LGBTIQ udruga Dugine obitelji traži potpomognutu oplodnju za lezbijske parove i transrodne osobe

dugine
Na fotografiji: Daniel Martinović; Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona(Dugine obitelji)

Udruga Dugine obitelji koja okuplja ”LGBTIQ roditelje i one koji to žele postati i njihove obitelji”, kako se sami predstavljaju, pokrenula je kampanju za promjenu Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji kako bi ovaj postupak bio dopušten i “single ženama, istospolnim partnericama i transrodnim osobama”. Ista udruga zalagala se i za legaliziranje surogatstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plakati po Zagrebu

U sklopu kampanje Zagreb su oblijepili plakatima s porukama: ”Biti majka je najteži posao na svijetu. Postati majka ponekad je još i teži.”, ”Stotine ženskih parova želi začeti obitelj, ali država ne odobrava”, ”U Austriji i lezbijski parovi mogu na medicinski potpomognutu oplodnju. Ali daleko smo mi od Austrije.”…

Kažu da Hrvatska ima jedan od najrestriktivnijih zakona ali i navode da u 24 europske zemlje ženski parovi nemaju pristup potpomognutoj oplodnji.

Traže medicinski potpomognutu oplodnju za lezbijske parove i transrodne osobe

”U praksi, pristup medicinski potpomognutoj oplodnji u Hrvatskoj težak je i za heteroseksualne parove. Za žene bez partnera ili transrodne osobe je gotovo pa nemoguć, dok za ženske istospolne parove je eksplicitno zakonom zabranjen”, navode u ovoj udruzi koja promovira LGBTIQ roditeljstvo te izdaje dječje slikovnice s dvije mame, dva tate i slično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Kako je sestra Borisa Jokića stvorila jaki ‘transrodni’ lobi koji je preuzeo hrvatsku psihijatriju?

Pozivaju se čak i na loše demografske prilike kako jedan od razloga zašto bi trebalo medicinski potpomognutu oplodnju omogućiti lezbijskim parovima i transrodnim osobama.

”Trebamo zakon koji prati najnovije znanstvene spoznaje i procedure, te omogućuje korištenje usluge medicinski potpomognute oplodnje bez diskriminacije koja je trenutno prisutna. Trenutni zakon ograničava postupke MPO-a i za heteroseksualne parove, onemogućava medicinskom osoblju koje se želi baviti ovom granom medicine da obavlja svoj posao u skladu s međunarodnim standardima i znanstvenim postignućima, te direktno krši Hipokratovu zakletvu u dijelu u kojem ona eksplicitno govori o tome kako sve osobe imaju pravo na medicinske tretmane neovisno o seksualnoj orijentaciji. U konačnici, trenutni zakon je u suprotnosti s deklariranim demografskim politikama koje hrvatski političari često spominju”, rekao je Daniel Martinović, predsjednik i koordinator udruge Dugine obitelji.

Daniel Martinović, foto: Fah
>Nadbiskup Barišić neočekivano “uzvratio udarac” Koordinacijskom odboru “Duginih obitelji”

Kako izigravaju zakone

On je prošle godine za Jutarnji list otkrio kako u Hrvatskoj postoji oko 25 istospolnih parova koji imaju djecu. Oko 15 ih ima svoju biološku djecu i riječ je o lezbijskim parovima ”koji u hrvatskim okolnostima lakše mogu ostvariti biološko roditeljstvo, bilo umjetnom oplodnjom u nekoj od država koje je dopuštaju i istospolnim parovima, bilo kućnom inseminacijom…”
Otkrio je i da je desetak gay parova posvojilo djecu. Otvoreno je pričao kako takvi parovi izigravaju hrvatski zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Unatoč protivljenju roditelja u Sisku predstavljena LGBT slikovnica na Dječjem odjelu knjižnice!

”U proteklih šest godina, nakon što su prva tri para koja su zatražila posvojenje bila odbijena, neki su posvojili djecu kao samci jer to u našim okolnostima mogu, a nakon toga su sklapali životno partnerstvo”, kazao je.

Afera Zambija

Upravo je afera Zambija razotkrila kako istospolni parovi unatoč zakonskoj regulativi, posvajaju djecu i izigravaju taj isti zakon.

Često i posvajanjem djece iz Afrike s obzirom na to da međudržavna posvajanja nisu gotovo pa uopće bila regulirana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako smo u aferi Zambija mogli doznati kako, što se Hrvatskih institucija tiče, transrodna osoba, vijećnik ekstremno lijeve stranke Možemo – Noah Kraljević, može posvojiti dijete jer u dokumentima, iako je riječ o biološkoj ženi koja je u “braku” sa ženom, piše da je muškarac.

Možda će vas zanimati

Primjer Ivone i Noah Kraljević i njihovih prijateljica: Kako transrodni/homoseksualni parovi 'posvajaju' djecu?

Kako transrodni/homoseksualni par može posvojiti dijete razotkriva slučaj para Kraljević, ali i još jedan primjer

Uz to, prijateljice Noah Kraljevića otvoreno su u javnosti govorile kako je jedna od njih najprije posvojila djevojčicu u Africi, a potom su sklopile životno partnerstvu.

Propagirali surogatstvo

Iako je surogatstvo u Hrvatskoj ilegalno, a Europski parlament je u rezoluciji krajem 2015. osudio sve oblike surogatstva jer ”potkopava ljudsko dostojanstvo žene jer se njezino tijelo i njegove reproduktivne funkcije koriste kao roba”, udruga Dugine obitelji 2017. zalagala se da se surogatstvo legalizira.

>LGBT udruga otvoreno zatražila ozakonjenje surogatstva u Hrvatskoj

”Surogat majčinstvo je također jedna od opcija, i tema oko koje se lome mnoga koplja, ali naša pozicija je da ono treba biti zakonski regulirano na najbolji mogući način, koji štiti sve strane uključene u proceduru. Neke zapadne zemlje imaju odlične zakone, koji otklanjanju ikakvu mogućnost financijskih malverzacija, iskorištavanja ljudi ili stavljanja istih u nepovoljne pozicije”, istaknuli su u intervjuu za portal Libela.org Daniel Martinović, Boris Vrdoljak i Ivo Šegota iz udruge Dugine obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.