Ovo su zaslužni Zagrepčani u režiji Možemo: Čavajda, Ceci, udruga za migrante, kolumnistica Novosti…

novosti
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona, iStock

Mirela Čavajda, Saša Ceci, Ana-Marija Šimundić neki su od, možemo reći, spornih nagrađenih osoba u Gradu Zagrebu. No, osim njih, možemovska vlast odlučila je nagraditi i Udrugu „Zemljani – Are You Syrious?“ koja podržava masovne ilegalne migracije te kolumnisticu Pupovčevih Novosti Olju Savičević Ivančević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga “Zemljani – Are you Syrious”, osnovana 2015., poznata je po tome što podržava masovne ilegalne migracije te pomaže ilegalnim migrantima. Tako je 2018. jedan od volontera Udruge kažnjen zbog pomaganja skupini migranata da ilegalno prijeđu hrvatsku granicu u mjestu Strošinci. Volonter Dragan Umičević na prekršajnom sudu u Županji kažnjen je novčanom kaznom od 60 tisuća kuna. Umičević je proglašen krivim zbog optužbi da je 21. ožujka 2018. u 2,25 sati kod mjesta Strošinci pomogao grupi od 14 afganistanskih izbjeglica da iz Srbije nezakonito uđu u Hrvatsku. U presudi županjske stalne službe Prekršajnog suda u Vukovaru stoji da im je pomogao tako da je svjetlosnim signalima iz automobila „davao upute gdje i kada mogu nezakonito prijeći državnu granicu i ući na područje Republike Hrvatske“.

Optužbe na račun MUP-a

Udruga je poznata i po tome što često proziva Ministarstvo unutarnjih poslova, no više puta do sada MUP ih je demantirao.

Tako su udruge Are You Syrious (AYS) i Centar za mirovne studije (CMS) 2018. upozorile da je Hrvatska nastavila praksu protjerivanja, nezakonitih postupaka i sporadičnog nasilja prema izbjeglicama koje u Hrvatskoj pokušavaju zatražiti međunarodnu zaštitu. No, MUP je i tada reagirao istaknuvši kako hrvatska policija provodi zaštitu državne granice, ujedno i vanjske granice Europske unije, primjenjujući sve nacionalne i europske pozitivne pravne propise te da je prioritetna politika Ministarstva unutarnjih poslova i Ravnateljstva policije ostaju zakonite i održive migracije kao što smo više puta naglasili.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>MUP reagirao na neutemeljene prozivke udruge ‘Are You Syrious’ o ukidanju učenja jezika za migrante

Također su istaknuli da je “od početka 2016. do 12. veljače 2018. u Republici Hrvatskoj registrirano 4.253 tražitelja međunarodne zaštite što je znatno povećanje u odnosu na prijašnje godine. Osim toga, u 2017. godini odobrena je međunarodna zaštita za 213 osoba, što je nešto više od prosječnog postotka odobrenih međunarodnih zaštita u Europskoj uniji, a najviše odobrenih međunarodnih zaštita do sada u Republici Hrvatskoj”, reagirali su na optužbe iz MUP-a. Ovo je samo jedan od slučajeva kada je MUP upozorio da Udruga Are You Syrious (AYS) i Centar za mirovne studije (CMS) šire lažne informacije o njihovu postupanju prema migrantima.

Udruga je u 2019. također optužila MUP da su ukinuli učenje jezika za migrante te da im MUP nije produžio ugovor. Iz Ministarstva su tada odgovorili da nisu dužni produžiti sporazume s udrugama te da su njihove ponuđene aktivnosti sadržajno iste ili slične aktivnostima koje već provode ostale organizacije civilnog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suradnja s Gradom

Zanimljivo je da je Udruga prošle godine, kao i Mirela Čavajda, dobila nagradu “Nada Dimić” za aktivni angažman u pružanju pomoći izbjeglicama.

>I Saša Ceci od Možemo dobiva Nagradu Grada Zagreba: Agresivno je gurao cjepivo, iako je priznao da o tome ne zna ništa
>Sumanuta ideologija: Nagradu ‘Zagrepčanka godine’ dodijelit će ženi koja se odlučila na feticid

“Udruga je nastala 2015. kao građanska inicijativa koja pruža podršku tražiteljima azila i osobama pod međunarodnom i privremenom zaštitom. Neki od njihovih programa su besplatna samoposluga AYS Free Shop, tečajevi opismenjivanja i hrvatskog jezika za odrasle, podrška djeci u svladavanju jezika i učenju, monitoring kršenja zakonom zajamčenih prava i podrška pri njihovu ostvarivanju te redovito izvještavanje o problemima izbjeglica na širem području Europe. Volonteri i volonterke udruge su u 2022. ostvarili više od 7000 volonterskih sati. Suradnja s Gradom Zagrebom u projektu Connection pridonijela je uspješnom provođenju integracijskih aktivnosti udruge”, stoji u obrazloženju Odbora za javna priznanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savičević Ivančević: Novosti su jedina preostala domaća novina koju redovito pratim

Još jedna osoba na listi nagrađenih je i profesorica hrvatskog jezika i književnosti i književnica Olja Savičević Ivančević. Zanimljivo je da se radi o kolumnistici Pupovčevih Novosti.

“Njezin roman Ljeta s Marijom pojavljuje se u trenutku kad hrvatsku književnu scenu više nego ikad obilježavaju ženski glasovi; u rasponu od napisa po društvenim mrežama, optuživanja, povremenih ekscesa i nerazumijevanja, pojednostavnjivanja teme koja je mnogo ozbiljnija od dnevne doze medijske histerije, pa do objavljivanja doista impresivnog broja knjiga koje potpisuju žene, a neke su od njih, što nikako ne znači sve, iznimno bitne i kvalitetne”, stoji u objašnjenu nagrade.

>Pupovčeve Novosti navijaju za Možemo – svaki mjesec dobivaju vaših 300.000 kn

Savičević Ivančević, osim što je kolumnistica, kaže da su Novosti i jedine novine koje čita. Profesorica hrvatskog jezika kaže: “Novosti su jedina preostala domaća novina koju redovito pratim. Imaju dobre novinarke i novinare, kvalitetne tekstove koji me informiraju o onim stvarima koje mene zanimaju, a o kojima baš i nemam gdje čitati, često me oduševe, nasmiju, zamisle, a ako se ne slažem s pročitanim i s takvim bi se tekstovima dalo kvalitetno polemizirati. Nešto između novinarske elite i gerile ili oboje u jednom, oaza gramšijevskog pesimizma intelekta i optimizma volje – u svakom slučaju oaza u ludnici. Konstruktivna kritika ili drugarski prijedlog? Više tekstova koje potpisuju autorice, nedostaju kolumnistice i kritičarke; od drugih možda ne, ali od Novosti se to očekuje i taj nedostatak ‘bode oči'”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nagrađivanje po bliskosti

No, odluka o nagrađenima i prošle godine izazvala je mnoge reakcije jer su nagrađeni većinom bliski vladajućoj stranci. Među njima je bila i spisateljica Ivana Bodrožić koja je bila aktivna u kampanji stranke Možemo. Naime, videoporukama pozivala je ljude da glasaju za njih.


Na listi dobitnika prošle godine našla se akademska grafičarka i umjetnica Sanja Iveković. 2013. godine u medijima je objavljena informacija da je Iveković ušla u stranku Za grad, koja je kasnije postala dio Zeleno-lijeve koalicije (Možemo, Zagreb je NAŠ, Nova ljevica, Zelena alternativa – ORaH i Za grad). Nije poznato u kojoj je stranci Iveković danas, ali na web stranici Možemo nalazi se njena detaljna biografija. Predstavljaju je kao članicu “vanstranačkog savjeta za Zagreb”, prenio je Index.

>Hrvatski pokret za život i obitelj nabrojao zašto Čavajda ne treba dobiti nagradu za Zagrepčanku godine

Nagrađen je bio i inženjer arhitekture, akademski slikar i umirovljenik Vinko Uhlik također član Savjeta za Zagreb čija se biografija nalazi na web stranici stranke Možemo.

Zanimljivo je kako je ove godine nagradu dobio prof. dr. sc. Drago Prgomet kojeg je HDZ nominirao i prošle godine. No, tada su se požalili da nije dobio nagradu jer nije blizak vladajućoj stranci.

Nagrađena borba za pobačaj i promocija pandemijskih mjera

Podsjetimo, Zagrepčankom godine proglašena je Mirela Čavajda, žena koja se odlučila na pobačaj u visokom stadiju trudnoće što se naziva feticidom.

“U trenucima donošenja najteže životne odluke javno je istupila i upozorila na diskriminaciju i probleme zdravstvenog sustava te na nedostupnost pobačaja, odnosno zakonom zajamčenog prava na zdravstvenu zaštitu. Hrabro se izložila kako bi progovorila o najtežem i najdelikatnijem životnom trenutku, stavljajući tako javni interes ispred svoje osobne sigurnosti, a značenje njezina hrabrog postupka je mnogostruko”, objašnjava Odbor za javna priznanja.

I ravnateljica Kliničke bolnice Sveti Duh Ana-Marija Šimundić nagrađena je zahvaljujući svojoj borbi za pobačaj. Naime, Šimundić je po dolasku na ravnateljsko mjesto u tu gradsku bolnicu najavila “kulturološke” promjene koje su se očitovale u tome da je novo vodstvo bolnice napravilo sve da se u KB Sveti Duh počnu obavljati pobačaji. Zanimljivo je da se i protiv nagrađene Šimundić vodi kazneni postupak, što nam je potvrdio Povjerenik za informiranje Grada Zagreba.

Također, i fizičar Saša Ceci dobit će nagradu Grada zagreba. Tzv. popularizator znanosti posebno je popularan postao u pandemiji koronavirusa kao jedan od najvećih zagovaratelja maski i cijepljenje. Zanimljivo je kako je Ceci u emisiji Novi dan N1 televizije 10. srpnja 2021., gdje je govorio o cijepljenju, kazao: “Kad govorimo o obaveznom cijepljenju, meni je to interesantno pitanje. Ja sam fizičar, ja pojma nemam. Dakle, ja nemam veze s cijepljenjem, kako ono funkcionira, znam da ima B-limfociti koje pokušavamo naučiti, da prepoznaju bolest kad dođe, te proteine od tog nekakvog, od te zloće koja uđe u naš organizira, i znam da imamo te neke druge limfocite koji nešto rade. I cjepivo pokušava ove naučiti da prepoznaju ove kad dođu sljedeći put.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.