Snažnu eksploziju koja je u utorak ujutro u Šibeniku razbacala kamenje s gradilišta sve do stambenih zgrada na Šubićevcu, pri čemu je oštećeno šest automobila, izazvao je eksploziv zaostao od ranijeg miniranja na tom dijelu grada, kojega je aktivirao bager tijekom radova na rekonstrukciji ceste.
Šibensko-kninska policija u srijedu je priopćila kako je očevidom utvrđeno da je 36-godišnji bagerist u ulici Srednja magistrala naletio na punjenje eksploziva zaostalo od ranijeg miniranja i aktivirao ga.
Ozlijeđenih osoba nije bilo, a ukupnu nastalu štetu u policiji procjenjuju na više tisuća kuna. U kratkom priopćenju najavljuju kako će o tom događaju izvijestiti šibensko Općinsko državno odvjetništvo, pa zasad nije poznato hoće li netko i kazneno odgovarati za eksploziju.
Inače, od siline eksplozije kamenje je letjelo na sve strane i na svom putu oštetilo nekoliko parkiranih automobila, ali i vozila koja su se u tom trenutku kretala Jadranskom magistralom.
Komadi su se raspršili po dvorištu pogona obližnje pekare i napravili rupe u dvorištu, a građani su tijekom dana nalazili veće stijene po dvorištima ispred svojih stanova u stambenim zgradama na Šubićevcu. Sve se dogodilo unutar propisno ograđenog gradilišta tvrtke Sarađen, koja za Hrvatske ceste izvodi radove na budućem čvoru Meterize.
Šef gradilišta: Jednostavno se dogodilo
Upitan kako je moguće da im se desetak dana nakon kontroliranog građevinskog miniranja na gradilištu pojavilo zaostalo neaktivirano eksplozivno punjenje, koje je moglo ubiti bagerista, druge radnike, sudionike u prometu i Šibenčane na ulicama, Mate Belakušić, šef gradilišta iz tvrtke Sarađen, u srijedu odgovara kako je riječ o nezgodi koju nitko nije očekivao niti mogao predvidjeti.
“Jednostavno se dogodilo. Nezgoda je to koju nitko nije očekivao niti mogao predvidjeti, ali isto tako ne i propust bilo koga od radnika ili odgovornih na gradilištu. Nakon miniranja jedno je punjenje zaostalo i nitko od nas nije mogao znati da je još tamo. Da smo znali, spriječili bi to, no najvažnije je da nitko nije stradao i da opasnosti više nema. Bagerist je bio potresen eksplozijom, ali je dobro. Sve smo pregledali i uvjeravam vas da opasnosti više nema. Gradilište je sada sigurno, a kako je osigurano, svi građani oštećeni ovom eksplozijom bit će obeštećeni”, izjavio je Belakušić.
No, čini se da je to slaba utjeha za prestrašene građane, koji su u utorak ujutro u strahu od snažne detonacije masovno nazivali županijski centar 112 i kasnije nalazili rasuto kamenje po dvorištima.
Prestrašeni građani: Neprihvatljivo nam je da za eksploziju nitko neće odgovarati
Zoran Reljanović iz stambene zgrade koja se našla u radijusu eksplozije silno je zabrinut za sigurnost svoje obitelji, te smatra neprihvatljivim da nitko neće odgovarati zbog eksplozije.
“Moja petogodišnja unuka svakodnevno se igra u dvorištu zgrade u Ulici bana Jelačića, gdje je doletio ogroman kamen i sad mi vi kažete da nitko nije kriv? Pobogu, ljudi, 50 metara dalje je dječji vrtić ‘Osmijeh’ i kad sam vidio tu kamenčinu ispred zgrade pao mi je mrak na oči”, rekao je Reljanović za Hinu.
Tko kontrolira te radove, tko vodi računa o sigurnosti, pita se i stanar zgrade na Šubićevcu.
“Uz ovakve propuste našoj sigurnosti nisu prijetnja džihadisti, nego mi sami. Kad čujem nebulozna opravdanja odgovornih za ovaj silni propust, suzdržavam se da ne kažem nešto gore. Bojim se novog dana i apsolutno smatram da netko za ovo mora odgovarati. Za moju unuku i ostatak obitelji nema sigurnosti pokraj gradilišta, na kojem su sposobni zaboraviti na eksplozivno punjenje”, ogorčen je taj Šibenčanin.
Izvor: narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.