Ministrica Murganić uputila na savjetovanje ‘Protokol o postupanju u slučajevima nasilja u obitelji’

Foto: Fah

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u petak je u e-savjetovanje uputilo Prijedlog protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji, a ministrica Nada Murganić tim je povodom istaknula kako je riječ o operativnom dokumentu koji točno precizira postupanja u konkretnim slučajevima nasilja u obitelji sa ciljem njegova efikasnijeg sprječavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Cilj je i svrha protokola da budemo efikasniji u sprječavanju takvog negativnog fenomena, a odnosi se na obveze državnih tijela – zdravstva, znanosti i obrazovanja, socijalne skrbi, pravosuđa i policije. Uvedene su i obveze o postupanju u novoosnovanim službama – službi za pomoć žrtvama i svjedocima te probacijskoj službi”, rekla je Murganić novinarima ispred zgrade Ministarstva.

Ministrica je istaknula da značajnu ulogu u sprječavanju i borbi protiv nasilja i zaštiti žrtava imaju organizacije civilnoga društva i mediji pa su i oni uključeni i predviđeni u Protokolu s određenim zadacima.

Protokol se temelji na nacionalnom zakonodavstvu, donesen je sukladno obvezama iz Nacionalne strategije o zaštiti od nasilja u obitelji te usklađivanja s odredbama i mehanizmima iz Istanbulske konvencije, a očekuje se da bi, nakon provedene javne rasprave, završna verzija trebala biti prihvaćena na Vladi u prvoj polovini godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novina je, kaže Murganić, da se inzistira na ranom prepoznavanju rizika, žurnim intervencijama, istovremenim i pravovremenim međuresornim aktivnostima i redovnom sastajanju županijskih timova koji će svaka dva mjeseca pratiti postupke rada tijela koja su predviđena Protokolom.

“Izuzetno je važna senzibilizacija cijele javnosti, svih segmenata društva o netoleranciji prema svim oblicima nasilja, proaktivni pristup – da se ne čeka da se nasilje dogodi, već da se reagira kod bilo kakve sumnje na nasilje, odnosno kad imamo saznanja da postoji nasilje”, istaknula je.

Sumnja u nasilje obvezujuća za zdravstvene djelatnike, patronažne sestre i pedijatre

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglašava kako je ta sumnja u nasilje posebno obvezujuća za zdravstvene djelatnike, patronažne sestre i pedijatre jer oni mogu vidjeti da postoje nekakvi znaci zanemarivanja, koji mogu ukazivati na nekakve teže oblike zlostavljanja.

Protokolom se jača potpora žrtvama da prijavljuju nasilje i “vjera u sustav”. “Sustav ima svojih poroznosti, ali ima ne samo obvezu nego i snagu da zaštiti svakog našeg građanina, odnosno svaku žrtvu od nasilja”, poručila je Murganić.

Ističe se važnost prevencije, a ministrica naglašava odgajanje najmlađih članova društva u borbi protiv stereotipnih načina ponašanja koji dovode do diskriminacije i nasilničkog ponašanja kao najtežeg oblika diskriminacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglašava i važnu ulogu medija koji senzibiliziraju javnost o borbi protiv nasilja kroz različite edukativne i informativne sadržaje te također imaju mogućnost osvješćivati i educirati kompletnu naciju.

“U suradnji s medijima jako je važan način kako se o nasilju izvještava s pozicije žrtve – da ih se dodatno ne traumatizira i da se djeca ne izlažu dodatno nekakvim teškim pritiscima, odnosno dodatnim traumama”, dodala je.

Ministrica se također referirala na činjenicu da u šest županija još uvijek ne postoje “sigurne kuće” za žrtve nasilja i najavu premijera Andreja Plenkovića da će i u njima biti otvorene.

Prema normativima Istanbulske konvencije, navela je, Hrvatska bi trebala imati oko 980 mjesta u skloništima, a trenutačno ih ima 500 do 600. “No, zajedno s dodatnih šest skloništa predviđamo da ćemo se postupno približiti tom idelanom normativu”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.