Neovisni za Hrvatsku na obilježavanju dana sjećanja na jugoslavenske zločine u Gračanima 1945.

Foto: facebook

Bruna Esih i Zlatko Hasanbegović iz stranke Neovisni za Hrvatsku sudjelovali su u obilježavanju dana sjećanja na jugoslavenske zločine u Gračanima 1945.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dani sjećanja na jugoslavenske zločine u Gračanima 1945. godine.”, poručili su nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća.

U zagrebačkim Gračanima, neposredno nakon Drugog svjetskog rata, partizanske su postrojbe počinile masovne zločine nad zarobljenim vojnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(FOTO) Komisija za istraživanje komunističkih zločina – što se sve s njom događalo?

Žrtve su pokopane u neobilježenim masovnim grobnicama, a većina od njih do danas nije ekshumirana. Lokaliteti na kojima se nalaze grobnice poznate su nam zahvaljujući higijeničaru Miroslavu Haramiji kojega su komunisti angažirali da dezinficira grobove pobijenih, a koji je popisao ta mjesta te, nakon pada komunizma, 1991. javno objavio svoj popis.

Zagreb: Koliko je još neotkrivenih masovnih grobnica žrtava komunističkih egzekucija po kojima svakodnevno hodamo?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč tome, do danas su, od 17 masovnih grobnica s preko 800 posmrtnih ostataka, ekshumirane žrtve samo iz njih 3. Tek 20 godina od objave Haramijinog popisa, započelo se s otkopavanjem ekshumacijom lokaliteta, u organizaciji Ureda pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon II. svjetskog rata. No, ured je uskoro, u vrijeme SDP-ove Vlade Zorana Milanovića, ukinut, a njegove su ovlasti prenesene na Ministarstvo branitelja.

Dr. Hebrang: Matić je kao ministar podigao spomenik žrtvama komunističkih pokolja s umanjenim brojem ubijenih!

Ostale žrtve i dalje čekaju ekshumaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gračani su samo jedan od lokaliteta u Zagrebu na kojemu postoje neobilježene masovne grobnice žrtava partizanskih pokolja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.