Ministar Matić hvali svoje povjerenstvo da je puno napravilo u otkrivanju žrtava komunističkog režima, a istina je sasvim drugačija

Foto: fah

Tijekom jučerašnjeg dana obilježen je Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, a tim povodom predsjednik Sabora Josip Leko, ministar branitelja Predrag Matić i izaslanik predsjednice RH Ivan Zvonimir Čičak položili su vijence kod spomenika na Dotrščini i u Gračanima, navodi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Žrtva je žrtva. Želim popisati sve zločine bez obzira na to tko ih je počinio. Istražujem žrtve komunizma, ustaškog režima i svih totalitarnih režima”, istaknuo je ministar Matić te dodao kako je Vlada podigla dva spomenika žrtvama komunističkog režima.

Matić se samo hvali, a pomaka nema

Hvalio se da je njegovo povjerenstvo više napravilo u otkrivanju žrtava komunističkog režima nego oni koji su cijelo vrijeme govorili, a ako se bolje pogleda nisu ništa napravili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to je u lipnju ove godine upozorio i predsjednik Udruge Macelj 1945. Stjepan Bačić. Macelj je po točno utvrđenom broju od 1163 ekshumirane žrtve do sada najveće stratište komunističkog režima u Republici Hrvatskoj. Prema podacima koji su navedeni nedavno na predstavljanju monografije „Macelj 1945“ u Maceljskim je šumama stradalo oko 13 tisuća žrtava. Više od 130 jama još uvijek nije istraženo. U Macelju se nalaze i ostaci 21 svećenika, franjevaca i bogoslova, ubijenih u noći s 4. na 5. lipnja 1945. godine. Bačić kaže kako su iskapanja stala 1992 . godine nakon što su istražena 23 grobišta.

Najavio je kako će se oni i dalje zalagati da se istraže sva grobišta, ali da je Ured za istraživanje žrtava, koji se tim bavio, praktički ukinut pripajanjem Ministarstvu branitelja. Bačić je mišljenja da će se ovim tempom oko 950 registriranih grobišta istražiti u sljedećih četrdesetak godina.

“Očito je to s nekom namjerom napravljeno da se to zaustavi. Cilj je da nestanu svih svjedoci i da se kaže nećemo se baviti prošlošću. No, mi članovi Udruge smatramo da se preko nekih dijelova naše prošlosti ne može samo tako olako preći jer se radi o ljudskim žrtvama”, izjavio je Bačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarsko pitanje kakvu komunikaciju imaju s Uredom za istraživanje žrtava, Bačić ističe da je jedno vrijeme, za vrijeme prijašnje vlasti, postojala dobra komunikacija, a da sada praktički komunikacije nikakve nema.

Tu je i građanska inicijativa za Hrvatsku bez totalitarističke simbolike “Krug za Trg” upozorila da u Hrvatskoj nema odlučnosti u osudi zločinačkog komunističkog režima. Ističu da se veličaju najodgovorniji za zločine, pa tako Tito nikako ne zaslužuje trg u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.