Nove izmjene zakona: Sankcionirat će se samo teško sramoćenje

Fah

Po predloženim izmjenama Kaznenoga zakona koje je izradilo Ministarstvo pravosuđa ostaju odredbe o kaznenom djelu sramoćenja, ali u znatno suženom i promijenjenom obliku po kojem će se sankcionirati samo najteži oblici tog kaznenog djela koje bi se zvalo teško sramoćenje, izjavila je danas načelnica Sektora za kazneno pravo u Ministarstvu pravosuđa Ana Kordej.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predložene izmjene Ministarstvo pravosuđa objavit će u ponedjeljak na svojim mrežnim stranicama i time otvoriti javnu raspravu, a Kordej ih je najavila na tribini Hrvatskog novinarskog društva pod nazivom “Medijsko zakonodavstvo”, na kojoj je savjetnik za medije ministrice kulture Milan F. Živković za kraj mjeseca najavio predstavljanje projekta “Medijske politike”.

Predstavnici HND-a na čelu s predsjednikom Zdenkom Dukom izrazili su neslaganje s predloženim izmjenama kaznenoga zakona, predloživši da se kazneno djelo sramoćenja potpuno izbaci.

Obrazlažući predložene izmjene Kordej je navela da se ostalo pri sustavu da postoje tri kaznena djela protiv časti i ugleda – uvreda, kleveta i sramoćenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sramoćenje se predlaže u znatno promijenjenom obliku i pojednostavljeno u smislu bilo kakvog dvojbenog tumačenja. Najsporniji dio u kojem je teret dokaza istinitosti padao na okrivljenika, predloženim je izmjenama znatno olakšan jer je smanjen broj okolnosti dokazivanja”, rekla je Kordej, ističući da je najspornija odredba bila ona koja je propisivala kada nije dopušteno dokazivati istinitost.

Napomenula je i kako je najvažnija novost uvođenje novog članka o isključenju protupravnosti za kaznena djela uvrede i teškog sramoćenja. Time bi se, kako je rekla, apostrofiralo sužavanje dosega toga kaznenog djela na način da će se sankcionirani najteži oblici.

Kordej je istaknula intenciju da se maksimalno eskulpiraju novinari i ostali koji obavljaju sličan posao, odnosno da se isključuje njihova protupravnost ako djeluju u javnom interesu. Navela je da je po podacima od prije tri mjeseca, po važećem Kaznenom zakonu bilo šest pravomoćnih presuda za kazneno djelo sramoćenja i niti jedna nije bila protiv novinara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednica HND-a Slavica Lukić, inače nepravomoćno osuđena za kazneno djelo sramoćenja za objavljeni članak da je tvrtka Medikol, unatoč golemom novcu dobivenom od HZZO-a na listi poreznih dužnika, zauzela se za brisanje sramoćenja.

Navela je da novinari u komercijalnim medijima rade uglavnom u statusu RPO, (prikriveni radni odnos), da su nezaštićeni i rade po naputku urednika i u strahu da ne izgube i takav posao. Nedopustivim je ocijenila da je teret dokazivanja za kazneno djelo sramoćenja na novinarima, a ne na nakladniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.