Subota, 18 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Otkazivanje predavanja don Stojića: Evo što je HNS-ova ministrica Divjak odgovorila na upit Narod.hr-a

Podijeli

Nakon medijske hajke, pritiska Ministarstva znanosti i obrazovanja i otkazivanja predavanja don Damira Stojića u zagrebačkoj Školi za modu i dizajn na temu “Vjera i mladi”, poslali smo zahtjev za pristup informacijama Ministarstvu znanosti i obrazovanja u vezi otkazanog predavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Don Damiru Stojiću otkazali predavanje u školi zbog pritisaka medija i Ministarstva obrazovanja!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo što je odgovorilo ministarstvo HNS-ove Blaženke Divjak:

“Poštovani,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

nastavno na Vaš zahtjev za pristup informacijama od 30. listopada 2018. godine kojim ste tražili niz informacija vezano uz predavanje Damira Stojića u zagrebačkoj Školi za modu i dizajn, sukladno članku 23. stavku 1. točki 1., u vezi s člankom 17. stavkom 1. točkom 2. Zakona o pravu na pristup informacijama (Narodne novine, broj 25/13 i 85/15), u nastavku Vam dostavljamo traženo.

1. Je li predavanje Damira Stojića uzrokovalo kršenje etičkog kodeksa ili pravilnika škole?

To su dokumenti koje donosi školska ustanova. Za praćenje primjene odredaba Etičkog kodeksa i ispunjavanje obveza iz Etičkog kodeksa zadužena je škola koja obično u tu svrhu osniva etičko povjerenstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. U kojim situacijama je Ministarstvo znanosti i obrazovanja ovlašteno intervenirati u samostalnom i stručnom izvođenju nastave profesora koje je predviđena u planu i programu škole?

Agencija za odgoj i obrazovanje provodi stručno-pedagoški nadzor uvidom u odgojno-obrazovni rad ustanove što uključuje praćenje ostvarivanje nastavnih planova i programa.

3. Je li Ministarstvo znanosti i obrazovanja tražilo očitovanje i za sve druge vanjske predavače u ovoj i drugim školama ili smo u slučaju Damira Stojića?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo znanosti i obrazovanja unutar svog djelokruga traži očitovanja ustanova u svojoj nadležnosti kada su potrebne dodatne informacije o eventualnim daljnjim postupanjima.

4. Tko može kao vanjski predavač održati predavanje učenicima u školi te tko i na temelju kojih ovlasti odlučuje o tome?

Nastavni program/kurikulum u osnovnoj i srednjoj školi izvode učitelji i nastavnici koji imaju određenu vrstu stručne spreme, što se tiče eventualnih drugih aktivnosti/sadržaja obrazovnog karaktera koje se provode u školi i ne pripadaju u kategoriju obveznog nastavnog programa/kurikuluma, za zadovoljavanje svih stručnih pretpostavki za njihovu provedbu (sadržaj, stručne kvalifikacije izvoditelja, povezanost sa nastavnim programom/kurikulumom) nadležan je ravnatelj/ravnateljica škole, koja u suradnji sa stručnim suradnikom/suradnicima škole i učiteljima/nastavnicima trebaju utvrditi da li postoji opravdanost, osnova i potreba da se u provedbu aktivnosti vezanih za pojedini segment nastavnog programa/kurikuluma, izvaninstitucionalni odgoj, informiranje i senzibiliziranje za određene teme (npr. zdravstveni odgoj, profesionalno informiranje i usmjeravanje) angažiraju vanjski suradnici.

5. Postoje li kriteriji za selektivni pristup po kojima je nekim udrugama određenog svjetonazora dopušteno, a drugima nije održati predavanje učenicima u školama?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sukladno članku 4. stavku 10. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (Narodne novine, broj 87/08., 86/09., 92/10., 105/10., 90/11., 16/12., 86/12., 94/13.,152/14. ,7/17 i 68/18.) djeca imaju pravo na dotok informacija ili sadržaja utemeljenih na suvremenim znanstvenim i obrazovnim standardima važnim za potpun i skladan razvoj njihove osobnosti, a koje se prenose na objektivan, kritički i pluralistički način. Zadaća je javnog školskog sustava da bude neutralan i uravnotežen te da omogući djetetu ostvarivanje tog prava.

Također naglašavamo da sukladno članku 28. Zakona, škole sve manifestacije, projekte i druge aktivnosti koje nisu obvezne, a koje mogu pridonijet odgojno-obrazovnom radu mogu planirati školskim kurikulumom koji donosi školski odbor na prijedlog učiteljskog, odnosno nastavničkog vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Po kojem se kriteriju odlučuje u kojim se situacijama može, a u kojima ne može skraćivati nastavne sate te tko o tome odlučuje?

Sukladno članku 51. stavku 5. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi: „Iznimno, trajanje nastavnog sata može se mijenjati zbog posebnih okolnosti, uz prethodnu suglasnost ministarstva.

7. Na temelju čega Ministarstvo znanosti i obrazovanja smatra da je došlo do diskriminacije učenika iako je ravnateljica škole navela da oni učenici koji ne pohađaju vjeronauk nisu dužni prisustvovati predavanju?

Stav Ministarstva je jasan- da učenici i radnici Škole koji nisu vjernici ili nisu vjernici većinske katoličke vjeroispovijesti ne budu dovedeni u diskriminirajući položaj, dakle da se takve i slične aktivnosti organiziraju tako da ne budu obvezujuće za sve učenike.

Nadležnost je i obveza svake školske ustanove planirati i provoditi kulturne, javne i ostale aktivnosti u skladu s propisima pri čemu su dužne zaštititi prava i interese svih učenika.”

Ministrica Divjak ‘pritišće’ školu zbog predavanja don Damira Stojića: ‘Tražimo hitno očitovanje škole’

Iako je riječ o predavanju na koje dolazak nije bio obvezan za sve učenike, ono je otkazano.

“S obzirom na neočekivani medijski publicitet, a s ciljem zaštite učenika kao najosjetljivije skupine, javljamo kako se navedeno predavanje studentskog kapelana Zagrebačke nadbiskupije don Damira Stojića u sklopu nastave katoličkog vjeronauka s temom Mladi i vjera za učenike/-ce koji/-e pohađaju nastavu katoličkog vjeronauka, neće održati. Daljnjih izjava više nemamo”, priopćeno je iz Škole za modu i dizajn, a priopćenje potpisuje vršiteljica dužnosti ravnatelja škole dr. sc. Maja Dadić Žeravica.

Podsjetimo, nakon što je podignuta medijska hajka oko predavanja don Damira Stojića, oglasilo se i Ministarstvo obrazovanja.

“Stav je Ministarstva da učenici i radnici Škole koji nisu vjernici ili nisu vjernici većinske katoličke vjeroispovijesti ne budu dovedeni u diskriminirajući položaj, dakle da se takve i slične aktivnosti organiziraju tako da ne budu obvezujuće za sve učenike. Zatraženo je hitno očitovanje Škole o navedenom slučaju”, poručeno je iz Ministarstva za Novu TV.

Ministrica Divjak ‘pritišće’ školu zbog predavanja don Damira Stojića: ‘Tražimo hitno očitovanje škole’

Pa, iako predavanje nije bilo obvezujuće za sve učenike, ono je otkazano, a kako se čini, razlog cjelokupne hajke i otkazivanja spomenutog predavanja leži u činjenici da je don Damir – svećenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci