Osmaši navalili na obrtničke škole: Evo u koju struku masovno hrle

obrtničke škole
Foto: iStock

Anto Vidović, dugogodišnji ravnatelj Obrtničke i industrijske graditeljske škole u Novom Zagrebu, ne pamti da je ikada u ljetnom roku imao popunjenu upisnu kvotu. Za upis učenika u prvi razred 15 trogodišnjih obrtničkih programa, s ukupno 144 mjesta, prijavila su se čak 853 kandidata. Ravnatelj je prvo mislio da je riječ o pogrešci u sustavu, a potom se danima zadržao u osjećaju pozitivnog šoka – da četvero učenika na kraju nije odustalo od upisa, škola prvi put od svog osnutka 1991. godine ne bi imala jesenski rok. Za usporedbu, niz godina škola je upisivala 70-ak učenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o dobro poznatom i dugogodišnjem trendu slabog interesa za upis u obrtnička zanimanja zbog preferencije učenika i njihovih roditelja prema gimnazijama i četverogodišnjim strukovnim školama. Međutim, trend se ipak lagano mijenja. Najveći interes ove sezone Obrtnička škola ima za instalatere grijanja i klimatizacije. Za 18 upisnih mjesta prijavilo se više od 100 kandidata, od kojih je za 50-ak to bio prvi izbor, kaže ravnatelj. Slično je s keramičarima.

Promidžba zanimanja

Dogodio im se još jedan presedan: prvi su put u program autolakirera upisali djevojku. U toj su školi djevojke rijetke, ove ih se godine upisalo desetak, većinom u program staklara i pismoslikara, no ima i budućih fasaderki i dimnjačarki. Upravo njihovim upisom u školi su se dosjetili nove ideje za promidžbu strukovnih zanimanja. Naime, u jednoj od televizijskih reklama učenica ove škole, koja se obrazuje u programu rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima – kolokvijalno, bagerist – otvara mnogima omiljeno piće uz pomoć bagera.

– To je naša cura, bageristica, a iduću kampanju temeljit ćemo na našoj autolakirerki – planira ravnatelj. Porast interesa za obrtnička zanimanja i u nizu drugih škola potvrđuju podaci iz upisne baze Ministarstva znanosti i obrazovanja. U ovogodišnjem ljetnom roku upisalo se gotovo 400 učenika više nego u oba lanjska roka, ljetnom i jesenskom. Lani se, naime, u oba roka upisao 9321 učenik, a sada u ljetnom njih 9710. Prema usporednoj upisnoj listi ovogodišnjeg ljetnog i oba lanjska roka koju nam je dostavilo Ministarstvo, od 100 trogodišnjih zanimanja, njih 58 bilježi rast, a devet programa upisalo je ovoga ljeta jednak broj učenika kao i lani na oba roka, prenosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Posla ima, ali… Zašto rijetki žele u strukovne škole?

Najveći je porast broja upisanih u programu kuhar, koji je u ljetnom roku upisao 61 učenik više nego u oba lanjska, pa ih je ukupno upisanih sada 1174. Slijede automehatroničari kojih je na ljetnom roku 47 više nego u oba lanjska. Škole su ih upisale 392. Raste broj i u programu CNC operatera – 71 više nego u lanjska oba roka (ukupno je prvi razred upisalo njih 618), a bilježi se i rast broja u upisu konobara jer je pravo upisa u ljetnom roku ostvario ukupno 521 učenik, 61 više nego u oba lanjska roka. Rast broja bilježe i stolari, keramičari-oblagači, slastičari, pa i pekari, podopokrivači, stolari, željeznički prometni radnici, zidari, vrtlari, ponešto vodoinstalateri, instalateri grijanja i klimatizacije, fasaderi, pa i – dimnjačari. Slabo je i dalje s upisima u programe poput mljekara, brodograditelja i klesara.

Pozitivno mišljenje

Jedan od razloga većeg interesa učenika za upis u obrtničke programe ravnatelj Anto Vidović vidi u minulim potresima.

– Moguće je da su posljedice potresa napravile pomak u razmišljanju roditelja u smislu stvaranja pozitivnog mišljenja o graditeljskoj struci. Kada vam strada kuća, a potraga za majstorima postane nemoguća misija, tada se možda i o školi počne drukčije razmišljati. U smislu, ‘sine, možda ipak nisi za visoku školu, ali ima i zanata‘. S druge strane, poslodavci nude praksu našim učenicima gdje ih nauče onome što im treba i dobivaju gotovog majstora koji ostaje kod njih – kaže Vidović čijih je troje učenika ove godine osvojilo tri zlata i broncu na državnom natjecanju WorldSkills u organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo je tom velikom natjecanju cilj promocija strukovnih zanimanja. Mile Živčić, ravnatelj Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, napominje da od 2018. aktivno rade na promociji strukovnog obrazovanja kojom pokušavaju povećati vidljivost.

– Stvari ne idu preko noći. Upozoravamo na činjenicu da strukovno obrazovanje daje više prilika, da poznavanje vještina daje prilike za profesionalni razvoj, ali na kraju i dobar život i dobru zaradu. Mislim da smo natjecanjem WorldSkills, koje je okupilo više tisuća osnovaca, pridonijeli popularizaciji, no jasno je da je pomake nemoguće postići u kratkom roku – ističe Živčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.