Ministarstvo poljoprivrede izvijestilo je u nedjelju da je laboratorijski nalaz potvrdio salmonelu u proizvodu Pureći hamburger s ružmarinom talijanskog proizvođača AIA.
Taj proizvod, s rokom valjanosti do 22. studenoga ove godine, prodavao se u trgovačkom lancu Plodine u u Industrijskoj zoni Kukljanovo kod Rijeke, gdje je, u sklopu pojačanih kontrola hrane životinjskoga podrijetla, provedena službena kontrola veterinarske inspekcije.
Nakon što je u subotu javnost obaviještena o sumnji da taj proizvod sadrži bakteriju Salmonella spp. te je Ministarstvo pozvalo trgovce da povuku proizvod, trgovački lanci Spar i Kaufland su prijavili da su proizvod imali u svojim maloprodajnim objektima te su ga povukli iz prodaje, navodi se u priopćenju.
S obzirom na to da proizvođač AIA direktno prodaje svoje proizvode trgovačkim lancima, hrvatski RASFF je putem sustava brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje o tome obavijestio europski RASFF i zatražio od proizvođača distribucijske liste za Hrvatsku.
Veterinarska inspekcija i dalje provodi inspekcijske nadzore u distribucijskim centrima vodećih trgovačkih lanaca. Nakon što od proizvođača dobije distribucijske liste te ako se utvrdi da su proizvod na tržište stavili i drugi trgovački lanci, Ministarstvo poljoprivrede će o tome pravodobno obavijestiti javnost.
Bakterija iz grupe Salmonella spp. izaziva zaraznu bolest salmonelozu koju najčešće uzrokuje hrana životinjskog podrijetla – jaja, mlijeko i meso, ali i biljna hrana zagađena salmonelama po svojoj površini. Hranu, osobito onu životinjskoga podrijetla, treba dobro termički obraditi prije konzumacije.
Pretraženo je ukupno 5.929 uzoraka hrane, od čega 2.191 uzorak na mikrobiološke kriterije sigurnosti hrane
Tijekom prošle godine je od 2.191 uzoraka na mikrobiološki kriterij sigurnosti hrane na salmonelu pretražen 1.121 uzorak, od čega je bilo 18 pozitivnih nalaza, a do sada je ove godine uzorkovano i pretraženo 2.093 uzorka na prisutnost salmonele od čega je 67 uzoraka hrane bilo pozitivno, objavilo je u petak Ministarstvo poljoprivrede.
Ministarstvo u priopćenju o inspekciji sigurnosti hrane podsjeća kako sektor veterinarskog javnog zdravstva i sigurnosti hrane izrađuje, a veterinarska inspekcija provodi monitoring hrane životinjskog podrijetla s ciljem kontrola mikrobioloških kriterija u hrani, kontrola aditiva u hrani, najvećih dopuštenih količina određenih kontaminanata u hrani te kontrole otpornosti zoonotskih i komenzalnih bakterija na antimikrobna sredstva. Kontrole, odnosno uzorkovanja provode se na razini prerade i stavljanja na tržište u Republici Hrvatskoj.
Po podatcima Ministarstva, tijekom 2015. godine pretraženo je ukupno 5.929 uzoraka hrane, od čega 2.191 uzorak na mikrobiološke kriterije sigurnosti hrane.
“Od 2.191 uzoraka na mikrobiološki kriterij sigurnosti hrane na salmonelu je pretražen 1.121 uzorak, od čega je bilo ukupno 18 pozitivnih nalaza – devet u mesu peradi, sedam u mljevenom mesu i dva u mesnim pripravcima koji ne sadrže meso peradi. U 2016. godini (do sada) je na mikrobiološke parametre uzorkovano i pretraženo ukupno 2.093 uzorka na prisutnost salmonele od čega je 67 uzoraka hrane bilo pozitivno”, navodi se u priopćenju.
Iz Ministarstva poljoprivrede ističu kako upravo pojačano kontroliraju subjekte u poslovanju s hranom i veterinarske inspekcije su na cijelom terenu Republike Hrvatske još od prošlog tjedna.
“Uz kontrolne aktivnosti predviđene godišnjim planovima, ministar Tolušić je, već prvi tjedan svojeg mandata, zatražio dodatne kontrole distributivnih centara trgovačkih lanaca te objavu svih informacija javnosti. Stoga Ministarstvo objavljuje svaku incidentnu ali i potencijalno incidentnu situaciju s terena i odmah o tome izvještavamo javnost priopćenjima”, ističu iz Ministarstva poljoprivrede, koje u priopćenju iznosi i detaljnije podatke o službenim kontrolama veterinarske inspekcije.
Po tim podatcima, tijekom prošle godine su od ukupno 21.980 provedenih službenih kontrola, veterinarski inspektori proveli 4.902 službene kontrole u području hrane. Od toga, tijekom 1.686 službenih kontrola utvrđene su nesukladnosti. Lani su veterinarski inspektori ukupno izdali 1.933 rješenja (po jednom predmetu može biti više rješenja) i 56 optužnih prijedloga.
Od početka ove godine do 17. studenoga od ukupno 16.642 provedene službene kontrole veterinarski inspektori su proveli 4.242 službene kontrole u području hrane. Od toga su tijekom 1.714 službenih kontrola utvrđene nesukladnosti. Tijekom 2016. godine veterinarski inspektori izdali su ukupno 1.931 rješenje i 48 optužnih prijedloga, podatci su Ministarstva poljoprivrede.
Iz Ministarstva također navode kako u Republici Hrvatskoj radi ukupno 200 veterinarskih inspektora u okviru Ministarstva poljoprivrede te 274 ovlaštenih veterinara u kontrolnim tijelima (akreditirane pravne osobe s delegiranim ovlastima).
Tekst se nastavlja ispod oglasa