Napad u Australiji: Što znamo o drevnoj Asirskoj Crkvi koja u liturgiji koristi Isusov jezik?

asirskoj
Foto: iStock by Getty images

Osim rimokatolika postoje i katolici istočnog obreda, na koje često zaboravljamo, no oni su veliko bogatstvo za Crkvu. Nedavni napad na biskupa u Australiji u asirskoj crkvi pokazao je da o Asirskoj Crkvi Istoka javnost malo toga zna, stoga vam donosimo zanimljivosti vezane za Asirsku crkvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Asirska Crkva Istoka drevna je kršćanska Crkva. Tijekom povijesti njezino se ime vezalo uz određena krivovjerna učenja, no danas se na Asirsku Crkvu Istoka u cjelini više ne bi trebalo gledati kao na heretičnu zajednicu. Ekumenski dijalog s Katoličkom Crkvom, ali i druga povijesna, teološka i liturgijska istraživanja u potpunosti su promijenili mišljenje o toj drevnoj Crkvi”, piše Ivan Macut u knjizi ”Asirska Crkva Istoka”.

Povijest Asirske crkve Istoka

Asirska Crkva Istoka prva se u povijesti odijelila od opće Crkve, 431. godine, nakon Efeškog sabora koji je osudio patrijarha Nestorija kao krivovjerca. Mnogi njegovi sljedbenici pobjegli su u Perziju gdje je već postojala snažna mjesna Crkva koja je prihvatila Nestorijev nauk.

Možda će vas zanimati

Prije samo dva mjeseca izbodeni australski biskup ugostio Stijepu Gleđ Markosa

U stravičnom napadu nožem u Asirskoj crkvi Krista Dobrog pastira u Sydneyu danas je izboden biskup Mar Mari Emmanuel

Ta se Crkva razvila u misionarsku Crkvu koja je do 13. st. imala stotine biskupija i metropolija u Kini i Indiji, prevela Bibliju na kineski jezik i u svoje vrijeme bila najveća crkvena zajednica u kršćanstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom 14. stoljeća asirsku Crkvu je gotovo posve uništio mongolski osvajač Tamerlan te je svedena na malobrojnu zajednicu koja se povukla u gorja Hakkarija u istočnoj Turskoj i sjevernom Iraku gdje je izolirano živjela do 20. stoljeća kada je ponovno doživjela progone i desetkovanja od strane Osmanlija i Kurda. Najnoviji islamistički terorizam na Bliskom Istoku dodatno je raspršio asirske kršćane diljem svijeta.

>Australija: Napad nožem na biskupa u crkvi bio vjerski motiviran teroristički čin

U 16. st. jedan dio te Crkve se odvojio i obnovio zajedništvo s Rimskom Crkvom te je tako nastala Kaldejska katolička Crkva. Obje Crkve danas imaju oko 1.5 milijuna vjernika koji žive na svim kontinentima svijeta, a tek manji broj u samom Iraku. Veći broj asirskih kršćana ostao je do danas u Indiji, u pokrajini Kerala, na Malabarskoj obali, gdje je tijekom povijesti nastala i nova, s Rimom sjedinjena Crkva koja se naziva Siro-malabarska katolička Crkva i koja broji više milijuna vjernika.

Izvor: iStock by Getty images

Sve te Crkve služe se istočno-sirijskim ili asirsko-kaldejskim obredom koji je vrlo arhaičan i koji još koristi drevni siro-aramejski (Isusov) jezik u liturgiji. Godine 1994. patrijarh mar Dinkha IV. i papa sv. Ivan Pavao II. potpisali su zajedničku kristološku deklaraciju u kojoj se izražava zajednička vjera obje Crkve po pitanju Kristove bogočovječanske naravi kao i zajedničko poimanje sedam svetih sakramenata, čime je i službeno završen spor tzv. „nestorijanskog krivovjerja“ između dviju Crkava te se asirski kršćani i njihova Crkva više ne nazivaju „nestorijancima“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između Asirske Crkve Istoka i njezine katoličke blizanke Kaldejske katoličke Crkve postoji i službeni dogovor o zajedničkom pristupanju sakramentima između pripadnika tih dviju Crkava istočno-sirskoga obreda i baštine, pisala je svojedobno IKA o Asirskoj Crkvi Istoka.

Osim Rimokatoličke postoje još i 23 Katoličke crkve istočnog obreda

Katolička se Crkva sastoji od ukupno 24 Crkve ujedinjene pod papom. Najpoznatija je Rimokatolička, ali postoje još 23 Istočne Katoličke Crkve. Svojom vanjštinom možda sliče na pravoslavne kršćane, ali istočni katolici su jednako katolici kao i katolici koji pripadaju Latinskoj Crkvi.

To znači da imamo puno zajedništvo, da smo braća i sestre u punom kršćanskom smislu, da imamo istu vjeru, doktrinu i sakramente te da priznajemo istog papu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Nevjerojatne činjenice o Crkvi mučenika u Ukrajini: U gulazima je umrlo oko tri tisuće grkokatoličkih svećenika

Zašto se Zapadna naziva Zapadna, a Istočna Istočna?

Zašto govorimo o Zapadnoj, odnosno Istočnim Crkvama? Jer je tako bilo podijeljeno Rimsko Carstvo. U toj podjeli Carstva, jedna se Crkva geografski našla na Zapadu pa se zove Zapadna, Latinska ili Rimska. Sve su se ostale našle na Istoku pa ih zovemo Istočnim Crkvama. Neke od tih Crkava su se za vrijeme Istočnog raskola priklonile pravoslavnim Crkvama pa se tek kasnije vratile u puno zajedništvo s Katoličkom Crkvom, dok neke gotovo da i nikad nisu upale u shizmu.

Ove Crkve uživaju veliku samoupravnu slobodu. Stručno se kaže da postoje 24 sui iuris Crkve. Te sui iuris Crkve imaju još veću neovisnost od biskupija, imaju vlastito kanonsko pravo, vlastitu hijerarhiju, vlastite obrede, molitve, kalendar i teološku terminologiju. Primjerice, Istočne Katoličke Crkve nemaju obvezu celibata za svećenike (koji još nisu zaređeni), oni koji su zaređeni kao neženje obvezni su nastavit živjet u celibatu. Druga specifičnost je da štuju svece koji se ne nalaze u rimokatoličkom kalendaru.

Na čelu se Istočnih Katoličkih Crkava nalaze metropoliti, veliki nadbiskupi i patrijarsi. Oni se zajedno sa svojim sinodama i po potrebi Kongregacijom za Istočne Crkve i papom brinu za dobrobit istočnih katolika. Iako istočni katolici čine tek 1,5% katolika, radi se o 18 milijuna vjernika.

>Znate li kako se grkokatolici pripremaju za Božić?

Razlika u obredu: Istočni i zapadni obred

Najuočljivija posebnost Istočnih Crkava tiče se obreda. Dok je Latinska Crkva sve obrede de facto spojila u jedan rimski obred, Istočna je sačuvala čak 5 različitih liturgijskih tradicija. Ti su obredi svi jednako valjani i rimokatolik u njima smije imati aktivno udioništvo. Ipak, ukoliko se želi trajno prijeći iz jednog obreda u drugi onda je potrebno poduzeti određene službene korake.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prihvaćanje istočnih katolika, koje je snažan zamah dobilo s Drugim vatikanskim koncilom, išlo na veću slavu Božju i dobro čitave Katoličke Crkve. Upravo ta raznolikost i visoka razina autonomije pokazuju da je Crkva zaista katolička. Istočne Katoličke Crkve zapravo predstavljaju model prema kojem se jasno vidi da je i s pravoslavnim Crkvama moguće potpuno sjedinjenje i pomirenje, piše Vjera i djela.

>Ukrajinski grkokatolici razočarani nakon susreta pape Franje i patrijarha Kirila

Popis Istočnih Katoličkih crkava

Sve sljedeće Crkve su u punom zajedništvu s papom i priznaju njegovu vlast. No međusobno imaju manja neslaganja vezana za neka teološka pitanja. Istočne katoličke Crkve i Latinska Crkva (koje zajedno čine Katoličku Crkvu) dijele istu doktrinu i sakramente, a time i istu vjeru.

Albanska grkokatolička Crkva
Armenska katolička Crkva
Bjeloruska grkokatolička Crkva
Bugarska grkokatolička Crkva
Kaldejska katolička Crkva
Koptska katolička Crkva
Grkokatolička Crkva Hrvatske, Srbije i Crne Gore
Eritrejska katolička Crkva
Etiopska katolička Crkva
Grčka katolička Crkva
Mađarska grkokatolička Crkva
Talijansko-albanska grkokatolička Crkva – Talijansko-grčka katolička crkva
Makedonska grkokatolička Crkva
Maronitska Crkva
Melkitska grkokatolička Crkva
Rumunjska grkokatolička Crkva
Rusinska grkokatolička Crkva
Ruska grkokatolička Crkva
Slovačka grkokatolička Crkva
Sirska katolička Crkva
Siro-malabarska katolička Crkva
Siro-malankarska katolička Crkva
Ukrajinska grkokatolička Crkva

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.