Nova hajka na Crkvu: Mediji tvrde da je svećenik ‘odbio pričestiti dječaka s posebnim potrebama’; evo i pozadine

dječaka
iStock

Pet godina pod posljednjeg takvog, medijski eksponiranog slučaja, novinske stupce opet pune napadi na Crkvu i pitanje primanja sakramenata djece s posebnim potrebama. Ovog puta u centru medijske pažnje je don Anđelko Buljat iz benkovačke župe Rođenja Blažene Djevice Marije. Prema riječima majke desetogodišnjeg autističnog dječaka Ante, don Buljat odbio ga je uključiti u pripreme za sakrament Prve svete pričesti. Njegova strana priče je drugačija. Svoj komentar dala je i Nikolina Nakić, majka autistične djevojčice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučaj je toliko nalik onome iz 2017. godine iz Gradišta kod Županje kada je tamošnji župnik bio podvrgnut medijskoj hajci jer je dječaka Adama s Downovim sindromom i još dvoje djece s posebnim potrebama želio pričestiti u prilagođenim uvjetima, odvojeno od ostale djece.

Nakon tri godine svećenik je na sudu oslobođen od optužbi za diskriminaciju, no mainstream medijima koji su taj slučaj iskoristili za napad na Crkvu, to više nije bilo interesantno. Narod.hr 2020. izvijestio je o oslobađajućoj presudi.

>Svećenik kojeg su mediji napadali da je diskriminirao dijete s Downovim sindromom oslobođen svih optužbi

Sada se gotovo po istom ključu napada don Buljata. Nakon prvog razgovora s majkom i očito ne nalaženja zajedničkog jezika, majka istupa u medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Snimka zaslona

“Dugo sam pokušavala doći do svećenika don Anđelka Buljata kako bismo se našli i dogovorili oko Prve pričesti. Napokon nas je primio u subotu. No, umjesto pomoći i razumijevanja u subotu je autizam dobio još jedan šamar, i to od ljudi za koje smatraš da žive vjeru koju propovijedaju na misama koje služe, da imaju sluha i empatije za one najranjivije. Ali nemaju. Župnik je rekao da Antu neće pričestiti jer ‘oni’ ne shvaćaju smisao pričesti. I da je on već duhovno pričešćen, ma što mu to značilo. Rekao je da će, ako Ante baci hostiju, to biti svetogrđe. Nakon toga rekao je da ga može eventualno krizmati kada za to dođe vrijeme, ali tek na kraju mise, kad svi odu iz crkve, jer to je čin pomazanja po čelu i lakše je”, rekla je za Dnevnik.hr Ivana Leaković, majka desetogodišnjeg Ante koji ima poremećaj iz spektra autizma.

>Hoće li se mediji koji su vodili hajku protiv župnika Asića sada, nakon sudskog pravorijeka, ispričati?

> Đakovačko-osječka nadbiskupija o prvoj pričesti malog Adama

> Fra Mario Knezović: Najgori su oni koji se javili u zaštitu djeteta s Downovim sindromom, a ti isti kažu da se takvo dijete može abortirati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Kako je mali Adam još jednom iskorišten za kampanju blaćenja Crkve

Taj portal donosi i izjavu don Buljata. Pišu kako on ”tvrdi da nije odbio dijete, a ubrzo je počeo ispitivati je li majka rekla da je riječ o djetetu s teškoćama…”.

Don Buljat o slučaju dječaka Ante: ”Ne možete se igrati sa svetim stvarima”

Istaknuo je da prije svega treba procijeniti tko je kadar i sposoban shvatiti Prvu pričest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Ne možete se igrati sa svetim stvarima, pitao sam majku je li Ante kadar shvatiti taj sakrament i hoće li baciti hostiju iz usta, a majka je na to rekla ‘I ja se toga bojim'”, rekao je svećenik, dodajući da bi to bilo svetogrđe. Majka opovrgava da je to rekla.

“Svetogrđe bi bilo da osoba svjesno i s namjerom učini nešto neprimjereno u takvim okolnostima, ali ne treba završiti teološki fakultet da biste ovo shvatili”, također je rekla majka.

Don Buljat je ponudio da dječak ide posebno na katehezu za sakrament, majka pak tvrdi da to nije ponudio, a odbila je i drugi razgovor sa svećenikom i odlučila prijaviti sina na katehezu u drugoj župi.

Nakić: ”Ako bilo kome iz opravdanih razloga uskratite išta prvi sljedeći korak su mediji koji čekaju u niskom startu”

Nikolina Nakić, katolička kolumnistkinja, majka četvero djece među kojima je i djevojčica s autizmom, dala ne na svom Facebook profilu dobar savjet svećenicima oko ovakvih osjetljivih situacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Vezano za najnoviji ‘skandal’ koji pumpaju naši portali kojima je jako stalo da svi u Hrvatskoj dobiju sakramente , a u kojem je župnik u Benkovcu izrazio mišljenje da ne može pričestiti autističnog dječaka iz razloga što postoji realna bojazan da će ispljunuti svetu hostiju, primjećujem da svećenici ne djeluju u skladu s okolnostima u kojima žive i stalno ih hvataju na krivoj nozi.

Pripremite se kako ćete reagirati u određenim situacijama vezanim za sakramente jer će vam se očito ponavljati, da biste održali dušebrižništvo ali i zadržali dostojanstvo sakramenta i svoje svećeničke službe.

Trenutno je stanje u ‘katoličkoj Hrvatskoj’ takvo da ako bilo kome iz opravdanih razloga uskratite išta prvi sljedeći korak su mediji koji čekaju u niskom startu. Osvijestite si to , u roku dva dana završit ćete imenom i prezimenom na svim portalima, vaš biskup će vjerojatno gledati kako da ugasi medijsku vatru i može se dogoditi da u najboljoj namjeri ostavljeni i žigosani ostanete upravo vi. Znamo da je plaća za progon u nebu velika, ali ovdje se kako rekoh ne radi samo o vama nego i o zaštiti samih svetih sakramenata i principu općenitog dušebrižništva jer pojedini slučaj nikad ne ostane samo jedan i izoliran.

Primjerice u Šibenskoj biskupiji postoje vjeroučitelji koji u sklopu Centra Šubićevac pripremaju djecu s posebnim potrebama za svetu pričest koja onda i prime pričest u župi na Šubićevcu(crkva i centar jako su blizu i zato i surađuju). Neka djeca mogu, neka ne mogu. Kako su svemu i životu tako i ovdje.

”U mom osobnom obiteljskom slučaju pričest nije opcija jer hostija se zbog senzorike pljuje do zadnjeg komadića van- barem neposvećena”

Nisu sva djeca ista, posebno ne u autizmu gdje postoji cijeli spektar(već sam spominjala da u mom osobnom obiteljskom slučaju pričest nije opcija jer hostija se zbog senzorike pljuje do zadnjeg komadića van- barem neposvećena, a s posvećenom nismo spremni riskirati). Autista je sve više i susresti ćete se kad tad s tom pričom i u manjim seoskim župama.

Zato se informirajte što učiniti u situacijama poput ove, gdje uputiti roditelje i općenito obavijestiti i svog biskupa(svakako prije nego što primjerice provedete anketu na fejsu) – jer su biskupi tu da vode računa o pastirima u svojim biskupijama tj oni su njihovi pastiri. Reagirati je bolje prije nego kasnije. Dobra i pravovremena suradnja je ovdje nužna i ključna, ovako vas hvataju nespremne.

Upamtite da su roditelji djece s posebnim potrebama ranjiva društvena skupina i da zahtijevaju adekvatan promišljen pripremljen i prije svega ljudski odgovor koji će zadržati dostojanstvo svetog sakramenta ali i učiniti da se ne osjećaju odbačeni, kao tisuću puta u životu, i od svoje Crkve. Moguće je uskladiti jedno s drugim.

Promišljanje unaprijed i dobra i pravovremena komunikacija ovakve će slučajeve svesti na minimum, ako i to. Nemojte se čuditi svaki put iznova jednim te istim pričama koje se odvijaju u pravilu na isti način i u pravilu isto završavaju”, napisala je Nakić.

Dvoličnost mainstream medija

Kako i kod dječaka Adama 2017., naslovi na portalima oko ovog slučaja dječaka Ante iz Benkovca, kao i komentari ispod njih, uglavnom su puni kritike prema svećeniku i Crkvi uopće. Odjednom ima je stalo da djeca primaju sakramente, iako u isto vrijeme promoviraju eugeničke pobačaje nerođene djece upravo s takvim poteškoćama.

Uz to, novinari mainstream medija pokazuju bazično nepoznavanje nauka Katoličke crkve, Euharistije, sakramenata i dostojanstvo istih. Nikako im nije jasno kako hostija na podu može biti svetogrđe i veliki problem.

No, ako znaju da je za Katolike hostija Tijelo Kristovo, možda bi im bilo nešto jasnije.

Prisjetimo se samo videa iz 2015. na kojem poljski predsjednik Andrzej Duda hvata hostiju koju je odnio vjetar, čuva među dlanovima poput najvećeg blaga i nosi ju kardinalu koji je u tom trenutku pričešćivao.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.