N1 je u emisiju Izvan okvira u ponedjeljak navečer na temu feticida i slučaja Mirele Čavajde pozvao dvije sugovornice iz istog tabora: Radu Borić, nekadašnju saborsku zastupnicu Nove ljevice koja je bila dio koalicije Možemo i Jasenku Grujić, ginekologinju koja je bila članica Savjeta za Zagreb stranke Možemo. Ovaj dvojac nadopunjavao se u svojim stavovima, a druge strane nije bilo iako se javlja sve veći broj žena koje javno svjedoče o prihvaćanju svojeg nerođenog djeteta unatoč teškim prognozama i dijagnozama.
Ginekologinja Grujić ne zna što će inspekcija koju ministar Vili Beroš šalje u bolnice utvrditi, ali sigurna je da neće ništa dobro utvrditi za gospođu Mirelu Čavajdu.
“Zato što moje kolege ne poznaju zakon, što smo vidjeli i u prilogu. Zakon jasno kaže da je moguće izvršiti prekid trudnoće nakon 10. tjedna bez ograničenja. Radi se o tri ozbiljne situacije. Prva je ugroza zdravlja ili života žene, druga je mogućnost kada se može očekivati da će plod biti rođen s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim anomalijama, a treći je kada su kriminalne radnje poput silovanja, incesta i slično”, kazala je Grujić za N1.
Borić kaže da bi “postojeći zakonski okvir trebao biti zadovoljavajući i u Hrvatskoj, s obzirom da je isti zadovoljavajući već u Sloveniji”.
>Tko su donatori zaklade Solidarna koja traži donacije za usmrćivanje nerođene bebe Čavajde?
“Ovdje se posljednjih dva, tri dana dogodilo da je žena ispala iz fokusa. Imamo sada da kolege propituju kolege, jesu li dali dobru dijagnozu. Ovo pitanje je itekako političko pitanje ako znamo kako je HDZ kadrovirao u našim bolnicama. Doista možemo govoriti da se ne drži slova zakona. U samom zakonu ne stoji da to nakon 10. tjedna zovemo pobačajem, a nakon 22. tjedna porodom. Toga nema u zakonu”, kazala je Borić. Nije napomenula da i Možemo kadrovira u bolnicama s obzirom na izmjene u bolnici Sveti Duh, kojoj je osnivač Grad Zagreb, a o čemu je portal Narod.hr temeljito izvještavao.
Grujić tvrdi da se miješaju pojmovi
Grujić je kritizirala “miješanje pojmova eutanazije i feticida”.
“Pojam eutanazije ne dolazi u obzir. To je totalno neznanje i bezobrazluk. Eutaniziran može biti čovjek koji pri punoj svijesti potpiše da mu se okonča život. Što se tiče feticida, znamo da se prekid trudnoće u drugom i trećem trimestru radi prema protokolima s moćnim lijekovima koji dovode do otvaranja vrata maternice. Ukoliko bi se očekivalo da bolesni plod nakon izlaska iz uterusa ima mogućnost davati znakove života, tada se milosrdno, u interesu smanjenja fetalne patnje pribjegava indukciji fetalne smrti’, obrazložila je Grujić.
Ginekologinja Grujić smatra da je zastrašujuća činjenica ako nitko nije stručan za pobačaj u ovako visokom stupnju trudnoće.
“Specijalizanti moraju obaviti 20 asistiranih pobačaja i 10 sami, uz nadzor, ali se o pobačaju u drugom i trećem trimestru ne govori uopće. Možda će se dogoditi u jednom trenutku da dođe trudnica kojoj život ovisi o tome hoće li se trudnoća prekinuti ili ne. Svaki ginekolog mora moći i znati spasiti ženi život, inače je promašio profesiju”, smatra Grujić.
Borić: “Javile su se žene i iz drugih bolnica”
Borić je rekla da nije sigurna hoće li slučaj Mirele Čavajde pokrenuti uređenje odgovora sustava.
“Ako naš sustav nije uspio odgovoriti na odluku Ustavnog suda da treba urediti i zakon, nisam sigurna da će to urediti bilo što. Javile su se žene i iz drugih bolnica, a za mnoge vjerojatno nećemo nikada niti saznati”, kazala je Borić, ukazujući da se u Sloveniji od 392 ginekologa samo njih 10 poziva na priziv savjesti.
“Dopuštamo da se ponajprije ne poštuje zakon, a drugo, ovaj slučaj pokazuje i što se dogodi u onim situacijama gdje imamo one koji prigovaraju”, dodala je Borić.
Priziv savjesti
Prema Vijeću Europe nijedna pravna ili fizička osoba neće biti podvrgnuta prisili, neće se držati odgovornom, niti će se na bilo koji način diskriminirati ako odbije izvršiti pobačaj ili eutanaziju. Po aktualnom zakonodavstvu koje je važeće, ravnatelj bolnice mora osigurati liječnika izvana koji će napraviti pobačaj na zahtjev pacijentice. Komentirajući te činjenice, Grujić je kazala:
“Taj institut, ja ga zovem nepoštena neposlušnost, nije reguliran nikakvim zakonima na europskoj razini. Postoji samo jedna preporuka Vijeća Europe koja omogućuje priziv savjesti u medicini, ali isto tako se u njoj kaže da treba osigurati dostupnost pobačaja i da su zabrinuti da se to neće moći obavljati”, tvrdi Grujić.
“Trebamo zagovarati dostupan, siguran, a onda i besplatan pobačaj, s obzirom da je to medicinski zahvat na koji žene imaju pravo”, kazala je.
“Pobačaj je političko pitanje”
Osvrćući se na izjavu premijera Andreja Plenkovića na ovu temu, Grujić je kazala da je pitanje pobačaja prvorazredno političko pitanje.
“To se vidi i po tome što je kod nas utjecaj vanmedicinskih institucija jako velik, konkretno govorim o religijskim institucijama, o Crkvi”, kazala je Grujić.
“Mi znamo da osim politike, tu imamo i razne ultra konzervativne skupine koje godinama ne samo da zagovaraju da žene nemaju pravo na odluku, nego i falsificiraju medicinu, znanost”, dodala je Borić.
Vezano uz konkretan slučaj Mirele Čavajde, ginekologinja Grujić je ukazala da su kolege iz Slovenije prihvatile dijagnozu koja je postavljena u KB Sveti Duh.
“Radi se o najčešćem intrakranijalnom fetalnom tumoru – teratomu. Taj tumor može vrlo brzo rasti. Uglavnom je benigan, ali u 26. tjednu, kada je promjer fetalne glavice oko šest i pol centimetara, a on je bio velik u promjeru 5 centimetara, to je zaista svakom jasno da uz takvu patološku sliku nema govora o nekom normalnom razvoju mozga. Činjenica je da teratomi imaju vrlo lošu prognozu i da je mogućnost preživljavanja do 10 posto, a kakva je sudbina tog novorođenog djeteta možemo samo nagađati. Mislim da je okrutno poigravati se sa sudbinom ove trudnice, ali i ovog fetusa koji nema nikakvu perspektivu”, kazala je Grujić.
Zanimljivo je kako je kazala da je tumor ove nerođene bebe benigan iako Čavajda i većina medija već danima piše kako dijete ima maligni tumor.
Borić je rekla da ne može nitko odlučivati o odlukama žena niti do 10. tjedna trudnoće.
“U novom zakonu ne može doći do zabrane pobačaja, ali bi se on mogao otežati. Žene bi mogle morati ići na razna savjetovanja s vrlo neobičnim muškarcima u dugim haljinama koji će im govoriti što će one raditi sa svojim životima”, rekla je Borić.
Borić: “Misli se da mi žene možemo patiti”
Grujić ne smatra da je edukacija razlog zašto stopa pobačaja nije rasla posljednjih godina.
“Činjenica je da Hrvatski zavod za javno zdravstvo iznosi statistiku o stopi pobačaja koja je jako niska. Međutim, kada pogledate kako stojimo na listi WHO-a ili UN-a po kvaliteti usluga u sferi reproduktivnog zdravlja, mi smo na dnu. Za razliku od Makedonije koja je imala restriktivan zakon i promijenila ga je. Maknuli su sva ta savjetovanja i vrijeme čekanja. To su sve instituti koji žele ženu dovesti u situaciju da joj prođe granica za legalni pobačaj na zahtjev. Danas je Makedonija na visokom 19. mjestu”, rekla je Grujić.
Borić smatra da se provodi institucionalno nasilje nad ženama.
“Na svemu što je vezano uz reproduktivno zdravlje žena, žene imaju žalbe. Misli se da mi možemo patiti”, kazala je.
“Ne znam kako će gospođa Čavajda postupiti. Na njoj je odluka. Ako ode u Sloveniji i to joj se učini tamo, onda je naš zdravstveni sustav zakazao u potpunosti. Nije čudo da nam se kolege iz Slovenije smiju”, rekla je.
Kronologija slučaja
Podsjetimo, nakon što su sve četiri ginekološke klinike u Zagrebu odbile provesti feticid šestomjesečnog nerođenog Grge Čavajde udruge Pa Riter, Roda, CESI i zaklada Solidarna objavile su da prikupljaju novac kako bi Grgina mama Mirela mogla otići usmrtiti Grgu u Sloveniji.
Zaklada Solidarna dala je dvije tisuće eura, a od građana mole donaciju za prikupljanje preostalog iznosa od tri tisuće eura, koliko u Sloveniji iznosi usmrćivanje djeteta u majčinoj utrobi u ovako visokom stadiju trudnoće i porod mrtve bebe.
Podsjetimo, Mirela Čavajda izašla je u medije s tvrdnjom da joj je u Hrvatskoj onemogućeno izvršiti feticid te da su joj u bolnici savjetovali da to “obavi u Sloveniji”.
Njezin nerođeni sin kojeg je nazvala Grga, ima tumorsku tvorbu na mozgu, za koju ona tvrdi da je maligna, iako su istaknuti stručnjaci kazali kako je bez biopsije tvorbe nemoguće zaključili je li tumor maligni ili benigni.
Profesor Slavko Orešković, dekan Medicinskog fakulteta i šef Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb, kazao je u ponedjeljak.
“Najprije da razjasnimo, pobačaj do 10 tjedana je pravo žene koja ima pravo odlučiti želi li pobaciti, a iza desetog tjedna to mora ići na komisiju, do 22. tjedna ako se prekine trudnoća radi se o pobačaju, iza 22. tjedna radi se o porodu. Ovdje je 28. tjedan, to će biti induciranje prijevremenog poroda. Feticid je prekinuti život djeteta unutar maternice, to zakonom u Hrvatskoj nije regulirano i ne znam koji bi liječnik to u Hrvatskoj napravio, koliko ja znam nije napravljen nikada”, rekao je Orešković i dodao da se feticid ne odobrava u Hrvatskoj.
“Tražio se prekid trudnoće, ako je to prešlo granicu pobačaja”
“Tražio se prekid trudnoće, ako je to prešlo granicu pobačaja, odnosno poroda od 22 tjedna, takvi prekidi trudnoće se nisu dozvoljavali, jer će se to dijete roditi živo i s velikom šansom da će preživjeti, a ako se rodi prije 22. tjedna, manje su šanse da će preživjeti’, rekao je.
“Kolega Ćorušić je okupio ekipu stručnjaka koji su dali određenu procjenu s obzirom na one nalaze koje imaju. Nitko ne može znati koja će biti situacija iza toga, ali mi kao liječnici moramo pokušati to dijete, ako je moguće operirati i da se nakon poroda naprave sve medicinske mjere ne bi li mu se pomoglo i osiguralo normalan život. Na osnovu brojnih stručnjaka koje je Ćorušić konzultirao, on je donio takvo mišljenje. Ovo što pričaju iz Svetog Duha nije mi jasno, oni prvi dan nisu potpisali da se omogući prekid trudnoće, a onda su drugi dan napisali da postoje indikacije, ali da oni to ne mogu napraviti. Mislim da je to malo licemjerno”, rekao je Orešković.
Orešković je istaknuo i da je priziv savjesti zakonska i ustavna kategorija na koju svaki čovjek ima pravo.
Što je feticid?
Prekid života djeteta u ovoj fazi trudnoće naziva se feticidom. Radilo bi se o izazivanju prijevremenog poroda i prethodnom usmrćivanju bebe, što bi se vjerojatno obavilo uštrcavanjem koncentriranog kalijevog klorida u njezino srce.
Dr. Gordan Zlopaša, pročelnik Zavoda za perinatalnu medicinu KBC-a Zagreb, objasnio je pojam feticida: “To je dijete koje može preživjeti ako se potakne porod sada. Pretpostavljam da kolege u Sloveniji, želeći biti sigurni da se to dijete neće roditi živo, će ga prije toga, na neki način, usmrtiti. To bi bio pojam feticida. Feticid bi bio usmrćivanje nerođenog djeteta, prije nego što se rodi. Nešto slično eutanaziji. Sada dolazimo do kompleksnog etičkog pitanja: Smijemo li mi to učiniti ili ne smijemo. Nemam podataka da je u Hrvatskoj itko od liječnika, mojih kolega učinio feticid. To je nešto što je zakonom potpuno neregulirano”, kazao je prošlog tjedna.
KB Sveti Duh objasnio što je feticid i zašto ga ne rade
“U suvremenoj medicini ustaljen je samo jedan način. Prvo je potrebno usmrtiti plod inutero (fetocid), najčešće ubrizgavanjem otopine kalijevog klorida. Nakon tog postupka započinje se sa davanjem lijekova koji promoviraju ekspulziju produkata koncepcije”, objasnili su iz bolnice Sv. Duh.
Stopa preživljavanja prerano rođenih beba raste
Stopa preživljavanja nedonoščadi ekstremno niske porođajne težine znatno je porasla od 80-ih godina prošlog stoljeća, navodi se u švedskoj studiji iz 2019.
Liječnici su tada procjenjivali da najmanja gestacijska dob u kojoj su izgledi za preživljavanje realni iznosi 28 tjedana, kada je nedonošče teško oko kilograma, odnosno 12 tjedna prije termina porođaja u normalnoj trudnoći.
Nedonoščadi se smatraju djeca rođena ispod gestacijske dobi od 37 tjedana.
U posljednjih 40 godina granica realne mogućnosti preživljavanja ekstremne nedonoščadi polako je padala sa spomenutih 28 tjedana na 25, 24 i 23 tjedna. Sve su češći slučajevi i da nedonoščad rođena u 22. tjednu, mjereno od posljednje mjesečnice majke, preživi.
Nedavno je naslovnice svjetskih medija zauzela vijest o japanskoj bebi koja je težila samo 268 grama kada je rođena u 24. tjednu, ali je preživjela i nakon petomjesečnog boravka u bolnici otpuštena je kući dobra zdravlja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa