Marijana Petir: Prije jeseni nećemo uspjeti povući niti centa

Iako je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina 30. ožujka objavio da je Europska komisija prihvatila Program ruralnog razvoja RH 2014. do 2020. no da se čeka samo još službena potvrda, europarlamentarka Marijana Petir za naš portal je komentirala kako se zbog velikog kašnjenja ne nalazimo u postojećem financijskom planu te da moramo čekati usvajanje novog plana u lipnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Povjerenik za poljoprivredu i ruralni razvoj P. Hogan rekao mi je prije dva tjedna da će odobriti Program ruralnog razvoja (jasno je shodno tome da ministar nije govorio istinu), no da to neće biti bezuvjetno, potvrdio je direktor direktorijata za poljoprivredu J.Plewa”, rekla je Petir dodavši: “On je podcrtao da se zbog velikog  kašnjenja ne nalazimo u postojećem financijskom planu te da moramo čekati usvajanje novog plana u lipnju. Hoće li se u tom novom planu naći svih 332 milijuna EUR-a za Hrvatsku ili ne, za sada ne znamo. Ako se i nađu, svakom je jasno  da prije jeseni nećemo uspjeti povući niti centa te da će iskoristivost biti izuzetno slaba“.

„Tijekom prošle godine, Europska komisija vratila je 5 puta na doradu ministru Jakovini Program ruralnog razvoja-posljednji put sa čak 377 primjedbi. Obzirom da je usvajanje Programa preduvjet za povlačenje financijskih sredstava, tako prošle godine s tog naslova nismo povukli 50 milijuna EUR-a namijenjenih za Hrvatsku, a obzirom da Program još uvijek nije dobio suglasnost, ove godine je dovedeno u pitanje povlačenje čak 332 milijuna EUR-a“, istaknula je.

Samodostatnost u proizvodnji hrane treba biti strateški nacionalni interes

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Informacija da u Hrvatskoj raste broj OPG-a nije točna. Od 2011. godine do 2014. godine prema Eurostatu i prema Državnom zavodu za statistiku broj OPG-a u Hrvatskoj smanjio se za 45 000. Do toga je dovela promjena sustava potpora koji više ne podržava ‘svako grlo i svaki hektar’, novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji ne omogućava domicilnom stanovništvu da dođe u posjed državnog poljoprivrednog zemljišta jer su uvjeti takvi da ih mogu zadovoljiti samo ‘veliki’“, odgovorila je Petir komentiravši vijest da velikim OPG-ima i dalje odlazi najviše potpora

Kao prepreke istaknula je nepoštenu trgovačku praksu i robovlasnički odnos trgovačkih lanaca i otkupljivača prema OPG-ima, prezaduženost OPG-a kreditima s izuzetno visokim kamatama, nemogućnost da OPG otvori zaštićeni račun i spasi se od ovrhe, galopirajući uvoz hrane koja je jeftinija i lošije kvalitete od one domaće, nepostojanje kriznih mehanizama i mehanizama zaštite domaće proizvodnje hrane, nepovlačenje osiguranih sredstava iz EU omotnice…

„Rješenje je da bude upravo dijametralno suprotno od onog što se danas događa u hrvatskoj poljoprivredi. Treba otkloniti sve ove prepreke i probleme koje sam nabrojala, učiniti hrvatsku poljoprivredu konkurentu kvalitetom i proglasiti proizvodnju hrane strateškim nacionalnim interesom“, naglasila je dodavši: „Ukratko, malim OPG-ima i mladim poljoprivrednicima treba omogućiti kupovinu poljoprivrednog zemljišta, uvjete na tržištu treba prilagoditi uvjetima koji vladaju u EU a s bankama je potrebno dogovoriti povoljnije uvjete kreditiranja te je nužno dokinuti nepoštenu trgovačku praksu i provoditi potrebne kontrole jer samodostatnost u proizvodnji hrane treba biti strateški nacionalni interes“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.