Nakon što je prošlog tjedna Brazilac koji je uhićen u Zračnoj luci Franjo Tuđman s preko jednim kilogramom kokain pritvoren na ženskom odjelu u Remetincu, nametnulo se pitanje zašto je donesena takva odluka. Naime, Brazilac se, iako ima dokumente koji glase na mušku osobu, a tako ga je oslovljavala i policija, na sudu deklarirao kao žena, a ima i tjelesne ženske atribute. Od Ministarstva pravosuđa i uprave zatražili smo odgovore zašto je muškarac smješten na ženski odjel i doznali više detalja.
45-godišnji Brazilac koji je u svojim crijevima unio u Hrvatsku paketiće s kokainom, na sudu se deklarirao kao žena. No, transrodna ideologija uspjela je zbuniti represivni aparat pa je tako policija o njemu govorila u muškom rodu jer ima takve dokumente, a Županijski sud u Velikoj Gorici o istoj osobi govorio je u ženskom rodu.
Na saslušanju prilikom određivanja pritvora Brazilac se izjasnio kao žena te je smješten na ženski odjel u Remetinec.
Za Ministarstvo je bitko kako se tko izjašnjava, a ne kojeg je spola i što piše na dokumentima
Od Ministarstva pravosuđa i uprave tražili smo odgovor na pitanja zašto je muškarac smješten na ženski odjel, tko je to odlučio i temeljem kojih propisa.
Odgovorili su nam da se ”u zatvorskom sustavu Republike Hrvatske svim osobama koje su lišene slobode jamči se sigurnost i dostojanstvo. Zakonom o izvršavanju kazne zatvora i Pravilnikom o kućnom redu u zatvorima za izvršavanje istražnog zatvora svakom zatvoreniku zajamčena je zaštita temeljnih prava utvrđenih Ustavom RH, međunarodnim ugovorima i Zakonom.
>Transseksualni Brazilac koji je pao s kokainom bit će u ženskom odjelu Remetinca
Svaka osoba lišene slobode ima pravo na smještaj primjeren ljudskom dostojanstvu i zdravstvenim standardima”, kažu.
Nadalje navode da se ”kod zatvorenika koji su se izjasnili LGBT osobom poduzimaju mjere za njeno sigurno izdržavanje kaznenopravne sankcije ili mjere kazne, u smislu njenog adekvatnog smještaja kojim osigurava sigurnost i dostojanstvo”.
Brazilac u zasebnoj sobi; sjetite se slučaja iz SAD-a
Pa pojašnjavaju ili se barem trude objasniti ovu nelogičnu situaciju:
”U situacijama osoba kod kojih je pripadnost LGBT zajednici naglašeno uočljiva i/ili se osoba o istom sama izjasnila, odlučuje se i postupa u odnosu na svaku konkretnu situaciju i to u okvirima zakonskih i sigurnosnih mogućnosti, a u pravilu ovo postupanje obuhvaća smještaj na odjelu na kojem su smještene osobe onog spola čija obilježja ima i kojim se izjašnjava i LGBT osoba, no u zasebnoj sobi”.
Dobro je da su Brazilca smjestili u zasebnu sobu s obzirom na nedavnu viralnu vijest iz SAD-a da je zatvorenik koji se deklarirao kao žena, u ženskom zatvoru imao odnose s dvije druge zatvorenice nakon čega su one ostale trudne.
>Muškarca koji tvrdi da je žena smjestili u ženski zatvor, pa on napravio djecu dvjema zatvorenicama
Nakon toga, zatvorenik koji tvrdi da je žena, premješten je u muški zatvor.
No, vratimo se na domaći teren. Ministarstvo smo tražili i materijale e edukacije za voditelje zatvorskih odjela koja je održana 2019. na temu “Prava i specifičnosti rada s transspolnim, transrodnim i rodno nenormativnim osobama” za službenike zatvorskog sustava i probacije.
Te materijale nisu nam poslali jer je kako kažu ”riječ o programima koje se tiču tretmanskog rada s osobama lišenih slobode”.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa