Vladin prijedlog da se broj ureda državne uprave sa sadašnjih 20 smanji na pet, saborska je oporba danas iščitala kao najavu teritorijalnog preustroja države, zamjerajući Vladi da to čini ‘ad hoc’, parcijalno i bez analize učinaka.
“Možemo se praviti ćoravi pokraj zdravih očiju, ali ovime se šalje jasna poruka – donijeta je politička odluka da se Hrvatska reorganizira u pet regija”, ustvrdio je laburist Dragutin Lesar u raspravi o izmjenama Zakona o sustavu državne uprave.
Podsjetio je da je Hrvatska u proteklih 20-ak godina išla u proces dekoncentracije, a sada je nastupio proces koncentriranja. Svaka dva tjedna dolazi jedan potez te nove koncentracije, od pravosuđa, do policijskih uprava, no problem je što se ne zna cjelina, upozorio je Lesar.
HDZ-ov Davor Božinović istaknuo je kako cjeline nema jer nema ili političke volje ili političke hrabrosti da se govori o cjelini reformi. “Bojim se da ovim putem, s ovakvim ‘ad hoc’ mjerama, zapravo se samo bavimo hinjenjem reformi”, naglasio je Božinović.
Hrvatskoj su potrebne reforme, poručuje Josip Salapić (HDSSB) i podsjeća da imamo 557 teritorijalnih jedinica, iako bi s obzirom na broj stanovnika mogli funkcionirati s upola manje. Treba, dodaje, samo zbrojiti koliko ima službenih vozila u lokalnoj upravi, koliko se plaća službenih telefona i koliko je milijuna kuna potrošeno u proteklim godinama.
Otpor reformama vidi prije svega u politici koja, kaže, stoji iza svega. “Ako je neki župan iz HDZ-a, to ne odgovara stranci jer će se izgubiti baza, odnosno moć da lokalni čelnik svojom pozicijom organizira pomoć stranci. Bit će tu puno ljutnje i podmetanja, ali nije važno, važno je da ćemo poručiti građanima da je reforma nužna, rekao je Salapić.
Podržao je ideju da se građanima omogući da se na referendumu izjasne o teritorijalnom ustroju.
Oporbi je dvojben Vladin prijedog da predstojnici pet ureda državne uprave budu državni dužnosnici, te što zakon ne navodi imena ureda i njihova sjedišta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa