Sudac istrage odlučio je da se ukine pritvor Tomi Paviću iz krapinske podružnice HZZO-a. U istražnom zatvoru ostaju poduzetnik Saša Pozder i braća Nikola i Novica Petrač. Oni su osumnjičeni u aferi Mikroskopi u koju je upleten i bivši ministar zdravstva Vili Beroš.
– Uskok je postavio zahtjev za produženje istražnog zatvora, što je legitimno. A sud je pokazao da on ipak mora kontrolirati situaciju i odbiti dijelove u onim dijelovima u kojima nisu dovoljno obrazloženi. I zato je donio odluku o ukidanju istražnog zatvora protiv mog branjenika, Tome Pavića. Siže je u tome da ne postoji mogućnost ponavljanja djela za gospodina Pavića, rekao je odvjetnik Ivo Farčić.
Dodao je kako se njemu ukida istražni zatvor onog trenutka kada sud napiše odluku.
‘Tehničko pitanje’
– To je sad tehničko pitanje. Ali on je danas vani, istaknuo je.
Na pitanje što slijedi dalje, odvjetnik Farčić rekao je da će ga braniti.
– To je veliki spis. Sad smo konačno došli do njega. Moramo ga kopirati i pripremiti obranu. To će sada biti puno lakše jer je na slobodi, pa ćemo moći zajedno raditi, rekao je.
>Berošu, Pozderu, Petračima, Roiću i Paviću određen istražni zatvor, Rotim se brani sa slobode
U zatvoru ostaju Pozder i braća Petrač
U istražnom zatvoru ostaju poduzetnik Saša Pozder i braća Nikola i Novica Petrač.
– Sutkinja istrage Županijskog suda u Zagrebu produljila je istražni zatvor Nikoli Petraču, Novici Petraču i Saši Pozderu zbog mogućnosti utjecaja na svjedoke. Međutim, ne na 60 dana, koliko je USKOK tražio nego na 30 dana. I ono za nas, u ovom trenutku još i važnije, nije prihvatila prijedlog USKOK-a da se istražni zatvor produlji i zbog mogućnosti ponavljanja dijela jer smatra da ta mogućnost više ne postoji, rekao je odvjetnik Fran Olujić, koji brani Sašu Pozdera i Novicu Petrača.
– Za mog branjenika to znači da USKOK sada ima 30 dana za ispitati ukupno 20 svjedoka. Ukoliko bi ova odluka postala pravomoćna, to bi značilo da on s ispitivanjem tih 20 svjedoka, najkasnije 16. siječnja izlazi van, dodao je.
Nakon što je USKOK objavio da su uhitili Vilija Beroša, bivšeg predstojnika Klinike za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, i EPPO je priopćio da je pokrenuo istragu protiv Beroša i sedam osoba.
USKOK preuzeo i istragu EPPO-a
Odlukom glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića cijela je istraga u aferi Mikroskopi dodijeljena u nadležnost USKOK-a koji je preuzeo spis EPPO-a. Europska tužiteljica Laura Kovesi zbog toga se požalila Europskoj komisiji. No, Turudić je odgovorio da je sve radio na temelju propisa.
Za razliku od USKOK-a koji je Beroša isprva sumnjičio za trgovanje utjecajem, u čijoj se istrazi nisu spominjali ni odbjegli Hrvoje Petrač ni dvojica njegovih sinova koji su se u međuvremenu predali pa su u istražnom zatvoru, EPPO je Beroša teretio za primanje mita.
Blokirana imovina vrijedna više od pola milijuna eura
USKOK, na čiji je zahtjev određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
USKOK sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura. Po sumnjama EPPO-a, cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura. USKOK je osumnjičenima blokirao imovinu vrijednu više od pola milijuna eura.
Iz Remetinca su u međuvremenu pušteni Beroš i bivši ravnatelj Klinike za dječje bolesti Zagreb Goran Roić nakon što su ispitani svi s njima povezani svjedoci. Prema zahtjevu europskih tužitelja osim dvojice sinova odbjeglog Hrvoja Petrača, Novice i Nikole, u pritvoru je i Tomo Pavić iz krapinske podružnice HZZO-a, a po zahtjevu USKOK-a poduzetnik Saša Pozder, javlja HRT.
Izvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.