S prvim minutama utorka počeo je teći rok od 14 dana za podnošenje kandidatura za parlamentarne izbore koji će se održati u nedjelju, 8. studenog.
Najkasnije do ponoći 19. listopada u Državno izborno povjerenstvo (DIP) moraju prispjeti prijedlozi lista kandidata, odnosno kandidata za saborske zastupnike.
DIP potom ima rok od 48 sati da prihvati i objavi pravovaljane liste za svaku izbornu jedinicu, te zbirne liste pravovaljanih kandidatura.
Službena izborna promidžba počinje objavom zbirnih lista
Danom objave zbirnih lista izbornih jedinica počinje službena izborna promidžba koja će trajati do ponoći 6. studenog.
Subota, 7. i nedjelja, 8. studenog, dakle izborni dan do 19 sati rezervirani su za izbornu šutnju.
Dužina službene izborne promidžbe ovisit će o tome kad će DIP objaviti zbirne liste izbornih jedinica, no izvjesno je da će biti u okvirima ranijih izbornih promidžbi.
Naime, na prošlim parlamentarnim izborima, 2011. trajala je 16 dana, jednako kao i na izborima 2003. Godine 2007. bila je pet dana duža, trajala je 21 dan. Neslužbena kampanja traje već mjesecima.
Tko se sve može kandidirati
Liste za izbor zastupnika u Hrvarski sabor mogu predložiti jedna politička stranka, koalicija stranaka i birači, kandidate za zastupnike nacionalnih manjina predlažu političke stranke, birači i manjinske udruge, podsjetili su u utorak iz Državnog izbornog povjerenstva (DIP).
U deset izbornih jedinica u Hrvatskoj, u kojima se bira po 14 zastupnika, te u XI., u kojoj tri zastupnika bira ‘dijaspora’, odnosno birači bez prebivališta u Hrvatskoj, listu za izbor zastupnika u Sabor može samostalno predložiti jedna politička stranka ili koalicija stranaka (koalicijska lista).
Birači predlažu neovisnu kandidacijsku listu s najmanje 500 pravovaljanih potpisa birača izborne jedinice za koju se lista predlaže. Birač može potpisom poduprijeti više lista, ali samo u onoj izbornoj jedinici u kojoj ima prebivalište.
Koga se ne smije kandidirati
Kandidatom se može biti samo na jednoj listi i samo u jednoj izbornoj jedinici. Birači i političke stranke ne smiju kandidirati osobe koje su pravomoćnom sudskom odlukom osuđene na bezuvjetnu kaznu zatvora u trajanju duljem od šest mjeseci i to ako se u trenutku stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora izrečena kazna izvršava ili tek predstoji njezino izvršenje, podsjeća DIP.
Birači i političke stranke ne smiju kandidirati osobe za koje u trenutku stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora (utorak, 6. listopada) nisu protekli rokovi rehabilitacije prema posebnom zakonu, a koje su pravomoćnom sudskom odlukom osuđene za kaznena djela protiv protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva (genocid, zločin agresije, zločin protiv čovječnosti, ratni zločin, terorizam, terorističko udruženje, mučenje i ropstvo), te za kaznena djela protiv života i tijela (teško ubojstvo), ističe DIP.
Kandidati nacionalnih manjina
Ista ta pravila vrijede i za kandidiranje u XII. jedinci, u kojoj osam svojih zastupnika biraju pripadnici nacionalnih manjina.
Kandidate nacionalnih manjina mogu predložiti političke stranke, birači i manjinske udruge. Za pravovaljanu kandidaturu za manjinskog zastupnika i njegovog zamjenika treba najmanje 100 potpisa birača pripadnika te nacionalne manjine.
Birač može potpisom poduprijeti više prijedloga kandidatura te nacionalne manjine. Kada pripadnici više manjina zajedno biraju jednog zastupnika, za pravovaljanu kandidaturu treba najmanje 100 potpisa birača pripadnika tih nacionalnih manjina.
Pripadnici srpske manjine predlažu najmanje jednog, a najviše tri kandidata i njihove zamjenike, pripadnici mađarske i talijanske manjine predlažu po jednog kandidata i njegovog zamjenika.
Po jednog kandidata za saborskog zastupnika predlažu pripadnici češke i slovačke manjine, austrijske bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske nacionalne manjine i albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine.
Birački potpisi prikupljaju se na obrascima koje je propisao DIP, a koji se od utorka, 6. listopada, mogu kupiti u prodavaonicama Narodnih novina ili preuzeti na internet stranicama DIP-a www.izbori.hr.
Na toj je stranici, navode u DIP-u, dostupan i poseban program namjenjen ispunjavanju obrazaca prijedloga kandidacijskih lista, odnosno kandidatura.
Parlamentarni izbori, koje je u ponedjeljak raspisala predsjednica Republike, osmi su po redu i prvi parlamentarni izbori na kojima će birači moći koristiti preferirani glas, dakle na listi za koju budu glasovali moći će zaokružiti i kandidata kojemu daju prednost, odnosno kojeg preferiraju.
Izbori će se održati u nedjelju, 8. studenoga.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah