Knjiga Koste Nikolića kao primjer kako Hrvatska financira prekrajanje vlastitog identiteta

Nikolića
Foto: Montaža Narod.hr / FaH / snimke zaslona

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinarić darovao je u ponedjeljak u Saboru predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću knjigu Koste Nikolića “Krajina 1991.-1995.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Darovi obično sa sobom nose određenu poruku, posebice kad se to dogodi u parlamentu. Stipo Mlinarić odmah je objasnio Plenkoviću simboliku njegova dara. On upućuje na kontekst oslobađanja Hrvatske, upravo na dan njezina međunarodnog priznanja.

Knjiga “Krajina 1991.-1995” posebna je po mnogo čemu. Autor Kosta Nikolić radi u beogradskom institutu za suvremenu povijest. Prema navodima iz Srbije, postao je poznat po pokušajima rehabilitacije četničkog pokreta i negativnog pisanja o antifašizmu.

To u Srbiji trenutačno nije neuobičajeno i nije nikakvo iznenađenje što su u Srbiji na cijeni takvi autori i takve publikacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nikolićeva knjiga je izdana i financirana u Hrvatskoj, a tiskana u Srbiji

Međutim, knjiga nije izdana u Srbiji, ondje je samo tiskana, a izdana je u Hrvatskoj. Nakladnici su Fraktura iz Zaprešića i Srpsko narodno vijeće iz Zagreba.

>Pogledajte koju je knjigu Mlinarić poklonio Plenkoviću u Saboru: Ovo je vaša koalicija!

Knjigu na srpskom jeziku tiskalo je poduzeće iz Kragujevca u Srbiji, a financirao ju je Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske.

Za prikaz knjige nije potrebno mnogo prostora. U njoj je razdoblje stjecanja hrvatske neovisnosti i rata prikazano iz velikosrpske perspektive, sa svim poznatim elementima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mlinarić je podsjetio Plenkovića na kontekst devedesetih, na činjenicu da je on sam bio u logoru u Srbiji, da su njegovi suborci gubili glave za Hrvatsku, koja danas financira takve pamflete.

Plenković mu je odgovorio da prije 10, 15, 20 godina na političkoj pozornici nije ni bilo aktera poput Mlinarića, a da je već prošlo 29 godina od kraja Domovinskog rata. Uostalom, dodao je, on nije ni čuo za tu knjigu.

>Vukovarski branitelj Stipo Mlinarić: Pupovac bi zabranjivao naše svetinje

Mlinarić ga je uzalud upozoravao da je riječ o prekrajanju najnovije hrvatske povijesti, da se primjerice ondje o Gruborima piše na 35 stranica, a da je 1991. potpuno prešućena.
HDZ-ov zastupnik Stipan Šašlin nato se uključio u raspravu, optužujući Mlinarića da nastoji “iskriviti istinu o Domovinskom ratu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nikolić je na glasu kao jedan od protagonista srpskog povijesnog revizionizma

Knjiga je jedan u nizu sve učestalijih pokušaja, vidljivih i u udžbenicima i primjerice u glazbi”, da se hrvatskoj javnosti nametne drugačiji pogled na hrvatski identitet, uključujući i Domovinski rat.

Mnoge od tih pokušaja, uključujući i spomenutu knjigu, financira Hrvatska vlada. Ministarstvo kulture i medija, kao jedno od nadležnih mjesta, u takvim slučajevima uporno ponavlja kako osuđuje bilo koji oblik povijesnog revizionizma. I nastavlja financirati slične projekte.

>Video: Vojislav Medić se smije u sudnici dok Stipo Mlinarić govori kako mu sve oprašta

Velikosrpski krugovi u međuvremenu nastavljaju plesti svoju mrežu utjecaja u Hrvatskoj. Autor knjige Kosta Nikolić 2019. je u Zagrebu sudjelovao na tribini srpskog društva Privrednik o odnosu Srba i Hrvata, odnosno o “novim istraživanjima srpske i hrvatske suvremene povijesti”.

Zajedno s njim nastupali su i Dejan Jović, znanstvenik sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti i vodeći zagovornik jugoslavenstva, kao i još nekolicina povjesničara iz Beograda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.