Nezavisna udruga novinara Srbije (NUNS) osudila je u ponedjeljak ponašanje hrvatske policije prema dvojici novinara kojima su, kako tvrde, na granici Srbije i Hrvatske, Bapska – Berkasovo na grub način oduzeli opremu, no iz MUP-a tvrde da su novinari nezakonito prešli granicu zbog čega su s pripadajućom fotoreporterskom opremom vraćeni na područje Republike Srbije.
Televizija N1 prenijela je da je na granici Srbije i Hrvatske, Bapska – Berkasovo, oko 12,30 sati hrvatska policija oduzela opremu jednom britanskom ‘freelanceru’ i fotoreporteru AFP-a Andreju Isakoviću. Isaković je rekao da su policajci bili “prilično bezobrazni” i da su “čak i psovali”.
“Tražili su od mene da im predam kartice. Jedan se zatrčao premi meni, sustigao me i oborio u blato. Oteli su mi na divljački način kamere i bacilli ih u voćnjak na hrvatskoj strani, tako da ne mogu doći do njih. Isto su uradili i kolegi iz Engleske”, kazao je. Isaković tvrdi da kolega i on ni na koji način nisu provocirali napad koji je uslijedio.
Iz NUNS-a su ocjenili da je takav potez neprimjerenim i zatražili da se povede istraga i kazni policajac koji je, tvrde, nasrnuo na fotoreportera AFP-a Andreja Isakovića i jednog britanskog ‘freelancera’. Hrvatsku su pozvali da omogući normalne uvjete za rad svim novinarima koji izvještavaju s ovog područja.
MUP: Dvojica novinara ušli na ilegalnom graničnom prijelazu; to predstavlja povredu hrvatskih pravnih propisa i nepoštivanje pravila kriznog komuniciranja
MUP je na svojoj stranici izvijestio da su se dvojica novinara stranih agencija pridružili migracijskom valu ljudi koji traže zaštitu i na taj način u Hrvatsku ušli na ilegalnom graničnom prijelazu, što je, kako ističu, bilo nepotrebno i predstavlja povredu pravnih propisa kao i nepoštivanje pravila kriznog komuniciranja.
Navode i da u navedenom slučaju nema mjesta negodovanju i kritiziranju policijskog postupanja obzirom da su novinari upozoreni i s pripadajućom fotoreporterskom opremom vraćeni na područje Republike Srbije.
“Od početka migracijske krize koju pratimo od 16. rujna, uspostavljen je i dogovoren krizni način komuniciranja s predstavnicima medija koji je objavljen putem web stranice MUP-a. Na taj način dogovoren je način izvješćivanja kako s graničnih prijelaza, tako i iz objekta u kojima se obavlja prihvat i registracija migranata.
Novinare se pravovremeno putem web stranice MUP-a, mailing lista i neposrednim kontaktima s djelatnicima odnosa s javnošću obavještava o svim relevantnim podacima i ni na koji način se ne ometa rad novinarskih ekipa i medijskih djelatnika na terenu”, stoji u priopćenju MUP-a.
Upravo kako se ne bi ometao rad policije i ostalih službi na terenu svaki novinar, ističu, mora poštovati dogovoren način rada na obostranu korist.
“Rad novinarskih ekipa omogućen je uz poštivanje policijskih uputa i upozorenja na terenu, uz predstavljanje novinarskim iskaznicama, a prijelaz državne granice moguć je samo na legalnim graničnim prijelazima s urednom dokumentacijom”, navode.
U ovom trenutku, poručuju iz MUP-a, sve snage na terenu trebaju biti usmjerene ka zbrinjavanju ljudi, stoga sve medijske djelatnike pozivaju na poštivanje dogovorenog načina izvješćivanja kao i na strpljenje prilikom rada na terenu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah