Kakva je to moćna organizacija koja je najavila pandemiju 2019. i u kojoj sada radi Grabar-Kitarović?

grabar-kitarović
Montaža: narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izabrana je za supredsjednicu Odbora za svjetsku pripremljenost na zdravstvene krize (GPMB), koji je unaprijed upozoravao na opasnost od pandemije covida. Kakvo je to tijelo, koji su mu dosezi i funkcija i tko stoji iza njega?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“GPMB je tijelo za nadzor i zagovaranje na visokoj razini, zaduženo za pružanje sveobuhvatne procjene globalne spremnosti za hitne slučajeve u zdravlju. Radujem se suradnji s Odborom kako bismo unaprijedili ovaj kritični posao”, napisala je Grabar Kitarović na Facebooku. Odbor je na svojim stranicama izvijestio o imenovanju.

Relativno nepoznato tijelo

Odbor za svjetsku pripremljenost na zdravstvene krize (Global Preparedness Monitoring Board – GPMB) relativno je nepoznato tijelo, koje se se bavi naznakama mogućih zdravstvenih uzroka širih razmjera u svijetu. Osnovale su ga 2018. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Svjetska banka kao odgovor na epidemiju ebole u zapadnoj Africi.

>Grabar Kitarović ima novi posao: Pripremat će svijet za novu pandemiju

Epidemija ebole izbila je 2014. u više zapadnoafričkih zemalja i potrajala do 2016. Prema navodima Svjetske zdravstvene organizacije, virusom ebole zarazilo se 28.639 osoba, a od posljedica je umrlo 11.316 njih. GPMB je u izvješću za 2019. godinu, objavljenu nekoliko mjeseci prije izbijanja epidemije covida u Kini, upozorio kako postoji stvarna opasnost od “brzog širenja opasnog respiratornog patogena” koji bi mogao stajati živote milijuna ljudi i načiniti veliku štetu gospodarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi mehanizam zaštite od pandemija

U opisu ciljeva i zadaća GPMB-a stoji da se tijelo osniva na početno razdoblje od pet godina i da nije predviđen nastavak njegova rada nakon toga razdoblja ukoliko ne bude potrebe za njim.

Međutim, prošlo je pet godina, a GPMB se imenovanjem Kolinde Grabar-Kitarović personalno popunjava, što znači da je ocijenjeno kako i dalje postoji potreba za njegovim djelovanjem.

GPMP je savjetodavno tijelo, kojega sastavljaju WHO i Svjetska banka. Njegova se uloga sastoji u tome da skuplja stručne spoznaje i informacije i na temelju njih predlaže WHO-u i Svjetskoj banci dugoročne mjere te da na najvišoj razini u svjetskim forumima promiče utvrđene ciljeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

G7, Davos, UN…

Zadaća mu je da upozorava na uočene sustavne nedostatke u svjetskoj strukturi zdravstvene zaštite i predlaže njihovo otklanjanje. Među forumima u kojima treba djelovati navode se G7, G20, G77, Vijeće sigurnosti i Opća skupština Ujedinjenih naroda te Svjetski gospodarski forum u Davosu.

GPMB je prvenstveno usredotočen na stvaranje svjetske mreže sprječavanja sprječavanja štetnih posljedica zdravstvenih kriza, javno i privatno financiranje odgovarajućih mehanizama, procjena rizika i oblikovanje strategija vezanih za zakonodavstvo. GPMB se sastaje dvaput godišnje, a istim tempom objavljuje i svoja izvješća.

Fond od 960 milijuna američkih dolara

Prije godinu dana, Svjetska banka je na temelju analize GPMB-a sastavila koncept osnivanja fonda za prevenciju pandemija, pripremu za njih i reakciju. Najavljeno je da će doprinos za financiranje fonda u visini od 960 milijuna američkih dolara dati SAD, Europska unija, Njemačka i engleska zaklada Wellcome Trust. Međutim, Svjetska banka procjenjuje da je to samo deset posto potrebnog iznosa za financiranje fonda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzevši u obzir ulogu GPMB-a i namjere njegovih osnivača, kao i činjenicu da on djeluje unatoč predviđenom ograničenom roku, nova supredsjednica Odbora Kolinda Grabar-Kitarović mogla bi imati važnu ulogu u oblikovanju novog svjetskog mehanizma zaštite od pandemija.

Congratulations @KolindaGK on your appointment! ?? We look forward to working with you and @JoyPhumaphi_ and continuing our collaboration with @thegpmb. https://t.co/iToUFFa2UC

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nitko ih nije slušao kada su 2019.  najavili pandemiju?

U izvješću za 2020., GPMB je podsjetio da svjetski čelnici nikada prije nisu bili toliko unaprijed upozoreni na opasnost razorne pademije, a ipak nisu poduzeli odgovarajuće mjere.

Kolektivno neobaziranje političkih čelnika na upozorenja i nedostatak pripreme pretvorili su “rizični svijet” u “svijet u kaosu”, piše u izvješću GPMB-a, uz tvrdnju kako sada cijeli svijet plaća cijenu nedovoljnih priprema i financijskih ulaganja u njih.

“Nije stvar u tome da svijet nije mogao povući te poteze. Poziva na akciju bilo je mnogo, ali nijedan nije rezultirao nužnim promjenama”, poručio je GPMB u izvješću. Odbor je 2020. započeo proces izrade okvira za praćenje koji će, kako se navodi, služiti kao “jedinstveni, mjerodavni plan za globalnu pripravnost”.

Na čelu GPMB-a od sada će biti dvije žene kao supredsjednice. Druga je supredsjednica Joy Phumaphi, bivša ministrica zdravstva Botsvane.

>Grabar Kitarović: ‘Ostajem u Hrvatskoj, borit ću se za prava žena i djece’

”Počašćena sam supredsjedanjem GPMB-a, zajedno s gospođom Joy Phumaphi. Radujem se suvođenju GPMB-a kao nezavisnog nadzornika i zagovornika promjena, kako bismo postigli naš zajednički cilj da svijet učinimo sigurnijim od učinaka i utjecaja pandemija i drugih hitnih zdravstvenih situacija”, izjavila je Kolinda Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.