Orešković brani Tomaševića i napada Povjerenstvo: Podsjetimo do čega je doveo njezin ‘slučaj Karamarko’

Dalija Orešković stala uz Tomaševića
Zagreb, 08.10.2020 - Nastavak 3. sjednice Hrvatskog sabora koja je započela himnom i minutom šutnje povodom obilježavanja Dana sabora. Na fotografiji Tomislav Tomašević, Dalija Orešković. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Dalija Orešković, zastupnica Centra, stala je u obranu Tomislava Tomaševića. U svom je govoru u Hrvatskom saboru komentirala otvaranje postupka Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa u Tomaševićevom slučaju, zagrebačkog gradonačelnika iz redova ekstremne ljevice Možemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak je pokrenut zbog imenovanja u Zagrebačkom Holdingu koje je Tomašević, suprotno predizbornim obećanjima, vršio bez javnog natječaja. Orešković je iznijela insinuacije da je Povjerenstvo sada postalo igračka u rukama vladajućih.

Orešković, bivša čelnica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, u svom je govoru najprije navela da postoje dva različita zakona na snazi koji propisuju različita djelovanja u navedenom pitanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Povjerenstvo je 2013. zauzelo jednoobrazno i nedvosmisleno tumačenje da u slučaju kolizije dva pravna zakona iste pravne težine prednost ima onaj zakon koji je kasnije donesen. To je u ovom slučaju bio Zakon o lokalnoj i područnoj samoupravi pa se njemu dala prednost.”

> Dr. sc. Hrvoje Pende: Tko stvara ‘femme fatale’ hrvatske ljevice i gdje je nestala knjiga?

> Branitelji Milanu Bandiću i Daliji Orešković: ‘Spremni ste preko leševa do fotelja!’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Raspudić u Petom danu: “Dalija Orešković se bori protiv korumpiranog sustava, a sama dolazi iz njega”

Stala uz Tomaševića

“I takvo stajalište bilo je primjenjivano od 2013. do danas, svih ovih godina. Kroz dva ciklusa lokalnih izbora, kroz sve predmete”, navodi. Orešković je dodala kako se sada nakon svih tih silnih godina dogodilo da je “Povjerenstvo nakon prvog kruga lokalnih izbora 2017. donijelo uputu kojom za 180 stupnjeva zauzima potpuno drugačiji stav.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Unatoč tom što je 2017. to isto Povjerenstvo uputilo Vladi i Ministarstvu pravosuđa teze za izmjenu zakona kojim predlaže da se članak 15. – taj sporni članak koji je sada osnova za pokretanje postupka protiv Tomaševića po službenoj dužnosti – briše iz zakona. Takav stav bivšeg saziva Povjerenstva prihvatio je i novi saziv Povjerenstva. Unatoč tome što je 25. svibnja Povjerenstvo donijelo novo tumačenje, pet dana kasnije upućuje Saboru izvješće o radu za prošlu godinu u kojem ponovno ostaje kod svog stava da se članak 15. mora brisati iz Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Sve ovo upućuje na moju sumnju da je Povjerenstvo postalo igračka u rukama vladajućih”, smatra Orešković, bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

“Ako se prihvati ovo novo tumačenje”, dodala je, “moglo bi dovesti do blokade i usporavanja upravljanja u svih 576 lokalnih jedinica i do sprječavanja promjena koje očito žele ostvariti vladajući na štetu građana.”

“Ovakvu blamažu i sramotu u radu Povjerenstva nisam očekivala”, ustvrdila je. Tumači kako ona ovdje ne brani Tomislava Tomaševića nego zakon, princip, pravnu sigurnost i dosljednost u primjeni pravnih normi. “Ovako bih postupila da se ovdje radi o bilo kome od vas”, zaključila je svoje izlaganje zastupnicima.

Doprinos Dalije Orešković u rušenju Tomislava Karamarka

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, u njezinom mandatu predsjedanja Povjerenstvom za sukob interesa, kažnjavani su Milan Bandić, Željko Kerum, Andrea Zlatar Violić, Marino Lovrić Merzel i Siniša Varga. Pokrenula je čak dva postupka protiv Kolinde Grabar-Kitarović i presudila Tomislavu Karamarku, o čemu je Narod.hr pisao.

>Kronologija rasprave o opozivu Tihomira Oreškovića

>Samo je jedan premijer od osnutka hrvatske države smanjio javni dug – Tihomir Orešković

Povjerenstvo s Dalijom Orešković na čelu u lipnju 2016. donijelo je odluku da je tadašnji potpredsjednik Vlade i čelnik HDZ-a Tomislav Karamarko, sudjelujući u raspravama o sudskim sporovima koje je vezano uz Inu Hrvatska vodila s mađarskim MOL-om, bio u potencijalnom sukobu interesa te da je povrijedio načela djelovanja obnašanja dužnosti. Karamarko je, tvrdilo je Povjerenstvo, povrijedio načela poštenog, savjesnog i odgovornog postupanja jer je Vladi, svojoj stranci, koalicijskim partnerima i javnosti prešutio da njegova supruga Ana Karamarko niz godina posluje s Jozom Petrovićem, lobistom MOL-a u Hrvatskoj.

U veljači 2020. godine Karamarko je podignuo ustavnu tužbu protiv odluke Povjerenstva o sprečavanju sukoba interesa. Presudom Upravnog suda od 24. veljače 2021. bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko dobio je pravnu zadovoljštinu da je Povjerenstvo pod predsjedanjem Dalije Orešković donijelo nezakonitu i po Tomislava Karamarka štetnu odluku koja je izravno utjecala na njegov osobni i politički život.

Istaknuta hrvatska iseljenička blogerica i kolumnistica Ina Vukić čestitala je Tomislavu Karamarku na dostojanstvenoj ustrajnosti i strpljivom čekanju pravde upozoravajući na komunistički mentalni sklop koji dovodi do uništavanja života politički nepodobnih. “Tragedija komunističkog mentalnog sklopa koji dovodi uvijek do neispravnog načina rada i uništavanja života za neke “politički nepodobnih” vidi se i u ovom slučaju: Presudom Upravnog suda od 24. veljače 2021. godine Tomislav Karamarko dobio je pravnu statisfakciju da je Povjerenstvo pod predsjedanjem Dalije Orešković donijelo nezakonitu i po Tomislava Karamarka štetnu odluku koja je direktno utjecala na njegov osobni, tako i politički život. Čestitam Tomislavu Karamarku na dostojanstvenoj ustrajnosti i strpljivom čekanju pravde”, poručila je Ina Vukić.

>Pravomoćna presuda: Bivši HDZ-ov predsjednik Karamarko nije bio u sukobu interesa

>Snaha Slavena Letice Dalija Orešković povukla kandidaturu za predsjednicu Povjerenstva za sukob interesa

>Odvjetnički ured Dalije Orešković radio s Janafom

Razlog rušenja Vlade Tihomira Oreškovića

Valja također podsjetiti da je svojedobno neizvjesnost zbog mogućeg sukoba interesa Tomislava Karamarka bila pravi i glavni razlog rušenja Vlade Tihomira Oreškovića. Tadašnji premijer na odlasku tvrdio je da je upravo ta neizvjesnost “postala preveliki teret za aktualnu Vladu”.
“Pravi razlog za rušenje Vlade je što sam zbog zaštite nacionalnih interesa počeo raditi na rješenju spora Ina-MOL kroz nastavak arbitraže i početak novih pregovora. To nekima nije odgovaralo”, rekao je tada Tihomir Orešković, jedini premijer koji je smanjivao javni dug. Naime, od veljače do listopada 2016. u prosjeku je smanjio dug za 211 milijuna kuna mjesečno. Postupak protiv Karamarka, kojim je rukovodila tadašnja predsjednica Povjerenstva za sukob interesa Dalija Orešković, bio je jedan od razloga sumnje i neizvjesnosti zbog kojih je pala Vlada Tihomira Oreškovića.

Crvena Dalija

“Na polju rušenja Karamarka trebalo je angažirati sve snage pa je tom cilju svoj nemali doprinos dala i Crvena Dalija – aktualna hrvatska politička protozvijezda”, podsjetio je dr. sc. Hrvoje Pende analizirajući tko stvara ‘femme fatale’ hrvatske ljevice.

“Nešto drugo, društveno značajno što je gđa. Orešković učinila, osim doprinosa političkom uništavanju Tomislava Karamarka, javnosti nije poznato. Doduše, pokušavala je narušiti integritet Kolinde Grabar- Kitarović kad je od nje tražila izvješće o cilju svojedobnog puta u SAD. Za razliku od potrebe da uđe u trag svakom koraku Kolinde Grabar-Kitarović u Americi, Crvena Dalija nije bila previše zainteresirana zašto je Zoran Milanović u jesen 2013. godine sletio službenim avionom na Krk, čak ni nakon izjava njegovih protokolarnih pratitelja koji su tada, na licu mjesta, novinarima zabranili snimanje premijera s obrazloženjem da je „u privatnom posjetu“.”, istaknuo je dr. sc. Pende.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.