“S ovim se kupcima se nikada nismo sreli”, istaknuo je za HRT Fabris Peruško, glavni izvršni direktor kompanije Fortenova. Ova je kompanija postala ponovno predmet interesa javnosti nakon nedavne objave da je prodano 43,4 posto udjela u Fortenova grupi, koji je od ruskog Sberbanka otkupio privatni ulagač iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Na početku gostovanja u središnjem Dnevniku HRT-a Peruško je odgovorio na pitanje bi li podržao donošenje novog zakona “lex Fortenova”.
– Ne vidim potrebe za tim, uspješno poslujemo još od početka uvođenja sankcija Rusiji, kada je počela agresija na Ukrajinu. Iza sebe imamo vrlo uspješnu sezonu, do kraja osmog mjeseca ostvarili smo preko 3,5 milijardi eura prometa. Godinu planiramo završiti s rekordnom operativnom dobiti. Što se tiče poslovanja, poslujemo vrlo dobro, istaknuo je.
> Borojević o šeiku: Njegova ekselencija ozbiljan je ulagač. Moja uloga? Savjetodavna
> Plenkoviću i dalje nejasna situacija s Fortenovom: Jako mi je neobično da netko u jedan dan dođe i istrese toliku količinu novca
Peruško ističe da su u protekle tri godine konsolidirali suvlasništvo Fortenove.
– I SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo i EU s gradacijom sankcija koje su dovodile, limitirale su dostup ruskog državnog kapitala u našem slučaju u EU. Bilo kakvo poslovanje s tim ruskim kapitalom, vi morate, prije nego li se upustite u bilo kakvu transakciju, pridobiti dozvole nadležnih tijela. U Hrvatskoj je to stalna skupina pri Ministarstvu vanjskih poslova. Ako želite bilo kakvu transakciju napraviti s Fortenovom, a Fortenovin se ekonomski interes nalazi u Hrvatskoj, morate dobiti hrvatsko i nizozemsko odobrenje.
Kažu da nisu sudjelovali u bilo kakvim pregovorima oko arapskog preuzimanja Fortenove.
– Tvrtka koja je kupljena ima sjedište u Moskvi. Jedino vlasništvo su udjeli u Fortenovi. Promjena vlasništva u Moskvi, s bilo kime tko nije subjekt ova tri pravna sustava, je moguće, i on je legalan. Ali raspolaganje s bilo kakvom imovinom društva unutar EU, to nije moguće.
Miodrag Borojević kaže da je šeik pregovarao sa Sberbankom još od kraja 2019. godine.
– Sberbanka je već ranije imala potencijalne razgovore s potencijalnim kupcima, svi ti kupci došli su i odradili razgovore. S ovim se kupcima se nikada nismo sreli, ističe.
Peruško dodaje da u njihovom registru i dalje imaju Sberbanku kao suvlasnika, dodajući da su njihovi udjeli blokirani te da transakcija, što se tiče europskog prava, nije provedena.
Na upit je li ih netko kontaktirao iz DORH-a ili HANFA-e, kaže da su “imali kontakte s državnim tijelima”.
– Ne bih specificirao s kojim smo tijelima razgovarali, zaključuje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.