Most i Bernardić odgovorili Plenkoviću na optužbe da su glasnogovornici Ivice Todorića

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Premijer Andrej Plenković kazao je u ponedjeljak kako oporba neće postići svoj cilj te dodao da SDP i Most postaju glasnogovornici Ivice Todorića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oni će glasovanje izgubiti, neće postići cilj, međutim ako žele u svom doprinosu za stabilnost, za konstruktivnost, za restrukturiranje, za rješavanje problema to činiti na jedan osebujan, teatralan način, a neki od njih kao na primjer lider oporbe koji postaje glasnogovornik gospodina Todorića, be my guest”, kazao je Plenković.

Ubrzo su mu odgovorili iz Mosta poručujući da je nadmašio samoga sebe.

“Premijer Plenković nadmašio je danas samog sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

G. Plenkoviću, mi nikad nismo tvrdili da štitite Ivicu Todorića nego kriminal u Agrokoru kojem je svih ovih godina pomogao HDZ kao stranka koju je Todorić financirao i kojoj je postavljao ministre i dužnosnike, a zauzvrat je HDZ zatvarao oči.
Glasnogovornici Ivice Todorića ne mogu bit oni koji su mu prvi rekli NE i protiv njega još u travnju podigli kaznenu prijavu. Iz usta predsjednika HDZ-a koji je uz asistenciju SDP-a stvorio Ivicu Todorića poručuje nam se da smo njegovi glasnogovornici.
U najmanju ruku, sramotno”, poručili su iz Mosta.

Bernardić Plenkoviću: ‘Nervozan je pa priča besmislice’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I predsjednik SDP-a Davoru Bernardiću osvrnuo se na Plenkovićeve riječi kako je šef oporbe postao glasnogovornik Ivice Todorića:

“Todorićevo carstvo izraslo je uz pomoć HDZ-a, a sada odabrana ekipa dijeli plijen! Plenković je nervozan jer ne zna kako da opravda ortačke kombinacije, pa priča besmislice”, stoji u objavi Bernardića na Facebooku uz natpis: “Čiji je glasnogovornik ova Vlada?”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP pokreće opoziv Vlade u četvrtak.

“Potpise i zahtjev za iskazivanje nepovjerenja Vladi predat ćemo u četvrtak i to kako bismo otklonili mogućnost da se o tome raspravlja isti dan kada je aktualno prijepodne”, kazao je za Tportal SDP-ov Arsen Bauk.

Prema saborskom Poslovniku, rasprava i glasovanje o povjerenju moraju se održati najkasnije u roku od 30 dana od dana dostave prijedloga Saboru. Jednako tako, Vlada je dužna očitovati se o zahtjevu u roku od osam dana od uvrštavanja prijedloga na dnevni red.

SDP je za svoju inicijativu zasad prikupio 31 potpis zastupnika, točno onoliko koliko je po Poslovniku potrebno za ovakvu inicijativu. Potpisi su pokrili sve oporbene stranke, osim Nezavisnih za Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković: Cijela javnost pati od kolektivne amnezije

Predsjednik Vlade Andrej Plenković izjavio je u ponedjeljak da je njegov dojam ne samo da je velik broj političkih aktera u vezi Agrokora promijenio retoriku za 180 stupnjeva, nego i da cijela javnost pati od kolektivne amnezije, navodi HRT.

Istaknuo je da može biti siguran da će imati dovoljan broj ruku kako ne bi uspjela inicijativa oporbe za rušenjem njegove vlade. Miran sam i uvjeren da sve što radimo, radimo dobro i korisno za državu. Ako opozicija želi koristiti svoje demokratsko pravo, pa nakon što je to napravila do sada jednom, dvaput, triput i to sada pokušava i četvrti puta – to je sve u redu, rekao je Plenković upitan može li biti siguran da će u Saboru imati dovoljan broj ruku.

Što se tiče cijeloga procesa koji se vodi u vezi s Agrokorom, moj dojam je, i čvrsto sam uvjeren u to, da velik broj političkih aktera ne samo da je za 180 stupnjeva promijenio retoriku, nego kao da cijela javnost pati od kolektivne amnezije, kazao je Plenković odgovarajući na pitanja novinara na marginama konferencije o strategiji uvođenja eura u Hrvatskoj.

Imali ste pjesmicu koja je trajala punih pet mjeseci, koju su pjevali SDP i Most, da HDZ i Vlada štite gospodina Todorića. To je bio šlager od travnja do rujna. Najedanput, u rujnu sasvim druga pjesma. Postaju praktično glasnogovornici gospodina Todorića. To je interesantno, to je jedan fenomen, rekao je premijer te dodao kako su, za razliku od njih, Vlada i HDZ imali vrlo jasno, čvrsto postavljene temeljne ciljeve u cijelom tom procesu.

Kako je naveo, prvi je bio spriječiti destabilizaciju hrvatskoga gospodarstva i financijskog sustava. Dodao je da su u tome uspjeli. Drugo je bilo zadržati radna mjesta, u čemu su također uspjeli. Treće je bilo omogućiti sve preduvjete za najbolju turističku sezonu u povijesti, kazao je premijer, napominjući kako su i u tome uspjeli. Kao četvrto naveo je da se rade poslovni planovi restrukturiranja svih kompanija u sustavu koncerna Agrokor i nakon toga slijedi proces koji će završiti nagodbom.

Sve to radi se u miru, tiho, profesionalno, odgovorno, u cilju da kada se kompanije nađu u takvom problemu, dođu do svježe likvidnosti koja omogućuje cijeli ovaj proces, bez i jedne lipe trošenja novca poreznih obveznika. To je ono što mi radimo. Sve ostalo je dio političkog teatra, u kojem neki igraju malo teatralnije uloge, a neki malo ozbiljnije, poručio je Plenković.

Na novinarski upit u kojoj mjeri Vlada može i smije li uopće sudjelovati u viziji restrukturiranja Agrokora, kazao je kako poslovni planovi nisu posao Vlade, već izvanrednog povjerenika. Vlada je predložila izvanrednog povjerenika, njega je imenovao Trgovački sud. Izvanredni povjerenik i stručni savjetnici rade na poslovnim planovima, to nije posao Vlade, istaknuo je Plenković.

Novinari su premijera pitali je li analizirao zbog čega je Hrvatska izgubila spor pred švicarskim Saveznim sudom vezan uz arbitražu oko Ine i MOL-a te je li za to odgovoran vještak s hrvatske stane, kao što piše Večernji list.

Vi sada spajate nespojivo. Naša žalba koja je išla pred švicarski Savezni sud odnosila se na neke aspekte procesnog karaktera, izjavio je te dodao da novinar govori o samom sadržaju arbitražne presude, koja je donesena u okviru UNCITRAL-a prošle godine. Ja u ovom trenutku nemam nikakav razlog da spekuliram o kvalifikacijama, da li je to bilo zbog ovog ili onog slučaja. Što se Vlade tiče, na žalost, mi u ovom trenutku glede tog procesa, koji je pokrenut 2014., nemamo na raspolaganju dodatnih pravnih lijekova, kazao je Plenković.

Početkom veljače Hrvatska je zatražila poništaj arbitražne odluke u slučaju INA-MOL, donesene 23. prosinca pošle godine pred Arbitražnim sudom utemeljenim prema pravilima Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) u Ženevi između Republike Hrvatske i MOL Grupe. Švicarski Savezni sud prošloga je tjedna odbio zahtjev za poništaj arbitraže koju je Hrvatska izgubila od MOL-a, odredivši Hrvatskoj plaćanje 200 tisuća švicarskih franaka sudskih troškova i 250 tisuća franaka troškova druge strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.