Minigo: nakon 20 godina Liječnička komora ponovno brani autonomiju

Zagreb,8.05.2015. Hrvatska lijeènièka komora (HLK) obilježava 20 godina obnovljenog djelovanja simpozijem "Lijeènièka samouprava u Europi - 20. obljetnica obnovljenog rada Hrvatske lijeènièke komore" pod visokim pokroviteljstvom hrvatske predsjednice Kolinde Grabar- Kitaroviæ. Pozdravnim govorom i izlaganjem nazoènima se obratio ministar zdravlja Siniša Varga . Na slici Hrvoje Minigo. foto Hina/ Tomislav Pavlek/tp

Dvadeset godina samostalnosti Hrvatske liječničke komore (HLK) obilježeno je u subotu svečanom akademijom, na kojoj je predsjednik Komore Hrvoje Minigo upozorio da ta strukovna udruga ponovno brani svoju autonomiju zbog nacrta izmjena zakona o zdravstvenoj zaštiti kojim aktualna zdravstvena administracija želi oslabiti ulogu komora u zdravstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekujemo da se to neće dogoditi i da će u prijedlogu zakona biti predviđeno jačanje, a ne slabljenje uloge ove dosad neovisne i samostalne organizacije liječnika, poručio je Minigo sa svečane akademije, koja je okupila mnoštvo liječnika iz cijele Hrvatske te predstavnike komora iz susjednih zemalja.

Dvadesetu obljetnicu članovima Komore došao je čestitati i ministar zdravlja Siniša Varga te Tomislav Madžar, savjetnik predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović, pokroviteljice svečane akademije.

“Komora mora ojačati svoju ulogu nezavisne i samostalne organizacije liječnika sa snažnim utjecajem pri donošenju propisa vezanih uz zdravstvenu politiku”, poručio je Minigo istaknuvši u tome potrebu podrške zdravstvene administracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je i aktivnu ulogu Komore u pokušaju rješavanja svih aktualnih problema, poput nedostatka strukovnog kolektivnog ugovora te izmjena Zakona o reprezentativnosti kojima je liječnički sindikat praktički izbačen iz kolektivnog pregovaranja. Komora je cijelo vrijeme upozoravala i na izostanak kvalitetnog osiguranja od profesionalne odgovornosti, na nedostatke smjenskog rada i nemogućnost rada liječnika kod drugog poslodavca, rekao je Minigo.

Podsjetio je i na njihova stalna upozorenja da će se Hrvatska s ulaskom u EU suočiti s nedostatkom liječnika, što se i obistinilo, pa tako danas nedostaju 122 tima opće medicine, 44 pedijatra i 49 ginekologa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a gotovo svi doktori medicine s licencom u Hrvatskoj su negdje već zaposleni.

U pregledu dosadašnjeg rada Minigo je istaknuo važnost autonomije Komore u obnašanju javnih ovlasti nakon teško izborene autonomije 1995. u nezavisnoj Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komora je tada vratila samostalnost pedeset godina nakon što je komunistička vlast zabranila rad staleškim komorama u želji da izjednači sve intelektualce s radničkom klasom. Ministarstvo narodnog zdravlja FNRJ preuzelo je tada ulogu komora, a u razdoblju od 1946. do 1995. liječnici nisu mogli imati svoju samoupravu i nisu mogli organizirano sudjelovati u donošenju propisa u zdravstvu.

Ministar zdravlja Siniša Varga u petak je poručio da njegovo ministarstvo “mora imati kontrolu” nad radom komora nakon što su nedavne inspekcije utvrdile kako tri od sedam komora u zdravstvu ne radi po propisima. To je nedopustivo i treba uvesti reda, poručio je ministar.

Na svečanoj akademiji predstavljena je i Spomen-knjiga HLK-a te su dodijeljena priznanja za dugogodišnju suradnju Komorama i liječničkim udruženjima iz inozemstva. Priznanje je dodijeljeno i Željku Poljaku, glavnom uredniku Liječničkih novina za dugogodišnji rad u Komori, a zaslužilo ga je i više od 200 članova Komore koji su tijekom godina pridonijeli njezinu razvoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.