Pad cijena goriva: Hoće li pojeftiniti i druge usluge?

goriva
Foto: fah, Montaža: Narod.hr

U utorak je pojeftinilo gorivo, a ovako jeftino nije bilo već više od godinu dana. Dio građana je zadovoljan i čekali su taj trenutak, dok su drugi očekivali i veće pojeftinjenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pad cijena nafte na burzama

Ovakve će cijene biti iduća dva tjedna. Litra benzina jeftinija je za jedan cent – i prodaje se za euro i 39 centi po litri. Dizel i plavi dizel pojeftinili su za 6 centi – tako da je nova cijena dizela od sada euro i 34 centi, a plavog dizela 84 centi.

Razlog ovog pojeftinjenja je niža cijena nafte na svjetskim burzama, ali i plina, javlja N1. Ovako niske cijene najvažnijih goriva nismo imali još od prije početka agresije na Ukrajinu. Znači li to da bi svi koji su dizali cijene zbog skupog goriva sada iste mogli spustiti?

“Koliko god da je cijena goriva možda sad i pojeftinila, rad je skuplji. Tako da mi u načelu smo, ja bih rekao još u goroj situaciji nego što smo bili u vrijeme korone. Mi ne možemo više preliti prihode na građane, znači da građani plaćaju skuplju kartu, već moramo pokušati razgovarati s državom da održe rentabilne linije da ne bi došlo do zatvaranja”, tvrdi predsjednik Udruge hrvatskih autobusnih javnolinijskih prijevoznika Hrvoje Meštrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hoće li pojeftiniti i druge usluge?

Sličan scenarij poznat je sindikalistima. Smatraju do smanjenja cijena usluga zbog niže cijena goriva svakako treba doći.

“Ti isti koji su tvrdili da im je zapravo moralo doći do povećanja njihovih cijena usluga, cijena roba koje prodaju, proizvoda, upravo zbog povećanja cijena transporta, onda će vam reći da im cijena transporta i nije toliko visoka, pa da su bili i prije prenapregnuti jer evo, nisu dizali cijene koliko su trebali pa ih sad u pravilu zapravo neće spuštati”, navodi predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.

>Dizel i benzin od utorka jeftiniji: ‘Nestabilnosti samo dobra izlika kad se cijene povećavaju’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građane zanima hoće li im ipak pojeftiniti i ono osnovno – hrana. Trgovci smatraju da niže cijene goriva nisu izoliran razlog kako bi pojeftinili proizvodi na policama trgovina.

Što će biti s hranom?

“Ako nama cijena ulaza, cijena u nabavi robe ne pojeftini, kako da mi spustimo te cijene? Pa mislim da cijena goriva ipak u proizvodnji ne sudjeluje tako značajno da bi proizvela kao posljedicu sniženje cijena. Mislim da tu ima niz faktora, pa bi ta pitanja trebalo uputiti prema proizvodnji i prema poljoprivrednim proizvođačima”, objašnjava predsjednik Udruženja trgovine HGK Ivica Katavić, iz tvrtke KTC Križevci.

Iz poljoprivredne komore uvjereni su da će ove godine zbog nižih cijena goriva, ali i žitarica doći do pada cijena. Ipak, problem bi mogao nastati zbog nedostupnosti plavog dizela za poduzetnike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očekujemo pad cijena pekarskih proizvoda. Naravno, to nije samo kod nas, moraju pasti i u zemljama u okruženju jer znamo da veliki dio pekarskih proizvoda mi uvozimo. Nakon toga, to je hrana za životinje, sirovina i nakon toga možemo očekivati možda i pad ili sigurno ne više rast mesnih proizvoda”, ističe predsjednik poljoprivredne komore Mladen Jakopović.

Moglo bi doći do stabilizacije cijena

Čak i da cijene pekarskih proizvoda pojeftine, konačne cijene ovisit će o trgovcima, ali i potražnji.

>Plenković predstavio novi paket mjera pomoći ‘težak’ 1,7 milijardi eura

“Dolazi sezona sada našega voća, povrća pa možemo očekivati da će pritisak biti tu nešto malo niži, odnosno da će doći do stabilizacije cijena”, navodi poljoprivredni analitičar Miroslav Kuskunović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Efekt pojeftinjenja proces je koji se ne može odmah osjetiti jer na njega utječu istovremeno i sva događanja u protekle tri godine, objašnjavaju stručnjaci.

“A posebno kod hrane jer jednostavno ako nešto sijete kad ćete to pobrati, za pola godine, nešto za 3 mjeseca. Znači, definitivno sve što danas jedete niste posijali niti ste ubrali jučer nego ste to napravili vjerojatno u 10, 11, 12 mjesecu prošle godine”, navodi Boris Podobnik, član Nadzornog odbora Udruge Glas poduzetnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.