Bruna Esih i Zlatko Hasanbegović iz stranke Neovisni za Hrvatsku sudjelovali su u obilježavanju dana sjećanja na jugoslavenske zločine u Gračanima 1945.
“Dani sjećanja na jugoslavenske zločine u Gračanima 1945. godine.”, poručili su nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća.
U zagrebačkim Gračanima, neposredno nakon Drugog svjetskog rata, partizanske su postrojbe počinile masovne zločine nad zarobljenim vojnicima.
(FOTO) Komisija za istraživanje komunističkih zločina – što se sve s njom događalo?
Žrtve su pokopane u neobilježenim masovnim grobnicama, a većina od njih do danas nije ekshumirana. Lokaliteti na kojima se nalaze grobnice poznate su nam zahvaljujući higijeničaru Miroslavu Haramiji kojega su komunisti angažirali da dezinficira grobove pobijenih, a koji je popisao ta mjesta te, nakon pada komunizma, 1991. javno objavio svoj popis.
Unatoč tome, do danas su, od 17 masovnih grobnica s preko 800 posmrtnih ostataka, ekshumirane žrtve samo iz njih 3. Tek 20 godina od objave Haramijinog popisa, započelo se s otkopavanjem ekshumacijom lokaliteta, u organizaciji Ureda pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon II. svjetskog rata. No, ured je uskoro, u vrijeme SDP-ove Vlade Zorana Milanovića, ukinut, a njegove su ovlasti prenesene na Ministarstvo branitelja.
Ostale žrtve i dalje čekaju ekshumaciju.
Gračani su samo jedan od lokaliteta u Zagrebu na kojemu postoje neobilježene masovne grobnice žrtava partizanskih pokolja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa