Mrak Taritaš napada i traži raspravu o reviziji Vatikanskih ugovora: ‘Crkva žestoko nasrće na obrazovni sustav, a premijer šuti’

Foto: Fah

Čelnica Kluba zastupnika GLAS/HSU Anka Mrak Taritaš u petak je na konferenciji za novinare u Saboru osudila „žestoke i česte nasrtaje Crkve na hrvatski obrazovni sustav, o čemu premijer nije rekao ni riječ“ i zatražila da parlament raspravi njihov prijedlog za pokretanje revizije Vatikanskih ugovora koji su u saborsku proceduru pustili prije pola godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Stvari su otišle tako daleko da se država mora boriti s Crkvom oko toga tko ima pravo uvoditi reda u škole“, kazala je, komentirajući uputu biskupa ravnateljima osnovnih i srednjih škola da u e-dnevniku i e-matici vjeronauk trebao kategorizirati kao obavezni predmet.

(FOTO) GLAS po uzoru na komunističku ideologiju predlaže izmjene Vatikanskih ugovora?

„U posljednje vrijeme svjedočimo da tradicionalne katoličke zemlje poput Irske i Španjolske iskazuju želju za reviziju odnosa s Katoličkom crkvom“, rekla je, podsjetivši da je irski premijer rekao da je došlo vrijeme da se Crkva makne iz centra društva, a njegov španjolski kolega najavio raskidanje konkordata Španjolske i Svete Stolice, izbacivanje vjeronauka iz javnih škola, dokidanje državnih donacija katoličkim školama te ukidanje bilo kakvog financiranja katoličkih ustanova proračunskim novcem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Dok se ti procesi odvijaju u Europskoj uniji i idu naprijed, naravno, Hrvatska ide u potpuno suprotnom smjeru“, rekla je.

Zadnjih dana, rekla je, pristižu informacije o dopisu hrvatskih biskupa ravnateljima osnovnih i srednjih škola u kojem poručuju da „ne da je vjeronauk izborni nego da maltene treba biti obavezni predmet“, što je, smatra, posljedica nepravednih i nepovoljnih ugovora koje je Hrvatska potpisala s Vatikanom. Zato smo, kazala je, još uvjereniji u opravdanost našeg zahtjeva da se pokrenu pregovori o reviziji Vatikanskih ugovora.

Ivica Šola: Vatikanski ugovori su zapravo – plaćanje stanarine!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ova situacija pokazuje i potpunu impotentnost hrvatske države prema odnosima sa Svetom Stolicom“, upozorava Mrak Taritaš, dodavši da Crkva “ne postavlja ravnatelje škola i nema pravo od njih tražiti uvođenje vjeronauka kao obaveznog predmeta”.

“Samo je pitanje vremena kada će netko reći da se može smanjiti satnica hrvatskog jezika ili matematike za račun vjeronauka, što premijer ignorira, kao i predsjednik Sabora, koji je naš zahtjev stavio pred kraj dnevnog reda“, rekla je Mrak Taritaš.

Goran Beus Richembergh ocijenio je da je pri nedavnom posjetu Hrvatskoj državni tajnik Svete Stolice za odnose s drugim državama Paul Gallagher jasno rekao da je Hrvatska integrirala građansko i kanonsko pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To smatra skandaloznim, pogotovo zato što je prošlo bez reakcije vlasti. To je put prema vjerskoj državi, ali i znak da vladajuća većina ima vrlo jasnu agendu promicanja klerikalizma i promjene sekularne prirode države, zaključio je Beus Richembergh.

Ivica Šola o ovakvim i sličnim inicijativama

“Šef partije, sljednice Komunističke partije Hrvatske, SDP-ovac Bernardić, zvan Sekretar, radio bi reviziju Vatikanskih ugovora i pitanja financiranja Katoličke crkve od strane države. I išao na referendum. Tomu se pridružuje šef HSS-a, liberal Krešo Beljak, zvan Pajser, kao i Anka Mrak Taritaš, kodnog imena Gunja.

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključna je stvar koju treba jasno izgovoriti da Pajser, Gunja i Sekretar u populističkoj demagogiji zapravo zamjenjuju teze, iliti narodski, lažu. Država uopće ne financira Katoličku crkvu, nego restituira ono što je Komunistička partija, koje je sljednik SDP, ukrala Crkvi. Jedan slikovit primjer: cijeli Novi Zagreb izgrađen je na crkvenom zemljištu koje su Titove pljačkaške horde otele”, pisao je Ivica Šola u kolumni za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.