Zagreb: Koliko je još neotkrivenih masovnih grobnica žrtava komunističkih egzekucija po kojima svakodnevno hodamo?

Foto: branitelji.gov.hr

Pronalazak masovne grobnice početkom tjedna i to gotovo u središtu Zagreba izaziva uznemirenost koja je tim veća i zbog saznanja da je to samo jedna od mnogih neistraženih lokacija na kojoj su zakopane žrtve egzekucija koje su proveli partizani nakon ulaska u Zagreb 1945.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na području zagrebačkog Tuškanca probnim iskapanjima pronađeni i ekshumirani posmrtni ostatci najmanje 24 osobe te su prevezeni na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku zagrebačkog Medicinskog fakulteta na daljnju obradbu do njihovoga dostojnoga trajnog zbrinjavanja, odnosno pokopa.

> U centru Zagreba: Otkrivene komunističke egzekucije nakon kraja Drugog svjetskog rata

I ovom prilikom Ministarstvo hrvatskih branitelja, kojemu je nadležnost nad ovim pitanjima pripalo nakon ukidanja Ureda za za pronalaženje, obilježavanje i održavanje grobova žrtava komunističkih zločina nakon II. svjetskog rata, pozvalo je sve hrvatske građane da, kada prilikom obavljanja infrastrukturnih, urbanističkih i arheoloških radova te radova na gradilištima i zemljištu pronađu posmrtne ostatke, u duhu humanosti, pravde i pijeteta, odmah obustave radove i obavijeste Upravu Ministarstva za zatočene i nestale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO) Komisija za istraživanje komunističkih zločina – što se sve s njom događalo?

U studenom 2012., nakon otkrivanja jedne od masovnih grobnica u Gračanima, novinar Tihomir Dujmović svoju je kolumnu za Večernji list posvetio tom strašnom otkriću. U tekstu pod naslovom „Je li Sljeme velika grobnica i kakve sve zločine skriva 30 cm ispo zemlje“, između ostalog je napisao: „Jedva pet kilometara od Trga bana Jelačića i jedva 35 centimetara ispod zemlje ruka jednog srednjoškolca je prije 67 godina stisnula u ruci križić sa svog lančića, sekundu prije nego što mu je neki lik s Josipovićevom “lijepom partizanskom kapom” ispalio metak u čelo.“
Nakon objave tog teksta, novinar Dujmović je dobio otkaz u Večernjem listu, o čemu je govorio gostujući u emisiji Bujica.

Slučaj novinara Dujmovića samo je jedan od primjera kako su i danas, u razdoblju demokracije, otpori dostojnom pokapanju žrtava i otkrivanju istine o o komunističkim egzekucijama, izrazito snažni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> 9. lipnja 1945 – komunističke vlasti na smrt osudile znanstvenika prof. dr. Ljudevita Juraka

Među desetcima neistraženih masovnih grobnica u Zagrebu, govori se i o onoj u u dvorištu Učiteljskog fakulteta u Savskoj ulici, gdje je, prema saznanjima, na kraju Drugog svjetskog rata ubijeno i zakopano 300 osoba: hrvatskih i njemačkih vojnika te civila.

Prema označenim mjestima masovnih grobišta žrtava komunističkih zločina na Google-kartama, u samom Zagrebu postoji preko 30 lokacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Google mape prikazuju masovna grobišta Titovih komunističkih zločina

U nedavnom razgovoru za naš portal dr. Andrija Hebrang, koji je bio na čelu Ureda za istraživanje grobova žrtava komunističkih zločina, posebno se osvrnuo na čak 17 lokacija na području zagrebačkih Gračana.

Istaknuo je kako o egzekucijama na području Gračana imamo na raspolaganju precizne podatke jer je higijeničar Miroslav Haramiija, kojega su komunisti angažirali da dezimficira grobove pobijenih nakon rata, zabilježio točne lokacije te ih, nakon demokratskih promjena 1991., objavio u jednim dnevnim novinama. Unatoč tome, do današnjeg dana, od tih 17 lokaliteta na kojima se nalazi preko 300 posmrtnih ostataka, istražena su i otkopana- samo 3 lokaliteta. Dr. Hebrang ističe: „Grobišta na Gračanima simboliziraju odnos naše hrvatske države odnosno njezinih vodećih političara prema komunistuičkim žrtvama.“

> Dr. Hebrang: Matić je kao ministar podigao spomenik žrtvama komunističkih pokolja s umanjenim brojem ubijenih!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaslužuju li današnji stanovnici Zagreba saznati istinu o poslijeratnim egzekucijama, a žrtve dostojnu sahranu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.