Odgođeno glasovanje o ukidanju obvezne članarine – što ona znači za opstanak HGK?

foto HINA/ Admir BULJUBAŠIÆ/ abu

Saborski zastupnici u petak su trebali glasovati o prijedlogu kojim bi se ukinulo plaćanja obvezne članarine Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK). Ipak ta je odluka je odgođena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Raspudić odgovorio Plenkoviću: Više nema većinu u Saboru pa se služi Vučićevom patetikom

> Plenković: ‘Oporba radi cirkus i ruši kvorum, ovo im neću zaboraviti nikada’

> Bartulica o srušenom kvorumu zbog HKG: Nećemo pristati na igrokaz od HDZ-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković komentirao je isključivanje prijedloga o članarinama u HGK s plana glasovanja.

“Oko toga ne možete tražiti stanku.”, poručio je zastupnicima i dodao: “Za dnevni red je zadužen predsjednik Sabora. Ja ću tu točku staviti na dnevni red i glasovanje će se održati kad se steknu uvjeti, a danas su me klubovi zastupnika vladajuće većine zamolili da zbog dodatnih konzultacija ne glasujemo o toj točci. Njima ću izići u susret. Kad se steknu uvjeti, o tome će se glasovati. Predsjednik Sabora stavlja točke onako kako smatra da treba.”

Mostov Nikola Grmoja, kazao je kako su se “potpisi skupili” i kako glasovanje može biti provedeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nemojte štititi HKG gdje uhljebljujete svoje kadrove. To je jedini zakon kojeg smo raspravili ovaj tjedan, a kojeg niste stavili na glasovanje. Dosta je vašeg harača nad hrvatskim poduzetnicima.”, poručio je Grmoja.

“Ne postoji poslovnička odluka da se nešto što je raspravljeno stavi kad se oporba odluči. Ne štitim uhljebe.”, kazao je Jandroković, a poslije i dodao: “Tu točku nisam skinuo s dnevnog reda, nego će biti – kada se završe konzultacije u redovima vladajuće većine”

Glas poduzetnika: Mnogi ističu da od dana učlanjenja nisu dobili niti e-mail

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proteklih mjeseci hrvatski poduzetnici sve su glasniji u kritikama na račun Hrvatske gospodarske komore, stručno-poslovne organizacije u kojoj su članstvo i članarina obvezni. U prošlosti je bilo više pokušaja ukidanja obavezne članarine, ali svi su propali. Ako prođe Mostova inicijativa, bit će to velik udarac za HGK koji zapošljava oko 500 ljudi, ali donijet će olakšanje za poduzetnike koji su teško pogođeni koronakrizom. Ističe se kako je sada idealno vrijeme za provedbu reformi i ukidanje većine parafiskalnih nameta kako bi se gospodarstvo što prije oporavilo od krize.

> Što je HGK i zašto su slovenske i estonske komore puno efikasnije?

U listopadu je Udruga Glas poduzetnika pokrenula peticiju za ukidanje obveznog članstva u HGK i HOK-u te je prikupila oko 10 tisuća potpisa. Most je u Saboru, također u listopadu, uputio u proceduru prijedlog zakona za ukidanje obvezne članarine u HGK, na koje je Vlada Andreja Plenkovića dala negativno mišljenje.

Udruga Glas poduzetnika za Narod.hr kritizirala je rad Komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prema našim saznanjima, većina poduzetnika nema nikakvu korist od HGK, a mnogi od njih ističu da od dana učlanjenja nisu dobili niti e-mail. U zadnje vrijeme HGK promovira i ističe projekt „Digitalna komora“ za koji su članovi UGP-a u jednom od naših istraživanja zaključili da ne znaju čemu točno služi i kakvu korist imaju od toga. HGK provodi projekte od kojih poduzetnici nemaju nikakve koristi i rade ih kako bi mogli opravdati svoje postojanje. Za razliku od sličnih komora u drugim zemljama, HGK s obzirom na broj zaposlenih radi vrlo malo za poduzetnike. Ako već morate plaćati prisilnu članarinu, logično bi bilo da ta komora radi nešto za vas i da vam pomaže u vašem poslovanju.”, odgovorili su iz udruge na upit Narod.hr-a i dodali:

“Udruga Glas poduzetnika je ZA ukidanje obvezne članarine u HGK jer smatramo da navedena institucija ne radi u interesu svojih članova.”

> Udruga Glas poduzetnika: HGK ne radi u interesu svojih članova

Članarina HGK-u plaća se ovisno o veličini tvrtke

Kako Hrvatska gospodarska komora ističe, ona predstavlja svoje članove i članice, koje su to prisilno, i u inozemstvu. Tako ova komora ima predstavništva u Republici Srbiji, Kini, Rusiji i Bruxellesu te 2 ureda u BiH – jedan u veleposlanstvu Hrvatske, a drugi u Mostaru.

Predsjednik Hrvatske Gospodarske komore je Luka Burilović, te ona ima još pet potpredsjednika. Isto tako, HGK danas ima 6 direktora, a još 2014. godine imala je čak 17 direktora.

U prošloj godine HGK je morao revidirati svoje poslovne planove zbog koronakrize. Očekivali su prihode od 233 milijuna kuna, da bi to smanjili na 187,3 milijuna kuna. Najviše zato što nisu mogli ubrati planirani prihod od članarina.

Naime kako bi pomogla svojim najugroženijim članovima, Komora je privremeno ukinula obavezno plaćanje članarine za tri mjeseca u vrijeme prvog vala korone te za studeni i prosinac, kad je uveden drugi lockdown.

Isto tako, sve tvrtke koje su osnovane poslije 1. siječnja 2020. oslobođene su članarine za 2021., a one koje su krenule s radom od 1. siječnja ove godine oslobođene su plaćanja članarina do kraja 2022. godine.

Članarina HGK-u plaća se ovisno o veličini tvrtke (visini aktive, prihoda i broja radnika). Najveći broj firmi, njih 97 posto, mjesečno plaća 42 kune. Preostale dvije skupine plaćaju članstvo u Komori 1083 kune, odnosno 3973 kune mjesečno.

Od ukupnih prihoda Komore oko 70 posto dolazi od obavezne članarine dok od prodaje usluga ima samo oko pet posto prihoda. Ostatak su razni ostali prihodi, poput prihoda od imovine, transfera iz proračuna lokalnih jedinica i slično.

Prema financijskom planu za 2021., HGK očekuje 199 milijuna kuna ukupnih prihoda, od čega bi 144,6 milijuna bili prihodi od članarina.

Rashodi će iznositi također oko 199 milijuna kuna, od čega 62,5 milijuna kuna odlazi na troškove za radnike (oko 30 posto od ukupnih rashoda). Planirani troškovi za radnike su za 20 milijuna kuna manji nego u 2020. jer se smanjuje broj zaposlenika za oko 30 posto zbog digitalizacije HGK i koronakrize.

Uglavnom, ako prođe prijedlog i ukine se plaćanje obavezne članarine, bit će to najveći izazov za HGK nakon velike afere koja ga je uzdrmala prije osam godina. Tad je uhićen njegov dugogodišnji čelnik Nadan Vidošević zbog osnovane sumnje da je oštetio Komoru za čak 43 milijuna kuna. Taj slučaj još uvijek nije došao do pravomoćnog sudskog pravorijeka, piše tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.