Hrvati u Bosni i Hercegovini, očekivano, u drugom krugu predsjedničkih izbora velikom većinom podržali su HDZ-ovu kandidatkinju Kolindu Grabar-Kitarović. Za nju je glasalo 32.467 glasača u BiH, dok je Zorana Milanovića podržao tek 2.701 glasač u BiH.
Mediji diljem Hrvatske prenosili su vijesti o gužvama u Mostaru, mnogi vjerojatno želeći time potaknuti što veću izlaznost birača koji se opredjeljuju za Zorana Milanovića.
“Velike gužve ranim jutrom zabilježene su u Mostaru.” – pisala je HINA u nedjeljno jutro.
“Ogroman odaziv u BiH, glasalo 57% više birača. Pogledajte kaos u Mostaru” – pisao je portal Index, iako bi se strpljivo čekanje u redu teško moglo nazvati “kaosom”.
“Gužve na biralištima u BiH, u Mostaru biračima u redovima donosili čaj: ”Ako treba, čekat ćemo do jutra”” – bio je naslov Dnevnika Nove TV.
“U Mostaru gužva i prije 7: Više glasača nego u prvom krugu…” – pisao je 24 sata oko 10 sati, donoseći video velikih gužvi u OŠ “Petra Bakule” .
Biračima je glasanje bilo omogućeno na 44 mjesta u BiH, od čega je 19 bilo u Mostaru. Ljudi su strpljivo čekali kako bi izvršili svoju građansku dužnost, što bi im zasigurno bilo mnogo jednostavnije da je uvedeno dopisno i elektroničko glasovanje, kao što je to predlagala GI Narod odlučuje.
> U ime obitelji: Do kada će Hrvati izvan Hrvatske na izborima biti građani drugog reda?
Dopisno i elektroničko glasovanje demokratski su standardi prihvaćeni u velikom broju zemalja, a koje preporučuju i međunarodne institucije
Dopisno i elektroničko glasovanje uvelike preporučuje i Europska komisija za demokraciju putem prava (Venecijanska komisija) u svom Kodeksu dobre prakse u izbornim pitanjima te daje upute i smjernice kako osigurati što kvalitetnije i učinkovitije dopisno i elektroničko glasovanje. Slične naputke Venecijanska komisija daje i u Izvješću o kompatibilnosti dopisnog i elektroničkog glasovanja sa standardima Vijeća Europe.
Dopisno glasovanje postoji u mnogim zemljama svijeta, a od država nama najbližim dopisno glasovanje postoji u Italiji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini. Također, mnogo je primjera država koje imaju elektroničko glasovanje – od Australije, Kanade, do Estonije, Njemačke, Francuske, Finske, Švicarske itd.
Jesu li neki od tih medija stalnim emitiranjem gužvi na biralištima u BiH htjeli što više mobilizirati Milanovićeve birače?
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.