Od stranačkih referenduma do zaštite obitelji i e-glasovanja: Što je Plenković obećavao HDZ-ovcima od 2016.?

Plenković
Foto: Fah

Premijer Andrej Plenković je prije 6 godina bio europarlamentarni zastupnik te postao kandidat za predsjednika HDZ-a, nakon što je Tomislav Karamarko tadašnji predsjednik HDZ-a i prvi potpredsjednik Vlade dao ostavku na sve političke funkcije. Plenković je u to vrijeme predstavljan kao demokršćanski političar koji želi modernizirati HDZ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo nekoliko mjeseci prije parlamentarnih izbora Plenković je predstavio svoj program za HDZ za koji je tvrdio kako će biti i program za cijelu Hrvatsku, kada stranka dođe na vlast.

U svom programu Plenković je tvrdio kako želi “ostati privržen našem hrvatskom identitetu, tradiciji, kulturi i jeziku, njegujući temeljne narodnjačke, demokršćanske i univerzalne humanističke vrijednosti koje dijelimo”.

>Plenković još prije 5 godina nije dopustio da se obitelj definira kao zajednica mame, tate i djece

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Što su Plenković i HDZ govorili o izbornom zakonu u BiH, a sada šute?
On je govorio i da promjene u HDZ-u trebaju biti usmjerene na veće sudjelovanje članova u formiranju stranačkih politika. Tvrdio je da će to postići snažnijim položajem Središnjeg odbora pa i uvođenje instituta unutarstranačkog referenduma, stvaranjem preduvjeta za elektroničko glasovanje.

Unatoč tim obećanjima Plenković je danas percipiran kao najliberalniji lider te stranke i to do te mjere, da pokraj HDZ-a i ne postoje potrebe za SDP-om, koji se našao na povijesno niskoj razini podrške, prepolovljen u Saboru na posvađane frakcije.

Unutarstranački izbori, obitelj pod posebnom zaštitom države i rodna ideologija

Najočitije prekršeno ili možda lažno obećanje bilo je uvođenje mehanizma unutarstranačkih referenduma kako bi članovi mogli kreirati politike i ideološki profil stranke. Plenković ne samo da nije uveo unutarstranačke referendume već je na državnoj razini referendume hrvatskih građana otvoreno sprječavao proceduralnim manipulacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok je uoči dolaska na čelo HDZ-a govorio da želi “ostati privržen našem hrvatskom identitetu, tradiciji, kulturi i jeziku”, Plenković je uoči parlamentarnih izbora putem lijevo orijentirano Jutarnjeg lista poručio: “Moja je misija promijeniti HDZ, a nakon toga Hrvatsku”.

Dvije godine poslije Plenković je naredio ratifikaciju kontroverzne Istanbulske konvencije (IK) koja je rodnoj ideologiji utabala sigurni put do obrazovnih institucija. Ne samo da je ratificirao provođenje radikalne politike tzv. “progresivizma” nasuprot i s ciljem uništavanja tradicionalnih vrijednosti, poput tzv. stereotipa o “rodnim ulogama” – već je Plenković zbog IK ušutkavao i raspuštao ogranke i smjenjivao tajnike HDZ-a.

Gotovo je nemoguće zamisliti, ali Plenković je u svom programu za predsjednika HDZ-a naglašavao da “temeljna jedinica ljudskog društva, obitelj mora biti pod posebnom zaštitom države”. “Zalažem se za formiranje kvalitetne sveobuhvatne i funkcionalne podrške mladima, roditeljima i obiteljima kojom bi olakšali usklađivanje roditeljskih i radnih obveza”, tvrdio je tadašnji kandidat za predsjednika HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nikad više zakona u suprotnosti s desnim i konzervativnim načelima

Iako je Plenković najdugovječniji premijer, ima, kako tvrdi, stabilnu većinu Saboru, a u Ustavnom sjede većinom suci koje je odabrao HDZ obitelj nije pod posebno zaštitom države. Unatoč kontroli izvršne, zakonodavne i sudbene vlasti, HDZ-ova dva mandata upravljanja državom bit će zapamćena po zakonskim izmjenama koje su u dijametralnoj suprotnosti sa svim desnim i konzervativnim načelima, od toga da postoji više vrsta obitelji pa do toga da homoseksualni parovi mogu udomljavati djecu.

Plenković je u programu naglašavao i skrb o Hrvatima u BiH, te je u tom kontekstu govorio: “Kontinuiranim dijalogom sa susjednim državama Hrvatska mora nastojati riješiti preostala otvorena pitanja, uključujući pitanja razgraničenja, kao i paket pitanja u odnosima sa Srbijom koja su posljedica agresije na Hrvatsku”.

Ipak, do danas se ne nazire kada će i hoće li doći kraj diskriminiranju Hrvata u BiH, a ne vidi se kraj graničnom sporu sa Slovenijom niti rješavanju ijednog pitanja sa Srbijom, a pogotovo ona vezana uz velikosrpsku agresiju.

Plenković je u programu tvrdio da će HDZ pod njegovim vodstvom ići u koalicije sa svjetonazorski i programski kompatibilnim strankama, a upravo je pod njegovim vodstvom HDZ išao u neprirodnu koaliciju s HNS-om, Radimirom Čačićem dok su mu većinu u Saboru održavali bivši SDP-ovci opterećeni raznim sudskim postupcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konačno, jedno od predizbornih obećanja Plenkovića na parlamentarnim izborima 2016. bili su uvođenje dopisnog i elektroničkog glasovanja kojemu se danas protivi, a na parlamentarnim izborima 2020. obećavao je neradnu nedjelju za trgovce koji to žele, što još uvijek nije zakonski omogućeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.