Ministar kulture Berislav Šipuš najoštrije je osudio napad na novinara Hrvoja Šimičevića koji je u Rijeci 5. kolovoza izvještavao s tribine na kojoj su žene različitih nacionalnosti govorile o svojim iskustvima u ratu, istaknuvši kako je to napad na slobodu i sigurnost novinara koji rade svoj posao i napad na slobodu izražavanja.
Napad na novinara Hrvoja Šimičevića napad je ne samo na pojedinca, već i napad na slobodu izražavanja kao i na slobodu i sigurnost novinara; Šimičeviću su napadači pokušali oduzeti pravo i odgovornost da radeći svoj posao javnost informira o važnim društvenim temama, ističe Šipuš u priopćenju upućenom medijima u petak.
“Želimo društvo u kojem će biti moguće čuti različite glasove – pa i one koji se do sada bili obavijeni šutnjom i marginalizirani, u kojem ćemo istovremeno i u politici i u kulturi svjedočiti međusobnom uvažavanju i toleranciji. Događaj nakon tribine u Rijeci zasigurno nije išao u tom smjeru”, ističe ministar kulture.
“Najoštrije osuđujem napad na novinara Hrvoja Šimičevića, jer novinari svoj posao moraju moći obavljati u punoj sigurnosti i autonomiji – sigurnosti radnih prava, ali i zaštiti od napada i kažnjavanja”, poručuje Šipuš u priopćenju.
U srijedu 5. kolovoza u HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci izvedena je “dokumentarna predstava ‘Drugi rat'”, u kojoj je pet žena ratnih stradalnica raznih nacionalnosti iz Hrvatske i BiH, govorilo o svojim teškim životnim iskustvima tijekom rata, kada su zbog svoje nacionalnosti ili nacionalnosti svojih muževa bile iseljavane ili protjerane iz svojih domova, a nekima su muževi ubijeni. Priredba je izvedena u suradnji sa Srpskim narodnim vijećem i Documentom – Centrom za suočavanje s prošlošću.
Ta je manifestacija izazvala prosvjed braniteljskih udruga i navijača Armade. Branitelji su tvrdili da se ne radi o kulturnom nego političkom skupu i provokaciji na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti. Zbog okupljanja prosvjednika pred HNK, morala je intervenirati policija, koja je prekršajno prijavila deset osoba.
Hrvatsko novinarsko društvo izvijestilo je da je Šimičević, koji je izvještavao s događaja, dobio dva udarca šakom u glavu dok je čekao autobus kako bi se vratio u Zagreb. HND je zaražio da policija što prije nađe onoga tko je napao novinara. Ipak, nitko od njih nije se osvrnuo na činjenicu da ‘Oluja’ u Rijeci nije obilježena na primjeren način.
Podsjetimo, prosvjednici uglavnom iz redova branitelja, braniteljskih udruga i pripadnika “Armade”, kojima su se pridružili i građani, zbog održavanja javnih razgovora “Drugi rat” u HNK Ivana pl. Zajca, prozvali su intendanta riječkog HNK Olivera Frljića i gradonačelnika Vojka Obersnela.
Najavni tekst o tom događaju jedan medij opremio je naslovom “U Rijeci spremaju ‘kontra Oluju’” zbog čega se Frljić žalio Hrvatskom novinarskom društvu, navodeći kako je “riječ o pokušaju da se o ratu govori ne iz pozicije nacionalne pripadnosti, već iz pozicije žene”, te da je cijeli skup zamišljen kao afirmacija kulture mira.
Nakon što je intendant riječkog HNK Ivana pl. Zajca Oliver Frljić najavio tzv. “Kontra – Oluju“, skup kojim će se 5. kolovoza suprotstaviti glorifikaciji oslobodilačke akcije Oluja, otišao je i korak dalje. Naime, na riječkom HNK hrvatska zastava spuštena je na pola koplja.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.