Zašto je Brazilac koji je pao s kokainom smješten na ženski odjel zatvora? Evo što nam je Ministarstvo odgovorilo

brazilac
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Nakon što je prošlog tjedna Brazilac koji je uhićen u Zračnoj luci Franjo Tuđman s preko jednim kilogramom kokain pritvoren na ženskom odjelu u Remetincu, nametnulo se pitanje zašto je donesena takva odluka. Naime, Brazilac se, iako ima dokumente koji glase na mušku osobu, a tako ga je oslovljavala i policija, na sudu deklarirao kao žena, a ima i tjelesne ženske atribute. Od Ministarstva pravosuđa i uprave zatražili smo odgovore zašto je muškarac smješten na ženski odjel i doznali više detalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

45-godišnji Brazilac koji je u svojim crijevima unio u Hrvatsku paketiće s kokainom, na sudu se deklarirao kao žena. No, transrodna ideologija uspjela je zbuniti represivni aparat pa je tako policija o njemu govorila u muškom rodu jer ima takve dokumente, a Županijski sud u Velikoj Gorici o istoj osobi govorio je u ženskom rodu.

Na saslušanju prilikom određivanja pritvora Brazilac se izjasnio kao žena te je smješten na ženski odjel u Remetinec.

Za Ministarstvo je bitko kako se tko izjašnjava, a ne kojeg je spola i što piše na dokumentima

Od Ministarstva pravosuđa i uprave tražili smo odgovor na pitanja zašto je muškarac smješten na ženski odjel, tko je to odlučio i temeljem kojih propisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Hrvatski represivni aparat i mediji zbunjeni: ‘Transrodna’ mula s kokainom za policiju Brazilac, za sud Brazilka

Odgovorili su nam da se ”u zatvorskom sustavu Republike Hrvatske svim osobama koje su lišene slobode jamči se sigurnost i dostojanstvo. Zakonom o izvršavanju kazne zatvora i Pravilnikom o kućnom redu u zatvorima za izvršavanje istražnog zatvora svakom zatvoreniku zajamčena je zaštita temeljnih prava utvrđenih Ustavom RH, međunarodnim ugovorima i Zakonom.

>Transseksualni Brazilac koji je pao s kokainom bit će u ženskom odjelu Remetinca

Svaka osoba lišene slobode ima pravo na smještaj primjeren ljudskom dostojanstvu i zdravstvenim standardima”, kažu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje navode da se ”kod zatvorenika koji su se izjasnili LGBT osobom poduzimaju mjere za njeno sigurno izdržavanje kaznenopravne sankcije ili mjere kazne, u smislu njenog adekvatnog smještaja kojim osigurava sigurnost i dostojanstvo”.

Brazilac u zasebnoj sobi; sjetite se slučaja iz SAD-a

Pa pojašnjavaju ili se barem trude objasniti ovu nelogičnu situaciju:

”U situacijama osoba kod kojih je pripadnost LGBT zajednici naglašeno uočljiva i/ili se osoba o istom sama izjasnila, odlučuje se i postupa u odnosu na svaku konkretnu situaciju i to u okvirima zakonskih i sigurnosnih mogućnosti, a u pravilu ovo postupanje obuhvaća smještaj na odjelu na kojem su smještene osobe onog spola čija obilježja ima i kojim se izjašnjava i LGBT osoba, no u zasebnoj sobi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobro je da su Brazilca smjestili u zasebnu sobu s obzirom na nedavnu viralnu vijest iz SAD-a da je zatvorenik koji se deklarirao kao žena, u ženskom zatvoru imao odnose s dvije druge zatvorenice nakon čega su one ostale trudne.

>Muškarca koji tvrdi da je žena smjestili u ženski zatvor, pa on napravio djecu dvjema zatvorenicama

Nakon toga, zatvorenik koji tvrdi da je žena, premješten je u muški zatvor.

No, vratimo se na domaći teren. Ministarstvo smo tražili i materijale e edukacije za voditelje zatvorskih odjela koja je održana 2019. na temu “Prava i specifičnosti rada s transspolnim, transrodnim i rodno nenormativnim osobama” za službenike zatvorskog sustava i probacije.

Te materijale nisu nam poslali jer je kako kažu ”riječ o programima koje se tiču tretmanskog rada s osobama lišenih slobode”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.