Namještanje izbora: Platili mu da se izjasni kao pripadnik nacionalne manjine

Foto: Fah

Svjedok Dalibor Vrbanić u srijedu je na suđenju za pokušaj izborne prijevare na izborima za zastupnika mađarske nacionalne manjine 2016. ustvrdio kako je primio novac da u istrazi lažno svjedoči policiji i Državnom odvjetništvu te medijima, ali nije želio reći tko mu je za to platio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Planinić: Potrebna promjena izbornog sustava po kojemu nacionalne manjine – koje ulaze u Sabor s malo glasova – odlučuju o Vladi

Za ovo kazneno djelo optuženi su Atila Soka i Gordana Musa-Balaš koje tužiteljstvo tereti da su, uz obećanje i plaćanje novčanih nagrada te prijetnje da će im biti oduzeta socijalna pomoć, utjecali na 14 osoba da se u Uredu državne uprave izjasne kao pripadnici mađarske nacionalne manjine, kako bi na parlamentarnim izborima bili upisani kao glasači na listi te manjine i kako bi glasovali za određenog kandidata te manjine.

> Dr. Markić: Treba mijenjati nepravedni izborni sustav – to je moguće ako se prijavi dovoljno građana za volontiranje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je kandidat na tadašnjim izborima Šandor Juhas u medijima prozivao zastupnika mađarske manjine Roberta Jankovicsa i još dvije osobe, optužujući ih da su nudili novac biračima u zamjenu da se izjasne kao Mađari i daju mu glas, tužiteljstvo je u odnosu na njih odbacilo kaznenu prijavu.

> Promjene izbornog sustava – preduvjet demokratizacije Hrvatske

Svjedok Vrbanić u svom je iskazu na osječkom Općinskom sudu naveo kako mu je osoba, koja mu je platila za lažni iskaz, davala velika obećanja ako dobije svoj nekadašnji posao saborskog zastupnika, ali na upite obrane je li ta osoba Šandor Juhas nije želio odgovoriti, kazavši kako to želi prešutjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dr. Dubravko Ljubić: Nacionalne manjine, politička prava i izborno zakonodavstvo – I. dio

Na upit tužiteljstva je li ga možda i sada netko potplatio za ovakav iskaz odgovorio je da ga sada nitko nije platio i da želi reći pravu istinu, potvrdivši kako je optuženi Soka njegovoj supruzi i njemu obećao po 100 kuna, ako se u Uredu državne uprave izjasne kao pripadnici mađarske manjine, što su i učinili, ali na glasovanje, gdje su po uputama okrivljenog trebali birati Jankovicsa, nisu otišli jer to nisu smatrali ispravnim.

“Soka nas je odvezao u Osijek u ured u Županiji, tamo smo nešto potpisali, a on je rekao: ‘Sad ste Mađari!’. Dao je mojoj supruzi 100 kuna i obećao da će nam kasnije dati još 100, ali više ga nismo vidjeli. Inače, s njim nisam u sukobu, ali poznajemo se dugo. On je prije bio s mojom sadašnjom ženom, ali sam mu je ja preoteo”, rekao je Vrbanić, potvrdivši da su “trebali glasati za Jankovicsa, ali nismo izašli na izbore jer smo smatrali da je to nepravedno”, navodi Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit Sokina odvjetnika, Vrbanić nije želio reći tko je osoba za koju kaže da ga je potplatila za lažni iskaz.

“I ta je osoba znala naše financijsko stanje. Obećala je kule i gradove ako dobije prijašnji posao saborskog zastupnika. Ne sjećam se koliko novca smo dobili”, rekao je Vrbanić, kojega je odvjetnik Muse-Balaš pitao poznaje li Šandora Juhasa.

> Koliko glasova predstavnici nacionalnih manjina moraju dobiti da bi završili u Saboru?

” I to ću anonimno. Prešutjet ću”, odgovorio je Vrbanić, pa ga je odvjetnik pitao je li osoba za koju kaže da ga je potplatila bio Juhas, a Vrbanić je rekao:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ostajem pri prvom odgovoru. Želim to prešutjeti.”

Istaknuo je da je sve što je na sudu rekao istina, a branitelji okrivljenih njegov su iskaz ocijenili nevjerodostojnim i kontradiktornim.

“Evidentno je riječ o potplaćenom svjedoku koji je već dao lažan iskaz i time počinio kazneno djelo”, rekao je Sokin odvjetnik, a tužitelj Denis Rajtek nije imao primjedbe “jer je svjedok ponovio sve što je rekao u istrazi”.

Svjedokinja Milka Vuk ustvrdila je kako se događaja iz optužnice više ne sjeća, obrazloživši to brojnim zdravstvenim i životnim problemima.

Optuženi Soka nije se pojavio na raspravi. Obrana je odustvo opravdala putovanjem u Austriju, a suđenje se nastavlja 26. ožujka.

Plenkovićevu Vladu spasili manjinci

Podsjetimo, Plenkovićevu Vladu u zadnjem preslagivanju od lipnja 2017. spasili su glasovi zastupnika nacionalnih manjina.

Uoči glasovanja u Saboru obratio se Andrej Plenković.

‘Oni su potvrda da RH temeljem Ustava, zakona, međunarodnih konvencija štiti prava manjina na najvišoj razini. Zato mi je posebno drago da je klub manjina u Saboru dio naše parlamentarne većine, da imamo izvrsnu suradnju i da je politička potpora koju smo dobili od njih izrazito cijenjena od strane HDZ-a i mene kao predsjednika Vlade. Želim obavijestiti javnost da smo s našim partnerima u većini odlučili da zastupnike iz Kluba nacionalnih manjina, konkretno Furio Radin bude potpredsjednik Hrvatskog sabora. Želimo im tako pokazati poštovanje ali očekujemo daljnju konstruktivnu suradnju’, rekao je premijer Plenković.

Radin je došao na mjesto potpredsjednika Sabora na jedno ispražnjeno mjesto.

Sedam novih članova Vlade potvrđeni su glasovima 78 zastupnika: HDZ-ovaca, petero HNS-ovaca, glasovima ‘manjinaca’, zastupnika Hrasta, HDS, HSLS-a, Reformista, nezavisnog Tomislava Sauche i Željka Lackovića te Ivice Mišića (PH).

Manjinski zastupnici u pravilu nastupaju zajedno u pregovorima, svojim glasovima, ako imaju prilike, politički trguju, te ulaze u vlast neovisno od političke snage koja im je potvrđena glasovima birača na izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.