Jučer su u pakračkom Hrvatskom domu “Dr. Franjo Tuđman” hrvatski branitelji, revoltirani izjavama pravoslavnih svećenika izrečenih u Pakracu 13. rujna ove godine, pa i samog patrijarha Irineja, u prilici ustoličenja vladike Jovana, organizirali tribinu pod nazivom “Sve za Hrvatsku, Hrvatsku nizašto”.
Na tribini su sudjelovali prof. emeritus Zvonimir Šeparović, admiral Davorin Domazet Lošo, general Marko Lukić, župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević, a moderirao ju je Damir Špančić, bivši gradonačelnik Pakraca.
Jovan Ćulibrk, niški specijalac
Špančić je podsjetio kako je patrijarh Irinej prilikom ustoličenja rekao: “Naš episkop ne će biti episkopom samo žive pastve, nego i hiljada i hiljada onih koji su svoju vjeru i ime posvetili svojom krvlju. Zato se te duše danas raduju s nama jer ih nismo zaboravili. Oni su ponijeli mučenički vijenac i samo Bog zna njihove muke i stradanja. Ne samo onih odraslih, nego i one potpuno nevine djece čiji broj nije malen. Kažu oko 19 tisuća.” S druge strane vladika, Jovan Ćulibrk “podoficir” je i rezervist 63. padobranske brigade iz Niša, tijekom Domovinskog rata borio se na strani agresora protiv Republike Hrvatske, o blaženom Alojziju Stepincu tvrdi “da je sudjelovao u stvaranju atmosfere mržnje i da ni na koji način nije reagirao na zločine koje je činio kler kome je on bio na čelu “, a za broj žrtava u Drugom svjetskom ratu vjeruje samo podatcima beogradskog “Muzeja žrtava genocida”, neki su od zabrinjavajućih detalja iz životopisa novoustoličenog vladike.
Animirana karta “Domovinski rat”
U prepunoj dvorani “Dr. Franjo Tuđman” tribina je započela prikazivanjem Animirane karte “Domovinski rat”, elektroničkog izdanja Hrvatskoga povijesnog muzeja, prvog multimedijalnog kronološkog prikaza Domovinskog rata u Hrvatskoj. Izrađena je za potrebe istoimene izložbe u povodu obilježavanja 20 godina od agresije na Republiku Hrvatsku. Na karti su prikazani ključni događaji u Domovinskom ratu podijeljeni u tri cjeline: Zamisao velikosrpskog projekta, Od prikrivene do otvorene agresije na Republiku Hrvatsku te Oslobađanje okupiranog teritorija Republike Hrvatske koja obuhvaća period od 1992. godine do mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja 1998. godine
Damir Špančić istaknuo je ulogu i značaj Pakraca ne samo u zapadnoj Slavoniji nego i šire, podsjetio je da je Hrvatski dom “dr. Franje Tuđmana” 1991. bio zapaljen do temelja, ali su u proteklim godinama imali snage skupiti 22 mil. kuna za obnovu i koji je postao mjesto okupljanja Hrvata i svih nacionalnih manjina osim jedne.
“13. listopada 2014. u Pakracu bilo je ustoličenje novog vladike, na žalost u prigodnim govorima u prigodi ustoličenja u crkvi su iznešene brojne neistine” a Pakračane i ostale manjine, Talijane, Čehe, Slovake i druge koji su ginuli za Hrvatsku “smetaju te neistine koje su izrečene i koristim priliku da ukoliko to javnost objavi da se više ne iznose takve neistine i takve ružne rečenice o Hrvatima na ovom području”, rekao je Špančić i uputio javni poziv “da se prestane s tim, jer jednostavno će se morati na neki drugačiji način reagirati, primjeren, demokratskim katoličkim hrvatskim standardima.”
Agresor je Republika Srbija
Požeško-slavonski župan Alojzije Tomašević kazao je da “nitko u ovoj domovini hrvatskoj nema pravo mijenjati povijest i nema pravo taknuti u svetinju Domovinski rat. I mogu nas sve i ne voljeti i mogu reći što hoće o nama, međutim mi smo bili tamo” i branitelji mogu svojoj djeci reći gdje su bili, a da su neki drugi “možda zaboravili, možda svojoj djeci nemaju što reći i možda i upravo zbog toga čine sve kako bi minorizirali ulogu branitelja kako bi za Domovinski rat izjednačili agresora i žrtvu”, ali “mi kažemo jasno tko je agresor – agresor je Republika Srbija”, nastavio je Tomašević, a za riječi “koje su izrečene na misi na ustoličenju ovdje episkopa, kada je Irinej govorio neistinu i o prostorima Hrvatske domovine jasno kažem i poručujem: Gospodo nemojte se igrati”, i traži da se od tih govora ograde svi oni koji jesu ovdje i oni koji vode i politiku, jer “nemate pravo u herojskom gradu Pakracu govoriti neistine koje nisu bile i koje se nisu dogodile.” Tomašević je poručio Srbima da su dobrodošli svi oni koji imaju “namjere graditi i zarađivati za našu domovinu”, koji imaju namjeru izgrađivati suživot u gradu Pakracu, u županiji, Savoniji, Hrvatskoj, a obveza svih koji su se borili za našu domovinu sada imamo zajedničku obvezu “tu istu našu domovinu izgraditi – zajedno, jer samo zajedno možemo napraviti predivnu zemlju sretnih zadovoljnih ljudi”, zaključio je Tomašević.
Unutarnja agresija
Admiral Davorin Domazet Lošo započeo je s ukazivanjem na činjenicu da u Hrvatskoj danas teško možemo vidjeti sretna lica i da je temeljni problem današnje Hrvatske, a koji leži u nama, da se ne znamo ili ne ćemo ponašati pobjednički. Bilo mu je drago kad ga je organizator pozvao na ovaj skup, jer je on kao geostrateg pratio ustoličenje episkopa u Pakracu, a da neistine koje su izrečene nisu slučajno izrečene, jer “slučajnosti nema. U stategiji samo plan postoji”.
Domazet Lošo rekao je kako se “istinu ne može ubiti, istina se samo može prešutjeti. A oni namjerno prešućuju istinu pa i to jest veliki grijeh, ali nije najveći grijeh. Oni tu istinu iskrivljuju u laž da bi ju prikazali kao virtualnu istinu”. Dalje je nastavio da “ustoličenje episkopa ovdje u Pakracu nije nimalo slučajno. Ja mislim da je vama poznato da je on bio niški specijalac. Jel vam poznato? Zar mislite da je on slučajno odabran da bude episkop baš ovdje u Pakracu. Ovdje sjede živi svjedoci, gdje je počela ta, među ostalim, prva pobuna “ugroženoga srpskoga naroda” da pomogne JNA da okupira Hrvatsku. Mi u strategiji to zovemo stategijska točka, to je Pakrac. Nije slučajno odabran. Pakrac je bio glavni pravac koji će se spojiti prema Virovitici najsjevernijoj točki tzv. Velike Srbije i zato su to odabrali. Pakrac, Bjelovar, Virovitica, to je bio njihov plan”, koji je Beograd napravio, a sad se možemo pitati zašto se to ponavlja nakon 23 godine isto i upozorava “samo više ne oružanom agresijom, već drugim oblikom agresije. Mi se danas ponovno nalazimo u ratu, ali mi danas na žalost ne znamo da se nalazimo u ratu. I zato ja večeras ovdje smatram ovaj skup početak ponovnog oslobađanja države nam Hrvatske. Oni koji su slušali i vidjeli u zadnje vrijeme u medijima u Hrvatskoj govorimo o unutarnjoj agresiji na Hrvatsku. Devedesetih godina mi smo imali oružanu agresiju, danas imamo unutarnju agresiju države Hrvatske u kojoj su blokirane sve stvaralačke snage ove države”.
Za razliku od oružane agresije koju je vodio Milošević danas na temelju Memoranduma II “agresiju vodi hrvatska izvršna vlast u državi Hrvatskoj”, kazao je Domazet. Kao temeljnu hrvatsku krizu ističe krizu identiteta, jer “mi ne znamo što je temelj ove države, a temelj može biti samo 5. kolovoza i ništa drugo. Druga kriza je kriza autoriteta, kod nas više nije nitko autoritet u ničemu, a onda slijede sve druge krize. I zato je taj episkop ustoličen ovdje u Pakracu da razgrana svoju mrežu i da nastavi novu agresiju po Memorandumu srpske akademije II i nije nimalo slučajno da je on uporabio ovakve riječi kao što je uporabio” i zato je pozvao sve “krenimo u oslobađanje Hrvatske po drugi put, ovaj put od unutarnje agresije”, zaključio je admiral Davorin Domazet Lošo.
Diskreditirati najuspješnije a na njihova mjesta postaviti klimavce
General Marko Lukić nadovezao se na admirala Domazeta ali otišao je korak dalje u ocjeni provođenja Memoranduma II s tvrdnjom da je on već sproveden, a da Hrvatska televizija taji svjedočenja Ace Vasiljevića, bivšeg šefa KOS-a koji je Miloševića optužio za zločin, ali ne zločine koje je počinio, već zato što nije uspio u svemu što mu je tajna služba devedesetih pripremila i po čijim je djelovanjima zapravo u 15 dana trebao porobiti Hrvatsku, ali ga je spriječila hrvatska sirotinja odlaskom na branik domovine. Nakon spoznaje da oružano gube bitku s hrvatskim hrabrim momcima srpske su obavještajne službe prešle na rezervni plan specijalnog rata.
Marko Lukić pozvao je branitelje da ne dižu ruku na sebe, jer je preko 2000 branitelja, heroja Domovinskog rata došlo u poziciju da nije moglo trpiti vlastitu državu i oduzeli su si život i zato “glavu gore radi vlastite djece, jer nemamo rezervnu državu ni rezervno vrijeme”, poručio je Lukić.
Nebriga za gubitak hrvatskog teritorija je veleizdaja
Prof. emeritus Zvonimir Šeparović na početku je spomenuo jučer započeti sudski postupak u Münchenu dvojici organizatora ubojstva našeg Hrvata Đurekovića i prosvjed u Splitu s transparentom na kojem je pisalo Smrt komunizmu i prekriženom crvenom zvijezdom, “to je ona zvijezda kojoj se divio naš predsjednik sadašnji. Ovo navodim zato što je to važno, važno je da se nešto događa, nešto u pozitivnom smjeru, nešto što može promijeniti stvari. Mi jesmo pred velikim promjenama, pred velikim izborima i morat ćemo promijeniti ovo stanje koje je apsolutno katastrofalno i koje vodi u ništavilo u užas u sve samo ne slobodnu lijepu našu domovinu Hrvatsku.”
Prisjetio se dr. Ivana Šretera, Pakračanina, ubijenog, pretpostavlja se u logoru Bučje, a njega su “pokušavali spasiti, bio sam ministar onda u ratnoj vladi. Obraćali smo se ovim promatračima europskim, tu je bio negdje Pupovac, i neki drugi ovdje je bio, Džakula, oni su znali za to, oni su krivi za tu smrt, tog plemenitog čovjeka kojem ja izražavam duboko poštovanje”, rekao je prof. Šeparović. Kao ministar pravosuđa pokrenuo je postupak tužbe Srbije i Crne Gore tj. Jugoslavije kako se onda još zvala, za genocid. Predsjednik dr. Franjo Tuđman složio se s njime na VONS-u, “jedino je Mate Granić bio protiv”, kazao je prof. Šeparović i nastavio da je Ivo Josipović bio protiv nje i činio sve da ju izmijeni i promijenili su ju u velikom dijelu, pa čak činili da se ta tužba povuče.
“Sve velike vrijedne stvari su prodane. Sabotira se hrvatsku tužbu pred Međunarodnim sudom za genocid Srbije. Tu je izdaja Domovinskog rata. Uvodi se i sugereira da je bio građanski rat, a ne agresija, izjednačava se žrtve i tako dalje. Manipulira se s komunističkim antifašizmom. Nije to antifašizam” objasnio je prof. Šeparović.
Uočava vrlo zločestu politiku prema našoj domovini “i to ovdje u Pakracu gdje se dogodilo nešto bez primjera, to da ovdje partijarh Irinej objavi da je da su Srbi na pakračkom i lipičkom području doživjeli genocid, 41., 45., i 91., 95. da je pri tome ubijeno 19 000 srpske djece” što je zločesto i lažno, kaže prof. Šeparović. Govorio je o udruzi Hrvatsko nacionalno etičko sudište “optužili smo za veleizdaju Stipu Mesića, Ivu Josipovića, Vesnu Pusić, i Pupovca. I to je početak.”, a završio je riječima “mislimo na nešto lijepo, mislimo na lijepu našu, teška su vremena, nemojmo izgubiti nadu”, prof. Šeparović.
Kampanja protiv dr. Ante Nazora
Na kraju tribine voditelj je zahvalio svim govornicima i gostima, te je upozorio na žestoku kampanju koja se vodi protiv dr. Ante Nazora da ga se makne i smijeni s mjesta ravnatelja Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata. Istaknuo je da je dr. Ante Nazor napravio jako puno u stvaranju istine o agresiji na Republiku Hrvatsku i uputio apel zajedno sa sudionicima tribine da se dr. Nazora ostavi na miru da dalje nastavi raditi i stvarati, te širiti istinu o Republici Hrvatskoj.
Branitelji su poslije tribine zapalili svijeće u sjećanje poginulim braniteljima na punktu “Vladikin dvori”.