Mile Kekin reagirao na aferu Zambija nakon gotovo šest mjeseci: Šokiran je – ali čime?

šokiran
Foto: montaža Narod.hr / Hina / iStock

Glazbenik, bivši frontmen skupine Hladno pivo Mile Kekin, izjavio je kako je šokiran slučajem osmero hrvatskih državljanja uhićenih u Zambiji pod optužbom trgovanja ljudima, ali iz njegove izjave proizlazi da ga nije šokirao postupak optuženih, nego odnos prema njima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šest mjeseci nakon što su četiri hrvatska para uhićena u Zambiji zbog sumnje u trgovinu djecom iz Konga, Mile Kekin, suprug saborske zastupnice Možemo Ivane Kekin, rekao je za televiziju N1 kako je “sablažnjen i šokiran”. Neki od uhićenih su članovi Možemo i Hladnog piva. Kekin je i sam bio na listi Možemo na parlamentarnim izborima, ali za razliku od svoje supruge nije izabran.

>Dvostruki kriteriji: Trans-vijećnik Noah Kraljević nije izbačen ni opozvan, a Možemo je to tražio u slučaju drugih stranaka

Među uhićenima je i vijećnica Možemo u jednoj zagrebačkoj četvrti, transrodna osoba Noah Kraljević, biološka žena rođena kao Dalija Pintarić, bliska zagrebačkom gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću. Uhićena je i Kraljevićeva partnerica, kao i gitarist Hladnog piva Zoran Subošić sa svojom partnericom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni pripadaju skupini od osam osoba koje su posvojile djecu iz NR Konga i u Hrvatskoj ishodile isprave za njih, ali je u međuvremenu Zambija posumnjala u autentičnost isprava i uhitila ih pod optužbom za trgovinu ljudima.

Kekin “sablažnjen i šokiran”

Kekin je, gostujući u emisiji televizije N1 gotovo šest mjeseci nakon njihova uhićenja, izjavio: “Sablažnjen sam i šokiran”. Na prvi pogled izgledalo je kako Kekin napokon želi javno izraziti zgroženost nad slučajem sumnje u trgovinu ljudima, međutim iz ostatka njegove izjave vidljivo je kako je zapravo šokiran odnosom javnosti, napose nekih političkih čimbenika, prema optuženima.

>Zavjet šutnje ekstremno lijeve klike iz Možemo o uhićenima u Zambiji

“Kad sam čuo da su završili u zatvoru, nisam mogao pretpostaviti da će netko staviti pod znak upitnika njihove namjere. To dokazuje da nisam sazdan od materijala da budem političar. Nisam mogao misliti da će netko tu tragediju, ljudsku nesreću, ići iskoristiti da dođe do političkih bodova. To mi ruši sliku svijeta”, rekao je Kekin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz te izjave proizlazi da se tragedija dogodila osobama koje su optužene za teški zločin, a ne djeci koja su prema optužnici njihove žrtve. Kekin se osvrnuo posebice na slučaj bivšeg gitarista Hladnog piva Zorana Subošića.

“Kada govorim o Zoranu i njegovoj supruzi Azri, znam da su išli putem kojim su drugi išli prije njih. Dobili su papire, koji su im nakon toga rekli da su krivotvoreni. Ne znam kako su oni mogli provjeriti ispravnost dokumenata iz Zambije i Konga. Zgrozilo me što je neka stranka išla to iskoristiti”, rekao je, ne spominjući na koju stranku misli.

Krivi su oni koji osuđuju krivce

Kekin se tom izjavom pridružio rijetkim očitovanjima osoba bliskih Možemo, koje problem ne vide u postupcima uhićenih, nego u slabostima sustava koje su iskoristili. Njegova supruga, saborska zastupnica Ivana Kekin, u siječnju je za jedan portal ocijenila kako je slučaj nastao zbog pravnih nejasnoća, ali se pritom nije osvrnula na moguću odgovornost osoba njoj bliskih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ivana Kekin nakon gotovo tri tjedna progovorila o aferi Zambija i to za Index

Slično se izjasnila i saborska zastupnica Možemo Sandra Benčić, predsjednica kluba zeleno-lijevog bloka, rekavši kako birokracija snosi dio odgovornosti. U konačnici, ta rijetka očitovanja iz krugova Možemo upućuju na dosljedno izvrtanje činjenica, jer nitko od njih ne ukazuje na odgovornost osoba optuženih za teški zločin, nego na činjenicu da su imali mogućnost učiniti to što su učinili. U tom smislu, ispada da nisu krivi oni nego sustav čije su mogućnosti iskoristili, a oni sami zaslužuju razumijevanje, podršku i sažalijevanje.

>Komentari gledatelja potopili Benčić: “Ponaša se kao odvjetnica svojih pajdaša

Tko je u pravu, pojedinac ili država?

Izjava Mile Kekina kako su optuženi nisu mogli provjeriti ispravnost dokumenata protivna je svakom razumijevanju odgovornosti pojedinca u pravnom sustavu, jer njegovu odgovornost prebacuje institucijama. U političkom smislu, riječ je o ignoranciji naspam državnim institucijama. Tim gore jer je riječ o pripadnicima skupine koja se nameće kao ona koja želi voditi voditi institucije, upravlja Gradom Zagrebom i snažno je zastupljena u Hrvatskom saboru.

Možemo, obitelj Kekin i njihovi istomišljenici ni u jednom trenutku nisu doveli u pitanje pravnu ni moralnu odgovornost osoba bliskih njima uhićenih u Zambiji. Narod.hr je još krajem prosinca, ubrzo nakon uhićenja, pokušao doznati od Možemo hoće li Noah Kraljević i dalje biti vijećnik i član stranke, ali odgovor do danas nije stigao. Niti se itko iz stranke o tome oglasio, unatoč činjenici da je najmanje dvoje od osmero uhićenih povezano s Možemo.

Dosljedna primjena dvostrukih kriterija

U nekim ranijim slučajevima sumnji u nezakonite ili nečasne postupke dužnosnika, članovi Možemo glasno su tražili smjene i pozivanje na odgovornost. Spomenuta Sandra Benčić svojedobno je, u slučaju tvrdnji da je glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek dala krivi iskaz, tražeći njezinu smjenu rekla: “U normalnim i razvijenim demokracijama takvo što nije moguće”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Licemjerje s ljevice: Mile Kekin nastupa za Svjetski dan sindroma Down, a supruga mu se zalagala za usmrćivanje bolesne nerođene bebe

Otkad postoji, Možemo traži poštovanje institucija pravne države i odgovornost pojedinca, ali samo u slučajevima osoba koje mu nisu bliske. Kad je pak riječ o njihovim istomišljenicima, za njihove posrtaje krive su institucije jer, kako reče Mile Kekin, njihove su namjere neupitne. Stoga za njega predstavlja sablazan kad netko, tko po njegovim mjerilima ima dobre namjere, završi u zatvoru bez obzira što činio. Iako mu nije dokazana nevinost, kao ni krivnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.