Minimalna plaća u Hrvatskoj među nižima je u EU-u

minimalna
Foto: GettyImages

Najnoviji podaci Europske konfederacije sindikata pokazuju znatne razlike u visini minimalne plaće među zemljama Europske unije. Minimalna plaća u Hrvatskoj iznosi 840 eura bruto mjesečno, što našu zemlju smješta u donji dio ljestvice u EU-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U srednjoj i jugoistočnoj Europi Hrvati plaćaju gotovo najveću stopu poreza na dohodak

Za usporedbu, zemlje poput Luksemburga (2.571 euro), Njemačke (2.151 euro), Nizozemske (2.183 eura) i Irske (2.146 eura) izdvajaju se s minimalnim plaćama iznad 2.000 eura, čime osiguravaju znatno viši standard svojim radnicima s najnižim primanjima.

U Francuskoj ona iznosi 1.767 eura, dok je u Španjolskoj minimalna plaća 1.323 eura. S druge strane, Bugarska ima najniži iznos unutar EU-a, ondje je minimalna plaća samo 477 eura.

U Hrvatskoj se već dugo vode rasprave o potrebi povećanja minimalne plaće, budući da ona, iako postupno raste, zaostaje za onom u mnogim članicama Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje o njezinu povećanju postaje posebno relevantno u svjetlu rastućih troškova života i inflacije, koji sve više opterećuju kućne budžete.

U tom kontekstu postavlja se pitanje – trebamo li učiniti više kako bi minimalna plaća u Hrvatskoj bila konkurentnija, prenosi HRT.

>Krešimir Sever: Povećanje dužnosničkih plaća trebalo je ići postupno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.