Marijan: Vukovar nije žrtvovan, jednostavno nije imao šanse

Foto: Snimka zaslona

Stručnjak za vojnu povijest Davor Marijan, gostujući u Studiju 4, istaknuo je kako su Vukovar i Dubrovnik dva grada gdje se najbolje vidi bit rata Srbije protiv Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stalno treba imati na umu da je cilj napada Srbije na Hrvatsku bio etnički očistiti teritorij. Za napad na Vukovar službeno obrazloženje je bilo da moraju deblokirati vojarnu koja se nalazila blizu naselja Petrova Gora. No Dubrovnik nije imao ni srpsku nacionalnu manjinu ni vojarne”, istaknuo je Marijan.

Marijan je rekao kako je prema procjenama Vukovar i Bogdanovce branilo oko 1800 ljudi i ta se brojka iz dana u dan smanjivala.

“S druge strane u napadima na grad izravno je bilo angažirano oko 10 tisuća pripadnika JNA i srpske paravojske. Što se tiče tehnike kojom su oni raspolagali besmisleno je uspoređivati, radilo se o omjerima pedeset puta većim”, rekao je Marijan. Prema njegovu mišljenju, nije bilo šanse da se grad obrani. Mi se danas možemo samo čuditi kako se grad tako dugo održao – Srbi su računali da će sve riješiti za dva dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijan je rekao kako za niz događaja iz Domovinskog rata ima neodrživih teza pa takva je, kaže, i ona da je Vukovar žrtvovan i izdan. “Zbivanja u Vukovaru ne mogu se promatrati izdvojeno iz konteksta rata u ostalim krajevima Hrvatske. Vukovar je dobivao čak i više streljiva nego neka druga bojišta”, rekao je. Kritički se osvrnuo na rad Haškog suda rekavši da je amnestirao sve ono što se stvarno događalo na tom području. “Imao je selektivan pristup i pokazao visoku razinu amaterizma”, dodao je.

Hrvatski vojni povjesničar Davor Marijan autor je mnogih knjiga o Domovinskom ratu, među kojima su “Smrt oklopne brigade”, “Bitka za Vukovar” i najnovija “Domovinski rat”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.