Hrvatski odvjetnici s haškim iskustvom u srijedu su bili iznenađeni što je žalbeno vijeće Haškog suda, u postupku protiv šestorice bosanskohercegovačkih Hrvata, potvrdilo tvrdnju o udruženom zločinačkom poduhvatu, a većina ih smatra i da presuda nije povoljna za Hrvatsku.
“Još nismo čuli cijelu presudu, a iz ovoga što smo čuli mogu reći da sam iznenađen s potvrđivanjem zločinačkog poduhvata i sa svim onim događanjima koje nemaju veze s presudom”, kazao je odvjetnik Goran Mikuličić.
No, za razliku od svojih kolega Mikuličić smatra da se ona neće negativno odraziti na Hrvatsku. “To su neke priče, nekakav spin koji kola u javnosti. Ne sudi se na tom sudu državama, sudi se pojedincima. Ako je osuđeni pojedinac državljanin neke zemlje kako će se to odraziti na tu državu? Nikako! Sudi se njemu, a ne državi”, smatra Mikuličić.
Suprotnog je mišljenja odvjetnica Jadranka Sloković koja presudu u dijelu u kojem je u nju “uključena i Hrvatska” smatra apsolutno skandaloznom. Tim više što u praksi haškog suda nema ni jedna presuda za udruženi zločinački pothvat u Bosni protiv vrha Srbije i JNA koji su “neupitno bili agresori i sudjelovali u masovnim zločinima”.
Sloković: Nejasni kriteriji i vijeće, konzekvence nesagledive
“Ovo, naravno, nije presuda Hrvatskoj, ali je neupitno presuda u koju je uključen hrvatski državni vrh. To nema dileme. Tu nema kaznene odgovornosti. Ali da su živi Franjo Tuđman, Gojko Šušak i Janko Bobetko bi bili suđeni i meni je nejasno kakvi su to kriteriji i vijeće. Konzekvence su nesagledive, neće biti izravne, ali će biti političke”, kazala je Sloković.
Dodala je da bi presuda mogla imati posljedice i na Hrvate u BiH jer je “svaki sudionik rata defakto i sudionik udruženog zločinačkog pothvata”.
Sloković smatra da bi Hrvatska morala pokrenuti postupak obnove i revidirati presudu s nekim boljim argumentima od onih koji su do sada iznošeni. Ocijenila je i da bi država trebala više pomagati obranama optuženih, što do sada nije bio slučaj. “S obranama se nikada nije sustavno radilo. Bili smo prepušteni sami sebi, a pomoć države nije bila dovoljna”, kazala je Sloković.
I njen kolega Anto Nobilo smatra da je presuda “vrlo ozbiljna” jer potvrđuje udruženi zločinački poduhvat.
Nobilo: Negativnih devet mjeseci 1993. baca sjenu na tri pozitivne ratne godine
“To je vrlo ozbiljna stvar jer više nismo u situaciji da govorimo da je bio međunarodni oružani sukob između Hrvata i Bošnjaka na teritoriju Bosne, već ispada da je vodstvo Herceg Bosne zajedno s predsjednikom Tuđmanom učestvovalo u udruženom zločinačkom poduhvatu, to jest da su pomoću zločina htjeli ostvariti svoje političke ciljeve u Bosni i Hercegovini”.
Ističe da je u tim okolnostima “vrlo važno što će reći predsjednica i premijer”. “Oni moraju zauzeti neki racionalni stav prema toj presudi, dakle oni moraju zauzeti i racionalni stav prema tamnim stranama naše povijesti. Oni bi u ime Hrvatske morali osuditi zločine i zločince te izraziti žaljenje prema žrtvama i distancirati se od tamnih dijelova Tuđmanove politike”, kazao je Nobilo.
Što Anto Nobilo kaže o Udbi, suđenju Perkoviću, hrvatskoj dijaspori i lustraciji?
“Treba zauzeti stav. Mi ne smijemo postati taoci Bosne 1993. Imamo pozitivnu 1992. gdje se Hrvati brane od srpske agresije. Imamo pozitivnu 1994. i 1995. gdje zajednički s Bošnjacima suzbijamo velikosrpsku agresiju, ali imamo devet negativnih mjeseci 1993. i to treba pošteno reći. Nije sve negativno, ali tih devet mjeseci prema ovoj presudi jest, jer u pitanju je sam vrh Herceg Bosne”, ustvrdio je Nobilo.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/dž
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.