“Posebno vjerujem sucima kojima se u postupcima i obraćam putem svojih klijenata. Zato je izrazito bolno kada se koji sudac nađe pod sumnjom za vrlo teška kaznena djela, a ovdje postoji osnovana sumnja u vrlo teško kazneno djelo gospođe sutkinje.”, komentirao je odvjetnik Željko Olujić uhićenje Vesne Malenice, sutkinje Trgovačkog suda u Zagrebu zbog sumnje u zloupotrebu položaja i ovlasti.
“Zloupotreba službenog položaja je jedno od vrlo teških i kaznenih djela. Uz to, i sama USKOK-ova sumnja je i na jednom stečajnom upravitelju. Javnosti mogu reći da ja nisam sudac u ovom predmetu i ne mogu presuditi. Uostalom, niti javnost nema dovoljno obavijesti o čemu se radi. No, ako mi vjerujemo sucima, a moramo im vjerovati, vjerujemo i državnom odvjetništvu. Ovdje u konretnom slučaju USKOK-u. Taj pojam osnovane sumnje postoji, a koliko je ta sumnja osnovana vidjet će se kada dođe do samog kaznenog postupka.”, rekao je odvjetnik Željko Olujić.
> Uhićena sutkinja Trgovačkog suda Malenica opetovano postavljala Hrkaća kao stečajnog upravitelja?
Stečajni upravitelj
Uz Vesnu Malenicu, sutkinju Trgovačkog suda u Zagrebu, u ponedjeljak je uhićen i stečajni upravitelj Pero Hrkać. Prema pisanju medija, Malenica i Hrkać zlorabili su svoje funkcije kako bi pogodovali strankama u stečajnim postupcima. Tvrtke kojima je Hrkač bio stečajni upravitelj navodno su od 2008. do ove godine oštećene za 45,7 milijuna kuna. Odvjetnik Olujić je napomenuo nešto što već duže sa svojom višegodišnjom praksom uočava.
“Sustav stečajnog upravitelja je vrlo problematičan, naime stečajni upravitelj ni ne treba imati završen dodiplomski studij, zakonom nije regulirano točno da se odredi na koji način stečajni upravitelj funkcionira i kako se postavlja. Nažalost nije predviđeno da stečajni upravitelj bude iz struke firme u kojoj provodi stečaj, a samim stečajnim zakonom dane su mu vrlo velike ovlasti. Mislim da taj zakon o stečaju valja mijenjati jer dolazi do ovakvih incidentnih situacija, gdje je osnovano sumnjiva osoba bila stečajni upravitelj u tvrtkama o čijem poslovanju on pojma nema.”, rekao je Olujić.
Veće kazne za suce
Kazne za suce u takvom slučaju su veće od kazni koje bi dobio netko tko nije u sudbenoj vlasti.
“Ukoliko bi se utvrdila kaznena odgovornost zloupotrebe položaja, pa čak i da je to učinio sudac, to čini daljnju otegotnu okolnost. To bi rezultiralo većom kaznom, nego što bi inače bila u drugim slučajevima.” rekao je odvjetnik Olujić.
Ročište na kojem bi sudac istrage trebao odlučiti o istražnom zatvoru za osumnjičene da su nezakonitostima u stečajnim postupcima zaradili 27,5 milijuna kuna zakazano je na zagrebačkom Županijskom sudu u četvrtak u 10,30 sati.
Odvjetnik Olujić je napomenuo kako se ne treba zaletavati niti unaprijed nekoga osuđivati.
“Svatko je nevin dok mu se pravomoćnom presudom ne dokaže krivnja. U svakom slučaju vjerujem da će se ovaj predmet razriješiti tim više što postoji osnovana sumnja da je to djelo počinila sutkinja Trgovačkog suda u Zagrebu, osoba koja bi trebala imati posebno naše povjerenje.”, zaključio je Olujić.
Uz sutkinju i Hrkača koji je po tvrdnjama tužiteljstva sve osumnjičene povezao u “zajedničko djelovanje” u akciji su uhićeni i Hrkačeva tajnica Tatjana Kušec, Miroslav Mitak i Josip Debić, dok se Milan Lučić osumnjičen za pomaganje u zlouporabama, po riječima njegova branitelja, nalazi u Austriji.