ovrhe pred zgradom su bila i dva pripadnika Interpola te talijanska konzulica. Internet portale i društvene mreže obišla je mučna scena u kojoj otac odvlači sina u automobil.

Zaštita djece

Mišo Živaljić, odvjetnik Nine Kuluz, ostao je zaprepašten samim provođenjem postupka ovrhe koji je, podsjeća, bio tajan tako da o drami unutar četiri zida Kuluzovih koja se odvijala u utorak prijepodne ne želi govoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Nismo dorasli zaštiti dječjih prava jer ovakve stvari se ne smiju dopustiti. Izmjena Pravilnika je trebala biti objavljena 12. lipnja i mislio sam da su napokon prepoznali problem, no ništa se još nije dogodilo. Lex Cesare nije zakon za legalizaciju otmice. Sve vrijeme ponavljam da je tijekom ovrhe važno vještačiti i roditelje i dijete. Ova situacija je i dalje neriješena jer za Cesarea počinju nove traume u životu – rekao je odvjetnik Živaljić.

Još nema izvješća o primjedbama

Iako je još za 12. lipnja bilo najavljeno da će Ministarstvo pravosuđa objaviti izvješće u kojemu se moraju očitovati na niz primjedbi upućenih na prijedlog izmjene Pravilnika o načinu postupanja prilikom tzv. ovrhe djece, izvješća još nema. Riječ je o kontroverznoj novini da ako od donošenja rješenja o ovrsi djeteta prođe više od godine dana, a ona se ne provede, sud mora provesti novo vještačenje djeteta. A ako ono pokaže da se dijete u tom periodu “stopilo se s okolinom u kojoj živi” ili da bi prisilno oduzimanje moglo izazvati druge tegobe, ovrha se odgađa.

To bi moglo konkretno značiti da roditelj koji ne želi predati dijete drugom roditelju, te uspije odgađati ovrhu godinu dana, ima velike šanse da dijete nikad ne preda. Pravilnik bi se primjenjivao i na postupke koji su u tijeku bez obzira na to kada su pokrenuti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.