Milanović sedam puta Plenkovića zvao na razgovor; on mu odgovorio: Iscrpljene su mogućnosti za razgovore

milanović
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Nakon što je u četvrtak predsjednik RH Zoran Milanović na mrežnim stranicama Ureda predsjednika objavio sadržaj pisma kojeg je 22. prosinca prošle godine poslao predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću u kojem “opetovano predlaže sastanak na kojemu bi pokušali riješiti probleme u području vanjske politike, obrane i nacionalne sigurnost” na koje mu Plenković nije nikada odgovorio, sam Plenković je u četvrtak poručio kako od toga neće biti ništa te da su “iscrpljene mogućnosti za razgovore”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Vodeći se ustavnom dužnošću i brigom za redovito i usklađeno djelovanje te stabilnost državne vlasti u Republici Hrvatskoj, predsjednik Republike Zoran Milanović uputio je predsjedniku Vlade RH Andreju Plenkoviću 22. prosinca 2022. godine pismo kojim  opetovano predlaže sastanak na kojemu bi pokušali riješiti probleme u području vanjske politike, obrane i nacionalne sigurnost”, stoji u objavi s Pantovčaka.

>Milanovićev oštro odgovorio Banožiću i priložio dokaz: Hrvatski branitelji ne mogu biti taoci lažljivog opstruktora

Predsjednik Vlade RH ne samo da nije odgovorio na pismo Predsjednika Republike nego nije pokazao ni interes za sastanak i razgovor čime izravno onemogućuje rješavanje problema u području vanjske politike, obrane i nacionalne sigurnost te šteti usklađenom djelovanju hrvatske državne vlasti.

Sedam dopisa Plenkoviću u godinu dana

Podsjećamo da je predsjednik Milanović u proteklih godinu dana uputio sedam dopisa predsjedniku Vlade RH s ciljem rješavanja problema u području vanjske politike, obrane i nacionalne sigurnosti, ali predsjednik Vlade RH nije odgovorio ni na jedno, odnosno nije pokazao ni najmanje interesa da se ti problemi počnu rješavati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Poštovani gospodine predsjedniče Vlade, prema Ustavu Republike Hrvatske dužnost mi je brinuti za redovito i usklađeno djelovanje te stabilnost državne vlasti u Republici Hrvatskoj. Na žalost, hrvatska državna vlast, barem kada su u pitanju vanjska politika, obrana i nacionalna sigurnost, ne djeluje usklađeno niti se radi o redovitom stanju.
Navest ću samo nekoliko primjera. Na području vanjske politike, Vlada u ime Republike Hrvatske povremeno preuzima određene inicijative i obveze bez našeg prethodnog  razgovora i pokušaja zauzimanja zajedničkog stava, što je suprotno našoj ustavnoj obvezi da surađujemo u oblikovanju i provođenju vanjske politike.

Prazna veleposlanička mjesta

Zbog izostanka komunikacije i dogovora ne vršimo rotaciju niti popunu upražnjenih mjesta šefova diplomatskih i drugih predstavništava Republike Hrvatske u inozemstvu, pa zato na današnji dan imamo četiri prazna mjesta, dok je čak 45 šefova predstavništava na dužnosti duže od uobičajenog mandata od četiri godine, pri čemu su neki ušli i u osmu godinu mandata. Napominjem da u sljedećoj godini ističe uobičajeni mandat za još 36-ero šefova predstavništava pa će se broj onih koji obavljaju dužnost izvan uobičajenog mandata popeti na 81 od ukupno 88.”

>Milanović: Plenković uporno krši Ustav, želi li se nekome vani dodvoriti?

Milanovićevo pismo Plenkoviću ovdje možete pročitati u cijelosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što poručuje Plenković

Plenković se u četvrtak poslijepodne osvrnuo na pismo predsjednika Zorana Milanovića.

”Ta neka igrica Dr. Jekyll i Mr. Hyde da bi pokrio neke teme koje se tiču valjda njegove obitelji. Nema tu nikakvih osobnih odnosa i oni su potpuno nebitni. Postoje političke relacije između institucija i koje se moraju sagledavati u cjelini. A cjelina je kao ona narodna “kako siješ, tako žanješ”. Radi se o temama koje pokrivaju ministri Banožić i Grlić Radman koje on vrijeđa na dnevnoj razini. Tu su iscrpljene mogućnosti za razgovore. Zadnja ozbiljna mogućnost za bilo kakve razgovore bila je 24. veljače prošle godine i ja sam tada poslao pismeno prijedlog za održavanje Vijeća za nacionalnu sigurnost jer je došlo do događaja koji je utjecao na cijeli svijet. Ali tada nije bilo interesa”, rekao je.

> Milanović odbio Banožićev zahtjev za obuku ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj: Dopis je nepodoban

”On se u tom svom pisamcu referira na tezu da Vlada samostalno poduzima neke vanjskopolitičke aktivnosti. Pa gdje je veće samostalne, a nama u potpunosti neprihvatljive vanjske političke aktivnosti ako netko godinu dana proruske stavove kojima čini i djelomičnu štetu hrvatskoj državi. Sjetite se briljantne inicijative poput uvjetovanja Švedske i Finske u NATO-u. Ta neka pila naopako, to može biti zanimljivo onima koji su za njega pa to tolerira”, istaknuo je Plenković, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Što se tiče SOA-e, Banožić je predložio osobu, ali nismo vidjeli nikakvu reakciju Milanovića”, dodao je.

”Ne može se jedan dan nekoga vrijeđati, a sutradan htjeti da se razgovara”

Tako je naveo kako mu je Ministarstvo vanjskih poslova poslalo prijedloge veleposlanika, ministar obrane Mario Banožić za šefa VSOA-e predložio je načelnika Obavještajne uprave brigadnog generala Miju Validžića, predložen je i čelni čovjek Obalne straže, ali i vojni predstavnik u NATO-u.

”To pismo nije on pisao nego netko tko još ima trunku želje za dijalogom. No ne može se jedan dan nekoga vrijeđati, a sutradan htjeti da se razgovara”, rekao je premijer.

Plenković ne vidi potrebu da se sastanu do kraja mandata

Upitan ima li on osobno želju za dijalogom, Plenković je odgovorio kako država dobro funkcionira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Sve što trebamo riješiti, može se riješiti korespondencijom, dogovorima. Mi smo sve što treba predložiti, predložili”, rekao je.

Na pitanje znači li to da se do kraja mandata neće sastati, Plenković je odgovorio kako u ovom trenutku za to ne vidi operativnu potrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.