Odbacite prijedlog Zakona o životnom partnerstvu jer izigrava volju birača

Povodom izglasavanja Zakona o životnom partnerstvu Udruga U ime obitelji uputila je pismo saborskim zastupnicima u kojem traži da kao predstvnici hrvatskih građana odbace još jedan pokušaj Vlade Zorana Milanovića i ministra Arsena Bauka da nametnu zakon suprotan jasno izrečenoj volji birača u nastojanju da redefniraju brak i obitelj i nastavljaju sa ideološkim podjelama u Hrvatskoj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Držimo da je Vaša, osobna odgovornost za izglasavanje ovog zakona tim veća što su upravo o braku, posvajanju djece i obitelji građani koje predstavljate po prvi puta u povijesti hrvatske države izrekli svoje nesumljivo mišljenje putem referenduma koji su sami pokrenuli. Očekujemo da prednost u glasovanju o ovom prijedlogu koji pred vas donosi ministar Bauk date biračima, građanima Hrvatske i zaštiti demokracije u Hrvatskoj onemogučujući vladi da uz Vašu, osobnu pomoć, promiče zakone kojima nameće ideologiju pozivajući se na slobodu. Ovaj poziv na osobit način upućujemo saborskim zastupnicima iz vladajućih stranaka – Vaša je dužnost zastupati zakonite interese i poštivati vrijednosti većine birača u Hrvatskoj, a ne predsjednika/predsjednice svoje stranke”, stoji u pismu.

Navode da čak i ako se zastupnik osobno ne slažete s mišljenjem ili vrijednostima većine Hrvata vezanim za posvajanje djece, braka i obitelji – njihova je dužnost zastupati njihove zakonite interese. Udruga U ime obitelji ističe kako prvenstveno žele ukazati kako smatraju iznimno važnim da se “usprotivite izglasavanju istoga, jer donošenje ovog zakona, u obliku kakav je sada predložen, apsolutno predstavlja izigravanje volje birača iskazane na prvom ustavotvornom narodnom referendumu u prosincu 2013., te stvara veliko nepovjerenje građana u pravnu državu i vladavinu prava.

Ne manje bitno, Prijedlog zakona neusklađen je s ostatkom pravne stečevine RH, unosi ozbiljne prijetnje slobodi misli, govora, odgoja i vjeroispovijesti te na kraju uspijeva biti čak i diskriminatoran, a sve u cilju očitog pokušaja stvaranja paralelnog zakonodavstva odnosno “istospolnog braka“ pod drugim imenom. Evidentno je da se navedenim Prijedlogom uvode instituti iz obiteljskog prava i postupaka koji se faktično odnose na brak i bračne odnose te se uređuju na identičan način, samo pod drugim nazivom. smatramo u potpunosti životno i pravno neprihvatljivim, budući da su birači na nedavno provedenom referendumu poslali širu vrijednosnu poruku o zaštititi sadržaja braka, a ne samo njegovog naziva te se na ovaj način pokušava izmanipulirati volja građana izražena na referendumu, a što svakako dovodi do demokratske i pravne nesigurnosti, navode predstavnici Udruge U ime obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatraju kako bi ovakav Zakon o životnom partnerstvu onemogućio hrvatskim malim i velikim poduzetnicima te zaposlenicima u državnoj upravi da djeluju u slobodi po svojoj savjesti. Predložena odredba članka 71. prisilit će ne samo državne službenike, već i privatnike: glazbenike, cvjećare, pekare, slastičare, organizatore vjenčanja, vlasnike prenoćišta itd. – na obvezu sudjelovanja u „ceremoniji“ životnih partnera ili npr. izdavanju sobe s bračnim krevetom, bez obzira na vlastita filozofska ili vjerska uvjerenja. Time se poriču ustavne kategorije prepoznate kao poduzetnička i tržišna sloboda (čl. 49. Ustava) te sloboda savjesti i očitovanje vjere ili drugog uvjerenja (čl. 40. Ustava).

U pismu ističu kako je ministar Bauk izjavio da matičari nemaju pravo na prigovor savjesti prilikom sklapanja životnog partnerstva osoba istog spola, iako se polovica matičara u Hrvatskoj protivi sudjelovati u sklapanju takvog partnerstva. Iskustva u državama koje su na ovaj način regulirali pitanje istospolnih zajednica pokazuje da će isto pravo, u vidu slobodnog i samostalnog vođenja svojeg posla i poduzeća, izgubiti fotografi, cvjećari, pekari, ugostitelji te ostali mali i veliki poduzetnici, kao i učitelji koji će trebati poučavati o životnom partnerstvu kao o braku.

Najvažnije, najveća prava i sigurnosti izgubit će najnezaštićeniji među nama – djeca, koju će moći odgajati „dvije mame“ ili „dva tate“, bez obzira što to nije u najboljem interesu djece, kako pokazuju brojna znanstvena istraživanja, i čemu se većina građana u Hrvatskoj protivi bez obzira na stav o definiciji braka. Moramo upozoriti da bi donošenje Zakona o životnom partnerstvu na temelju ovakvog Prijedloga stvorilo veliku pravnu nesigurnost i otvorilo mnogo nejasnoća budući da materija samog zakona zadire u dvadesetak drugih zakona (primjerice, Obiteljski zakon, Zakon o suzbijanju diskriminacije, Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju, Zakon o hrvatskom državljanstvu itd.), a za koje ovaj zakon nije lex specialis. Upravo zbog navedenog, možemo slobodno reći da bi ovakav zakon, u obliku u kakvom je sada, u stvarnosti bio samo ideološki dokument bez utemeljenja u većinskom uvjerenju hrvatskih građana. Kod uvodnog opisa – tzv. Ocjene stanja i osnovnih pitanja koja se trebaju urediti zakonom te posljedice koje će donošenjem zakona proisteći – navedeno je niz paušalnih i neistinitih konstatacija. Tako se npr. navodi kako: „… iz sveg navedenog proizlazi da postojeći pravni okvir ne pruža minimum prava koja su nužna za uspješno funkcioniranje zajednice osoba istospolne orijentacije…“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navedena tvrdnja je netočna, jer u Republici Hrvatskoj ta su prava već osigurana zakonom, jedino je uvijet da par zajedno živi 3 godine ili ima zajedničko dijete. Isto tako, što predstavlja pojam „minimum prava“? Ističemo kako taj pojam nije niti određen niti odrediv te je slijedom toga navedena tvrdnja u potpunosti besmislena. Općenito se kroz prijedlog provlači miješanje pojmova prava i povlastica. Ne postoji pravo na „istospolni brak“, ne postoji pravo na dijete, ali postoji pravo na slobodu misli, savjesti, vjeroispovijesti, izražavanja, udruživanja i definiranja vlastite sreće.

“Dodatno, indirektno se kroz ista prava i obveze „životnih partnera“ i bračne zajednice daju prava i povlastice za koja ne postoji društveno opravdanje niti znanstveni konsenzus, te, još k tome, u izravnoj suprotnosti sa sadašnjim zakonskim rješenjima. Tako se u čl. 68. Prijedloga zakona daju ista prava i povlastice vezano za zdravstveno osiguranje i zdravstvenu zaštitu, što znači da se, primjerice, daje pravo na medicinski potpomognutu oplodnju i to subvencioniranu od strane poreznih obveznika kroz zdravstveno osiguranje?! Ujedno, u potpunosti je neistinit navod kako postojeći pravni okvir nije u skladu s nadređenim pravom Europske unije jer ne postoji niti jedan međunarodni dokument koji opisano određuje ili potvrđuje”, zaključili su predstavnici Udruge U ime obitelji u svom pismu saborskim zastupnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.