Pawel Wolinski: obitelj je zapravo lončanica cvijeća koja daje prostora za rast novim naraštajima

Drugi dan međunarodne konferencije ”Obitelj: ključ demografskog i ekonomskog oporavka” započeo je s panelom o osnaživanju edukativne komponente obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Panel je otvorio Ignasi Grau iz nevladine udruge OIDEL, Međunarodne organizacije za razvoj slobode odgoja, s temom: ”Indeks slobode odgoja” unutar kojeg je sudionicima predstavio pravo na slobodu obrazovanja. Koristio se istraživanjima fundacije Novae Terrae.

“Hrvatska nema mogućnosti za financiranjem privatnih škola, ali raspodjela financijskih potpora privatnim školama nije ništa bolja ni u drugim zemljama svijeta. Čak 28 % država ne daje nikakve financijske potpore privatnim školama, dok 30 % država izdvaja financijske potpore za operativne troškove škola i plaće nastavnika. Što se tiče školovanja kod kuće, niti na tom polju stvari nisu bolje, iako idu naprijed, posebno u SAD-u”, rekao je Grau.

Josemaria Postigo: Obiteljsko obogaćivanje je zapravo obitelj koja pomaže drugim obiteljima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josemaria Postigo sebe je prije svega predstavlja kao oca 18-ero djece. Održao je predavanje na temu ”Program obiteljskog obogaćivanja i njegovi rezultati”. Postigo je napomenuo da uživa u Međunarodnoj federaciji za razvoj obitelji (IFFD) jer shvaća važnost toga da moramo biti roditelji stručnjaci, jer je teško upravljati brakom i biti dobar roditelj. Obiteljsko obogaćivanje je zapravo obitelj koja pomaže drugim obiteljima.

Postigo napominje: ”Mi ne želimo zabadati nos u tuđe kuće. Mi učimo u našoj kući, sagledavajući probleme s kojima se drugi susreću. Tako učimo rješavati njihove probleme u svojoj kući, da tako budemo u mogućnosti pomoći drugim obiteljima.” Također, Postigo je rekao da je najteže kod kuće odgajati vlastitu djecu.

Zato je i nastalo Obiteljsko obogaćivanje – danas je rašireno u 66 zemlje, održava se 630 tečajeva s preko 25,000 sudionika kroz 36-40 sati. “To je velik broj sati i velik obujam vremena koje obitelji moraju izdvojiti, ali najvažnije je da naučeno nakon tečaja provode kod svoje kuće”, napominje Postigo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Metka Zevnik: Odgojna misija i pomoć baka i djedova kao članova raširene obitelji važan su doprinos stabilnosti i razvoju društva

Metka Zevnik iz slovenske udruge Glas starih staršev (Udruženje baka i djedova) govorila je o važnosti baka i djedova u životima djece i samog društva. Naglasila je kako se u našem društvu općenito jako malo govori o važnosti djedova i baka. Ustvrdila je kako su djedovi i bake važni u jačanju međugeneracijskih veza.

“Odgojna misija i pomoć baka i djedova kao članova proširene obitelji važan su doprinos stabilnosti i razvoju društva. Uloga baka i djedova je slojevita: unucima donosimo obiteljske vrijednosti, uspomene, čitamo im bajke, pomažemo im u učenju, uvodimo ih u svakodnevne aktivnosti”, istaknula je dodavši kako istraživanja dokazuju da kontakti između unuka, baka i djedova pozitivno utječu na odgojni razvoj, socijalnu uključenost, suosjećanje i na školsku uspjeh djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, naglasila je odgojno poslanstvo baka i djedova – kao članovi proširene obitelji važni za stabilnost i razvoj društva. Bake i djedovi koji provode više vremena sa svojim unucima mogu ih naučiti osnovnim socijalnim vještinama.

“Bake i djedovi su jedinstveni za svakog unuka i njihove roditelje. Često su neopterećeni raznim dužnostima jer je većina u mirovini te je onda moguće se povezati s unucima na poseban način”, rekla je Zevnik dodavši: “Unucima možemo prenositi obiteljske priče iz prošlosti, priče o nepoznatim članovima obitelji, obiteljskim tradicijama – sve je to ljepilo koje čuva identitet obitelji”.

Također, naglasila je važnost jučer donesene odluke Ustavnog suda u Sloveniji o održavanju referenduma kojim će se odlučivati o pravu istospolnih parova na vjenčanje pred matičarem i usvajanje djece koju je predvidio novi zakon o bračnoj zajednici i obiteljskim odnosima.

Corbin Gams: Ovo je jedan od najvećih problema: rana seksualizacija djece!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga su uslijedile prezentacije dobre prakse edukacije o vrijednostima. Corbin Gams, savjetnik “Initiative Christliche Familie” pri biskupskoj konferenciji u Austriji i direktor studija “Leib-Bindung-Identität” pri Papinskom sveučilištu Heiligenkreuz govorio je o studiju “Tijelo – odnos – identitet”i važnosti kršćanske misije u spolnosti odgoja mladih.

“Postoji velika potražnja za dobrim i ispravnim spolnim odgojem u našim školama, a aktualni odgajatelji i učitelji nisu spremni za to, zbog prijašnjeg načina obrazovanja”, istaknuo je dodavši: “Spolna ideologija i pogrešno shvaćanje seksualnosti dovelo je u austrijskim školama do konfuzije na ovom osjetljivom području. Stoga je ovaj studij odgovor na stvarnu oskudicu našeg vremena. U svom sadržaju, studiji ‘Tijelo-odnos-identitet’ je jasna suprotnost i opozicija trenutačnom duhu vremena jer je prožet kršćanskom antropologijom koja upućuje na dostojanstvo osobe”.

“Ovo je jedan od najvećih problema: rana seksualizacija djece! ”Inicijativa za spolni odgoj usmjeren prema vrednotama” apelira stoga na sve roditelje da u školama budu ”čuvari” te rano započnu razgovor s učiteljima i ravnateljima da budu obaviješteni o tome tko dolazi u škole i koje materijale koriste”, zaključio je.

Carlos Beltrano Alvarez sa Svečilišta Navarra iz Španjolske predstavio je “Alive to the World”: edukativni program za građanski odgoj, spolno zdravlje i osobni razvoj.

Monika Lehocz iz mađarske organizacije “We help at Home” u sklopu prezentacije osnaživanja obitelji u obiteljskom odmu predstavila je iskustva programa volonterske pomoći obitelji i njegove utjecaje na obitelj.

Prof. dr. sc. Gojkom Bežovan: mlade obitelji u velikim i većim gradovima u Hrvatskoj imaju jako velike probleme s podmirivanjem stambenih potreba

Prof. dr. sc. Gojkom Bežovan, redoviti profesor u trajnom zvanju na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i jedan od vodećih hrvatskih stručnjaka za socijalnu politiku istaknuo je kako su istraživanja pokazala da mlade obitelji u velikim i većim gradovima u Hrvatskoj imaju jako velike probleme s podmirivanjem stambenih potreba.

“Naši uvidi govore da te obitelji dominatno podmiruju te potrebe odlaskom u podstanarsko stambeno tržište koje je neregulirano, gdje se unajmljuju stanovi koji su redovito stanovi manje površine, stanovi koji su jeftiniji i zapravo, stanovi koji ne odgovaraju potrebama mladih obitelji. Zbog toga, kad se sve to uzme u obzir, mlade obitelji u svojim troškovima kućnog proračuna jako puno troše na stanovanje i na troškove stanovanja, a nemaju na odgovarajućoj razini podmirene stambene potrebe. I taj status bismo mi u Hrvatskoj mogli uzeti kao prototip socijalne isključenosti. I onda, jasna stvar, mlade obitelji koje se nalaze u takvom statusu se ne mogu pouzdati u neku budućnost, ne mogu planirati biološku reprodukciju”, objasnio je Bežovan.

Pawel Wolinski: obitelj je zapravo lončanica cvijeća koja daje prostora za rast novim naraštajima

Pawel Wolinski iz Fundcja Mamy i Taty iz Poljske održao je predavanje o uspješnoj promotivnoj kampanji za osnaživanje majčinstva u Poljskoj – “Ne odgađajte majčinstvo”.

“Kada smo osnivali ovu zakladu, pitali smo se što je to obitelj – obitelj je zapravo lončanica cvijeća koja daje prostora za rast novim naraštajima”, napominje Wolinski.

Zaklada je pokrenula preko nekoliko uspješnih medijskih kampanja – kampanju o cjeloživotnoj ljubavi, kampanju o razvodu, kampanju o djetetu više. Primjerice, kampanjom o razvodu nametnuo se stav kako razvod nije tehničko pitanje, već da je razvod razdoblje intenzivnog emocionalnog stresa. Promotivni spot te kampanje pogledao je svaki četvrti stanovnik Poljske. Nakon kampanje zakladi se javilo oko stotinjak muškaraca koji su odlučili spasiti svoj brak.

Najuspješnija od svih kampanji bila je kampanja o majčinstvu ”Ne odgađajte majčinstvo.” Samo nekoliko sati nakon što je izašao promotivni spot kampanje, pokrenut je plimni val – prenijelo ju je 43 % TV kuća, 28 % radio stanica i 20 % novina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.